Anasayfa » Mühendis Çantam

Arçelik Stajı – 3 (The End)

27 Ağustos 2011 7.911 views 7 Yorum

Stajım bittikten sonra toparlayayım bu başlığı istedim. Staj başladı bitti, ohh ne güzel modunda olmadım maalesef. O kadar yol çekmeme rağmen, ramazan olmasına rağmen, fark etmeden hayatımın bir parçası olmuş staj. Bittikten sonra İstanbul’daydık, biraz gezdik, dolaştık derken İzmir’ e bi geldik, büyük bir eksiklik vardı. Mert Ensar’ın yokluğu da bu eksikliği daha da körüklüyordu tabi. Neyse, gelelim staj değerlendirmeme:

Öncelikle çok değerli insanlarla tanıştım, hiçbir faydası olmazsa bile buna değerdi benim için. Staj boyunca boş boş oturmadım hiç, ilgilenmem gereken bir görevim hep vardı. Yaptıklarımıza gelince. Benim gibi 3.sınıf stajını Arçelik’te yapıp okulu bitince işe alınan bir arkadaş vardı:) Onun stajyerken yaptığı bir proje vardı, onu geliştirip ikinci versiyonunu çıkarttık ki bu projeyi yaparken excel vba macroları hakkında hiçbir bilgim yoktu, onlarla haşır neşir olmuş oldum. Java ile excel arasında ordan oraya al, onu sil oraya ekle gibi heer türlü işi artık adım gibi biliyorum:) Zaten şunu gördüm ki, var olan bir projeyi güncellemek yeni bir proje yapmaya hiç benzemiyor. Projenin kodlarını ilk açtığım zaman anlayamayacağımı düşünüyordum zaten, durup durup “yaa sen nasıl bir kod yazmışsın” diye söyleniyordum kodun sahibine de:) Ama sonradan tüm kodu kontrolüm altına aldım, korkmayın=) Eğer bir parçasının bile naptığını bilmezsen, projede bir şeylerin yanlış gitmesi kaçınılmaz oluyor çünkü.

Bir de biz staj yaptığımız zaman Arçelik yeni bir televizyon ortaya çıkartıyordu, İnternet TV. Ona rağmen bizi hiç ihmal etmeyen mentörüme burdan tekrar tekrar selamlar:) Bu arada neden hep iyi şeyler yazdığımı merak ediyorsanız söyleyeyim, çünküüüü takip ediliyorum:P desem de inanmayın. Takip edildiğim için hak ettiklerinden bile az yazıyorum:)

Neler öğrendiğimden bahsediyordum ya, bilgisayar hakkında öğrendiklerimi boşverin şimdi, en önemlisi televizyon koduna geçtik. Mentörüm az zaman kaldı geçmeyelim, zorlanırsınız dese de ben çok istiyordum. Son haftamızda onunla uğraştık. Bir tane televizyonu da biz aldık, yeni çıkacak olandan. Onun date-time settings kısmındaki kodlarını değiştirip, kendi kodlarımızı ekledