Homepage » Mühendis Çantam

Adım Adım Donanım!

18 December 2011 1,546 views 2 Comments

Selam donanım, Hi hardware, Hallo (bilmiyorum)!

Her dilden karşılamak isterdim seni, çok güzel bir şeysin sen, hayatta olur ya insanı heyecanlandıran durumlar, işte osun! Cansızsın, ruhsuzsun, ama çok heyecanlandırıyorsun grup olarak hepimizi donanım! Bugün 5 saat kadar sırf proje üzerinde çalıştık. Nasıl bıkmadık anlamadım. Yaptığımız şey bilenler için çok basic(beyzik diye okucaksın) bilgilerdir belki, ama bir yerlerden başlamak güzel. Projenin ilk aşamasını Mart’a kadar bitirmemiz lazım. Bugün Power verip sensörlerin değerlerini Osiloskop’tan düzgün okumaya çalıştık. İki tane sensörümüz var, bu sensörler siyahtan beyaza geçişi algılıyorlar ve ayrıca sağa mı yoksa sola mı döndüğünü çıkartmamızı sağlıyorlar. Biliyor musunuz, bu sensörler gerçekten algılıyorlar:) Kendisi uğraşınca çok zevk veriyor insana. Üzerini siyah-beyaz olarak boyadığımız kartonun(resimde sol yukarda olan kağıttan uygun boyutu seçip tekerleğin üzerine yapıştırıp elde ettiğimiz kartonun) ortasını delip, motorun üzerine takıp döndürmeye başladık. Sırada bu geçşleri sayıp, kartonun kaç tur döndüğünü timer’lar ile bulmak var. Düzeneği kendimiz kurduk, kendimiz diyorum ama lehim ve silikon işlerini hep hoca yaptı:) Biz bu işlere alışana kadar elimizden kaza çıkmazsa iyi, çok iyi.

Hocayla karşılaşmamız her zamanki gibi yine olaylı oldu. Anlaştığımız saatte ordaydık, ama çok açtık. Börek alıp paketletmiştik. Dedik ki, hoca da görünür de yok, lab da kilitli. En iyisi biz gidelim içecek alalım otomatlardan, sonra da börekleri yiyelim. Tam yerken labda bir kilit sesi vee hoca çıkar:D Biz ağzımızda böreklerle. Ben gelmesem aramıcaktınız herhalde diye mantıklı bir soru sorar. Neyse, apar topar hemen içeri girdik, ama börekleri poşetine koyup dışardaki sandalyede bıraktık. Sonra aşağıya indik, proje için uğraştık. Sonra benim aklıma bu börekler geldi, karnım acıkmış tabi. Ayşe’ye dedim gidelim çantalarımızı alalım labdan, bahaneyle börekleri de yeriz diğerlerine çaktırmadan. Tam kapıdan çıkıyorduk ki, bir arkadaş (fesat) “Hocam börek yemeye gidiyorlar” diye ispiyonlasa da, koşa koşa çıktık yukarı. Ama sükut-u hayal! Kırıntı bile yoktu börekten arda kalan. Heralde temizlik yapan ablalar çöp sanıp attı, diye düşündük, geri geldik. Bu hüsn-ü zan arkadaşın kendini ele vermesiyle son buldu. Kendisi şaka yaptığını iddia ediyorsa da, hem bizim börek yiceğimizi anlayan tek kişi olması, hem de hocayla birlikte gidince geç gelmeleri ve “beklerken de bir şeyler atıştırdık” kelimesi sonucunda, kafaamda deli sorular!:D Yani açlığa devam ederek, paşa paşa aşağıya inip, projeye devam ettik. Tek fark çantalar da bizimleydi=)

Hani bu bütün gün uğraştığımız, demirlerle tutturup silikonlarla yapıştırıp, lehimler yaptığımız düzenek var ya, bir saniyelik farkla mahvolmaktan kurtuldu. Güç kaynağının üzerinde iki tane akım ve iki tane voltage gösteren yerler var. Bunların biri sensörlere, biri de motora verilen voltage. Sensörler en fazla 5V’a kadar dayanabiliyor, motor da 12V’a kadar. Motor ölçümünü yaparken voltage’ı ayarlayarak motoru daha hızlı döndürmeye çalışıyorduk. Hoca iki eliyle düzeneği tutuyor, gözleri de osiloskop’ta doğru ölçümü bekliyor. Ben de yardım amaçlı voltage’ı arttırıyorum. Hoca gözle görülür bir değişiklik görmediği için “Daha da arttır, daha da çok!” diyor, devrede hala tık yok. Meğer ben yanlış voltage’ı döndürüyormuşum. Hoca tekrar arttır derken kafasını çevirip benim yanlış voltage’ı döndürdüğümü gördüğünde resmen şok oldu. Hemen gelen “duuur, yapma” sesi:) Ve elim tam döndürmek üzereydi, değer de 4,7. Yani çok az daha döndürmüş olsam sensörler gitti. Sonra git tekrar uğraş. Çok şükür ki son anda hoca gördü. 0,3 Voltage’lık farkla bugünü de ucuz atlattık!:)  Asıl projemiz de belli oldu ve çok eğlenceli görünüyor. Ama bitmeden bahsetmeyeceğim ondan tabiki de. Bunlar mııı.. Durun daha bunlar ısınma turları=)

printf( ” See You World! (; \n” );

printf( ” Ziynet Nesibe ” );

2 Comments »

  • lifetime says:

    yaa ‘hocam börek yemeye gidiolar’ tam anlamıyla bana o an ı yaşattı=) teşekkürler ziyn=))

  • Ziynet (admin) says:

    ne demek ayşem, ne demek:) asıl ben teşekkür ederim, yaşadığım anları güzelleştirdiğiniz için..

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , ,