Homepage » Mühendis Çantam

Arçelik Stajı

27 July 2011 23,729 views 73 Comments

Bizim üniversitede 60 iş günü staj yapmamız gerekiyor. Ben ilk stajımı İzmir’de yapmıştım. Bir yazılım firmasıydı, ancak pek yararlı olmamıştı bana. Kendim uğraşarak yeni şeyler öğrenmiştim, yani tabiki kendim uğraşacağım öğrenmek için, ama nerdeyse hiç faydaları olmamıştı. Hani ben tek başıma yaptıktan sonra oraya gitmemin pek anlamı yoktu gerçekten. İşte bu yüzden ikinci stajımı, tatilimde İstanbul’a gitmek pahasına, bilindik daha iyi bir yerde yapmak istiyordum.

Bir de, sanırım senenin başlarındaydı, kariyer.net’e üye olmuştum ama hiçbir firmaya staj başvurusu yapmamıştım. Hatta unutmuştum bile ben orda hesabım olduğunu. Sonra bir arkadaşım link göndermiş, Arçelik stajı var, CV’ni gönder diye. Baktım, kariyer.net üzerinden. Dedim hadi bi başvurayım. CV’mi gönderdim ve onu öylece bıraktım. Sonra inbox’ımda bir mail Arçelik’ten. CV’lere bakmışlar, staj sınavına girmeye hak kazanmışım. Hani, staj yapmaya hak kazandınız deseydi, bu kadar ilgimi çekmezdi sanırım:) Sınava gitmek için servis varmış, onun istikametini ve saatlerini de yazmışlar sınav tarihiyle birlikte. İçimde bir gitme isteği oluştu, evet. Sonra da finallerimin ortasında olmasına rağmen girdim sınava. Sınava karşıda girdik, hatta Kocaeli’ne gelmek üzereydik, belki de gelmiştik bilmiyorum. Yani İstanbul’un bir ucundan öteki ucuna gittim. Servis olmasa hayatta gitmezdim. Dedim ki eğer stajı burda yapcaksak ben hiiiç sınavla uğraşmayayım, ama öğrendim ki sadece sınav içinmiş.

Sonra sınava girdim. Önce genel yetenek kısmı vardı. 20 dk’da 60 soruydu yanlış hatırlamıyorsam. Baya bi hızlı geçti bu kısım. İlk defa bir sınavı yetiştiremedim. Ama çok eğlenceliydi, şekiller, zeka soruları filan. Ancak sınava gireceklere tavsiye, kağıda işaretleyerek vakit kaybetmeyin, direk optik forma işaretleyin. Hani ben kendimi yadırgadım çünkü, sanki bitircem de kontrol etmeye fırsatım kalcakmış gibi oraya da işaretlemiştim. Bu genel yetenek kısmı bitince de, ingilizce kısmı vardı. Sorular çok uzundu, bir sürü de soru vardı. Ama bu sefer zaman da çoktu. Ben bitirdiğimde daha çok zaman kaldı, ama dayanamadım tabi klasik ben. Sınav bitince boş sorum yoksa, beni kimse tutamaz hiçbir sınavda, böyle de bir huyum var:)

Sınavı tamamladım. Ancak sonlarına doğru o uzuun uzun ingilizce paragrafları okumaktan aklım sulanmıştı biraz. Sonra da o uzun yolları kat edip geri dönmüştüm nihayet. Ve bir süre sonra bir mail daha geldi, staja hak kazandınız diye. Gerekli belgelerle birlikte staj günü orda olmamızı yazmış. Gerekli belgeler de: nüfus cüzdanı sureti, sigortalı olduğuma dair üniversiteden belge ve bir vesikalık resim. Ve sonra stajımı burda yapmaya karar verdim. Ramazan’a denk gelmesi beni biraz korkuttu ama, yine de geldim. Bu hafta staja başladım. Sabah 8:00’den akşamüstü 17:30’a kadar stajdayım. Geliş ve gidiş için servis de var. Şansıma servis tam kaldığım yerin önünden geçiyor. Bu hafta arkadaşımda kaldığım için çok yakınım Arçelik’e. Ancak haftaya kuzenime geçeceğim, karşıda onun evi. Umarım o evin önünden geçen bir servis de vardır.

Neyse bu kadar işten kaytarmak yeter. İlk bulduğum fırsatta bloguma gelirim yine ben, stajda yaptıklarımı anlatırım size. Zaten sosyal ağlar engelli olunca, gircek pek bir yer kalmıyor:) Hadi staja döndüm ben. Bu arada stajdayken anladım ki, çalışma hayatı çok güzel. Okul bitse de gitsek!

Ziynet Nesibe

73 Comments »

 • duygu says:

  benim stajımda 8 agustosta başlıyo arçelikte ortam nasıl çok merak ediyorum ilk staj tecrübem olucak

 • Ziynet (admin) says:

  ben ar-ge’de software kısmındayım. bütün kısımları stajyerlere tanıtacaklarmış, diğer kısımlar hakkında da fikrim olacak. buradaki ortam hakkındaki detayları da anlatmak istiyorum ama, stajdayken zaman bulamıyorum maalesef. ancak için rahat olsun, yorucu olmasına rağmen gayet güzel:)

 • Büşra says:

  Merhaba,
  Arçelik’e bir hocam vasıtasıyla görüşmeye gideceğim. Sanırım bu yüzden normalinden daha gerginim. Hatta şu sınav olayından korkuyorum desem yeridir 😀 Zorluk derecesi nedir sınavların? Bölümünüz İngilizce miydi yoksa kurs vs. mi yardımcı oldu o sınavda çok merak ediyorum.

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba,
  Bölümüm ingilizce. Kursla yapılcak bir şey değil. Zamanla oturan bir ingilizce vardır ya, işte ona sahipsen, o zaman hiiiiiç korkma. Eğer ingilizcen varsa korkulacak bir şey yok, rahat ol;) genel yetenekte hızlı olmaya bak, ingilizcede vakit çok rahat yetiyor zaten.Rahat ol rahat 😉

 • Büşra says:

  Benim de bölümüm İngilizce ama korkmama engel değil 😀 neyse görüşmeye az kaldı 😀 Teşekkür ettim (:

 • Ziynet (admin) says:

  Bir şey değil, başarılar 🙂

 • Hikmet Gasımzade says:

  Arkadaşım bana mail ata bilirmisin ? Sana bişeyler sormak istiyorum.Veya sen bana mailini ver seninle iletişime geçeyim.Teşekkürler.

 • Gizem says:

  Merhabalar:)
  Genel yetenek testi sayısal soru ağırlıklı mı oluyor yoksa görsel yeteneğe bağlı sorular mı? Soru tarzlarını paylasabilirseniz cok sevinirim.tesekkurler;)

 • Ziynet (admin) says:

  @Hikmet: mail attım.
  @Gizem: Merhaba:) İki tarz sorular da vardı. Görsel olarak da çok vardı, soru olarak da. Klasik genel yetenek soruları, dikkat ölçücü sorular. Biraz dikkatli soruları okursanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Tek tavsiyem var, olabildiğince hızlı olmaya bakın;)

 • Süleyman says:

  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bende ingilizce mülakat var diye korkuyordum 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  yok yok, rahat ol 🙂 Rica ederim.

 • büşra says:

  Merhaba;)
  bu sınav sadece mühendislik öğrencileri için mi geçerli?.Diğerleri içinde geçerli mi? bir de ingilizce sınavı test şeklinde mi?ve zorluğu ne aşamada?bu yıl sınavın hangi tarihlerde olacağı konusunda bir bilgin var mı?cevaplayabilrsen çok sevinirim.şimdiden teşekkürler

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba:)
  Sınav herkes için geçerli sanırım. Sınav test şeklinde evet. Zorluğu ise aşırı olmamakla birlikte, çok soru olduğu için biraz sıkılıyor insan. Yani ben sıkılmıştım, uzun uzun paragraflar okumak biraz sıkıntılı. Sınav tarihleri hakkında bilgim yok maalesef. Rica ederim:)

 • Gözde says:

  Merhaba,
  Sınava girdik çıktık ta en zor kısmi sonuçları beklemesiymiş:)
  Acaba ne zaman belli olcak bir bilen var mı?

 • Ziynet (admin) says:

  Hayırlısı olsun. Benim bir bilgim yok, inşallah hayırlısı olur hakkında:)

 • Gözde says:

  Sagol, sana ne zaman gelmisti sonuclar hatirliyomusun?
  2 sene gecmis gerci ama meraktan catliyorum:)

 • Ziynet (admin) says:

  Staj yaptığım zamana yakındı ama ne kadar yakındı hiç bilmiyorum:)

 • polat says:

  arçelik sınav sonucu mail gelince yazabilirmisnz bnm mail adresi bozulmuşta mail gelmiyo sonuçlar açıklanınca arayım bari.

 • Ziynet (admin) says:

  ben bu sene sınava girmediğim için açıklanınca haberim olmaz, ancak arkadaşlardan biri yorum yazarsa haberdar ederim.

 • polat says:

  çok iyi olur teşekkürler

 • Ziynet (admin) says:

  rica ederim.

 • ata says:

  21.ine kadar dönüş yapılıyor

 • Hakan says:

  Selam arkadaşlar,

  Arçelik staj sonuçları belli oldu ve ben de mülakatları geçmişim, çerkezköy de 8 temmuz-3 ağustos staj yapacağım sanırım, staja kabul alan arkadaşlar buraya yazsa çok iyi olur, 4. levent’ten her gün gitmesi ölüm olsa gerek, belki apart ev falan kiralar, bir şeyler yapabiliriz diyorum. Bu arada admin stajdan verim alabilmek için neler yapılmalı ve staj defterini nasıl doldurmamız şeklinde bilgiler verebilirsen çok memnun kalırım =)

 • pınar says:

  Ya bu staj sonuçlarında İstanbul için herhangi bir geri dönüş alan kişi var mı olumlu ya da olumsuz. Ben aradım insan kaynaklarına bağladılar fakat telefonu açan olmuyor.Meraktan çatlayacağım.. 🙁

 • selin says:

  Merhaba, ben de arçelik stajına kabul edildim bu sene için eskişehir’de ancak bir sorum olacaktı size.arçelik stajın zorunlu olmasını mecburi kılıyor mu bana yolladıkları belgede zorunlu stajı olanlar sigorta belgelerini getirsin demişler ama benim zorunlu stajım arçelikten önce yapacağım diğer stajda bitecek ama arçelikteki staja da gitmeyi çok istiyorum bu zorunlu staj olayını arçelik sorun ediyor mu? teşekkürler şimdiden.

 • Ziynet (admin) says:

  @Hakan: Ben de karşıdan beylikdüzü’ne geliyordum her gün. dediğin gibi biraz zor oluyor ama servisleri var. eğer bulunduğun yere yakın bir yerden servis geçiyorsa o da olabilir. Staj defteri kısmını da kesinlikle son zamana bırakmayın, bir şeyler yaptıkça notlar tutun, sonra rahat edersiniz.

  @Selin: zorunlu stajı olanlar sigorta belgesi getirsin demişlerse, ben bu sözden ‘zorunlu olmayanlar belge getirmese de olur’ anladım, ama riske atma, insan kaynaklarına sor derim.

  Bu arada tüm kabul edilenlerin veya edilmeyenlerin hakkında hayırlısı olsun, inşallah çok verimli geçer stajlarınız:)

 • Hakan says:

  Stajda zorunluluk istemelerinin nedeni staj süresi boyunca olabilecek kazalara karşı sigortanın okul tarafından yapılacak olması. Yani tamamen maddi açıdan bakıyorlar( zorunlu olanlara öncelik tanımak diyorlar ama orası işin kıvırma tarafı oluyor genelde). Mail yoluyla dönüp bu süre içindeki sigortamı ben kendim karşılayacağım dersen kabul etme ihtimalleri var İK sana daha net bir cevap verecektir.

 • Gözde says:

  Bana da bugun geri donus geldi 🙂 kabul edilmisim hayirli olsun arkadaslar.

 • Selin says:

  İstanbul lokasyonu icin sonuclar aciklandi mi arkadaslar?

 • Hakan says:

  Arkadaşlar ben 2. sınıf öğrencisiyim ve ilk defa staj yapacağım,arçelik staj süresini 30 iş gününe uzatmış, sizce ilk staj için uygun mu sonuçta pek bir bölüm dersi almadım.Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

 • Gözde says:

  Oncelikli olarak 3. Sinif aliyorlar bilgin olsun

 • Hakan says:

  evet genelde 3. sınıf alıyorlar fakat beni de almışlar, en stajın verimli geçmemesinden yana tedirginim, en iyisi danışman hocamla konuşayım bu durumu.

 • Ali Akoğlu says:

  Merhaba Ziynet,
  Bana da bir mail göndermeni rica edebilir miyim, bir kaç sorum olacak sana.
  Teşekkürler

 • emre says:

  @Hakan : tamamen seninle aynı durumdayım. 2. sınıfı bitirdim ve pek bir bölüm dersi almamış olmama rağmen kabul ettiler. Ben de biraz tedirginim, hayal kırıklığı yaratabilirim zira.

 • Ziynet (admin) says:

  @Ali Akoğlu: Merhaba, Mail attım, sorularını sorabilirsin. Rica ederim.

 • merve says:

  bende 2.sınfım çerkezköyde staj yapıcam her sabah 7buçukta stajer servisleri yollucaklarmış..

 • emir says:

  Peki Arcelik te stajyerler neler giyiyor. Nasil ayakkabi nasil pantolon. Biz erkeklerde sac sakal olayi 🙂 bunlardanda bahsederseniz cok sevinirim.

 • Ziynet (admin) says:

  Arçelik’te AR-GE dışındakilerin klasik bir kıyafeti var. Herkes aynı kıyafeti giyiyor. AR-GE’dekiler serbest. Eskiden stajyerler de sabit bir kıyafet giyiyorlarmış ama geçen sene ben stajyerken bu iptal olmuş, çok şükür:) Yani şimdi stajyerler normal giyiniyor. Çok da sorun edilmiyor. Aslında staj kurallarında kıyafet kısıtlaması var, ancak abartılmadığı sürece spor da giyilebiliyor, sorun olmuyor.

 • emir says:

  Cok tesekkur ederim 🙂 Hadi hayirlisiolsunbakalim tum stajyapacaklar icin:)

 • Ziynet (admin) says:

  Rica ederim 🙂

 • Merve says:

  arçelik stajı yazılarınızı tekrar tekrar okudum ve bir sorum olacaktı. benim de stajım 9 temmuzda başlayacak ve 2. sınıfı yeni bitirdim pek alan dersi almadım henüz. yazılarınızda c++ kullandığınızdan bahsetmişsiniz bir yerde, bunun dışında çalıştığınız departmanda hangi diller yada toollar kullandınız ona göre gitmeden bir fikrim olursa çok sevinirim 🙂 aynı departman olmasa da bir ihtimal gitmeden tekrar edip çalışmam için 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba Merve, c++ dışında java da kullandım. Tabii tekrar etmen faydalı olur, güzel bir staj dönemin olur inşallah =)

 • muzaffer says:

  ARÇELİK sınavında ne gibi sorular cıkıyor yardımcı olabilr msnz acaba

 • Ziynet (admin) says:

  yukarıda anlatmıştım soru tiplerini. ordan okuyabilirsin içerik olarak. ancak farklı bir sorun varsa yardımcı olmaya çalışırım

 • Gizem Güneş says:

  Merhaba Ziynet,
  Paylaşımını ilgiyle okudum. Beni de sınava davet ettiler. Ama biraz gerildim açıkçası. Giyime dikkat ediyorlar mı? Yani sınava giderken resmi giyinmekte fayda var mı yoksa öğrenci gibi gitsek olur mu? Şimdiden teşekkürler

 • Ziynet says:

  Merhaba, Giyime dikkat edecek kadar gerilme. Zaten kalabalık olunuyor, sadece sınava girip çıkıyorsun. Mülakat gibi düşünme. Çok da resmi olmana gerek yok, sınavda rahat olacağın bir giyimi de düşünerek tercih yap bence;) Rica ederim

 • Özge says:

  Merhaba. Sınava girdik fakat sonuçlar hala açıklanmadı. Sınav bitiminde nisan ayı içerisinde açıklanır denilmişti, tam tarih biliniyor mu?

 • Ziynet says:

  Merhaba. Ben bu senekini bilmiyorum, bilen arkadaş varsa paylaşır sanırım. Ancak onlar size mail yoluyla dönüş yaparlar. Olmadı arayıp sorarsınız.

 • Erdinç says:

  Henüz bana da mail gelmedi, olumsuz da olsa geri dönüş yaparlar heralde değil mi? Olumlu/olumsuz geri dönüş alan olursa buradan bilgilendirirler ise sevinirim.

 • Ziynet says:

  Yapmaları lazım, ama belli de olmaz.
  Arkadaşlar bilgilendirirler umarım. Hepinizin hakkında hayırlısı olsun.

 • Özge says:

  Sınav sonuçları açıklandı staja kabul edilmişim. Sorum olucaktı, sınava getirilecek belgeler arasında not belgesi(transkript) de istenmiş. Not ortalamam yüksek değil, orada bu problem yaratır mı? Stajdan geri çevrilme gibi bir durum olmaz herhalde 😀 Ben stajımı beylikdüzünde yapacağım. Aslında 2. sınıf öğrencisiyim üretim stajı yapmam gerekiyor ama departmanım da belirtilmemiş. Aslında bana mail atsanız çok fazla sorucak sorum var orada staj yapan biri olarak size.:)

 • Bahadır says:

  Bende de aynı soru(n).Staj başvurusu sonucu olumluyken transkriptten elerler mi dersiniz ? :)Birde stajyerler hangi kriterlere göre bölümlere ve gruplara ayrıldılar?

 • Ziynet says:

  Sonuç olumluysa eleme olcağını düşünmüyorum, hiç öyle bir şey duymadım. Bölüm ve gruplara ayrılmada cv’lerinizdeki yaptığınız projeler, ilgi alanlarınız gibi durumlar etkili olabilir. Ama bunlar benim fikrim, kimse şuna göre gruplara ayırdık demiyor;)

 • gozde says:

  bende kabul edildim bu yil staj donemini degistrime gibi bir imkan
  saglaniyor mu ? bende beylikduzu elektronik isletmesindeyim
  tarihler uretim ve yonetim staji yapanlara gore mi donem donem
  ayrilmis bu konuda bilgisi olan var mi?

 • ali says:

  merhaba,
  bu yıl arçelik elektronik işletmesine staj için kabul edildim fakat staj süresi 20 iş günü. okulum en az 30 iş günü istiyor. benim okulumda 60 iş günü istiyor yazmışsın. Bir tavsiyen varmı ne yapmalıyım Şimdiden Teşekkür ederim.

 • Ziynet says:

  Benim okul 60 iş günü istiyor ama iki ayrı staj için. Gün olarak değişiklik yapabiliyor mu Arçelik hatırlamıyorum, tamamen unutmuşum. İnsan kaynaklarını arayıp bilgi almanı öneririm Ali. Ayrıca eğer 20’den fazla yapmazlarsa başka bir yerde tamamlaman gerekir sanırım.

 • mahmut says:

  uzun dönem stajın ücreti ne kadar ? ve ar-ge bölümünde giyim kuşam saç sakal olayı nasıl ?

 • Ziynet says:

  Kıyafete çok karışmıyorlar, hiç sıkıntı yaşayan görmedim. Ama etrafta karışılası bir insan da görmedim;) Ücret hakkında güncel bir bilgim yok maalesef.

 • emel says:

  Sizin zamaninizda ucret verilmis miydi peki bir aylik stajyerlere? Ben verilmiyor diye duydum da

 • Ziynet says:

  Benim zamanımda yoktu. Şimdi durum ne, ben de bilmiyorum.

 • emel says:

  Sanirim yok 🙂 peki birsey daha sormak istiyorum staj bitiminde uzun donem devam eden oldumu aranizdan yani orda kalma gibi bi sansimiz oluyormu? Bu arda tesekkur ediyorum cevaplar icin 🙂

 • Ziynet says:

  Benimle devam etmek istemişlerdi, ama haftada belli bir gün devam yapmak lazım. Ben hem bölüm hem çap derslerimi anca sığdırdığım için, işe yer kalmadı:) öyle durumlar oluyor evet.
  Rica ederim

 • tevfik says:

  Yaz stajında konaklama imkanı sağlıyorlar mı ?

 • Ziynet says:

  @tevfik Staj hakkında bilgim yok ama yaz okulunda okulun yurtları hizmet veriyor. Kullanman mümkündür belki. Ama normal fiyatından daha pahalı oluyor, araştırmak lazım.

 • Ecem says:

  Meraba
  Bu yıl stajımı arçelikte yapacağım. 30 haziranda çayırovada ilgili belgelerle birlikte orda olmam gereken mail aldım, 2. Sınıf stajer tercih etmediklerini duydum fakat ben 2. Sınıfım ve bu seneki stajım atölye stajı, çalışacağım bölüm belli değil daha fakat stajım gereği atölye stajına uygun olmak zorunda. Çalışacağım birimi seçerken bunu göz önünde bulundururlar mı acaba aksi taktirde benim için verimli olmaz düşüncesine kapıldım. Aksi durumu için böyle bi ihtimal söz konusumudur ki? Bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

 • Ziynet (admin) says:

  Çok yoğun olduğum için yeni görebildim, kusura bakma.
  Bu konuyu insan kaynakları ile bir an önce konuşmanı tavsiye ederim. Normalde seçimi biz yapmıyoruz, ama sana özel bir durum ayarlarlar belki.

 • Aysegul says:

  İyi günler. Ben 2. Sınıf okuyorum bu yaz arcelikte staj yapmayı istiyorum eğer sınavlarından gecebilirsem. Size bir sorum olucakti. Okuduğumuz okulun bir önemi var mi sınavı geçtikten sonra

 • Pınar says:

  merhaba konu güncel değil ama internette pek de bilgi bulamadım o yüzden bu platformu kullanıyorum.Bu yaz için arçelik çerkezköy fabrikasında üretim stajı kabul maili geldi. genel olarak fabrika stajyerleri önemseyen bir yer mi? torpilim ya da içeriden tanıdığım yok. Tanıdığı olanların imkanlardan yararlandığı geri kalanların önemsenmediği bir yer mi? açıkçası verimsiz geçmesinden korkuyorum, zira tüm staj süresince boş zaman geçiren stajyerler tanıyorum

 • Ziynet (admin) says:

  @Pınar Merhaba,
  Benim de hiç tanıdığım yoktu, torpilim yoktu. Hiç o açıdan sıkıntı yaşamadım. İstesem boş geçirir miydim, evet daha boş geçirebilirdim. Ama benim mentörüm sağolsun bana ilgimi çekecek ve beni geliştirecek işler verdi. Seninle ilgilenen kişiye bağlı biraz ordaki staj. Yani sistemi öyleydi. Umarım yardımcı olmuştur cevabım.

 • Mentor says:

  Arçelik le ilgili bir arama yaparken karşıma sitendeki bu yazının çıkması.. 🙂 uzun zaman sonra güzel bir tesadüf oldu. Senin gibi stajyer her yere lazım..
  Başarılar diliyorum..

 • Ziynet (admin) says:

  Cok tesekkur ederim 🙂
  Sevgiler, saygilar..

 • mert says:

  Merhaba, arçelik’e elektronik mühendisliği için staj başvurusunda bulunmuştum ve bugün bana telefonla ulaştılar. mail üzerinden yollanan yetenek sınavı ve ingilizce sınavını geçmişim. Pazartesi günü fabrikaya görüşmeye gideceğim. Görüşmede teknik bir sınav mı yapıyorlar acaba(sözlü veya yazılı) yoksa sohbet muhabbet eşliğinde nelere merakımız olduğunu vs mi soruyorlar? Cevap verirseniz çok sevinirim.

 • Ziynet (admin) says:

  @mert: Merhaba, benden sonra çok şey değişmiş olmalı ki, benim zamanımda kocaman bir yemekhanede yapılan bir suru insana yapılan yetenek sinavi ve Ingilizce sinavi artık mail uzerinden yapiliyormus suan 🙂 Ama ekstra bir sınav yapilacagini sanmıyorum. Mulakat seklinde olur kanımca, neler yaptigine, neler yapabileceğini olcup tartmak istiyorlardır. Ama eder mail uzerinden yapılan sinav çok bir şey olcmuyorsa, sinav da yapabilirler. Ne desem tamamen farazi. Keske aradıklarında sorsaydın açık açık. Hakkınızda hayirlisi, kolaylıklar

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , ,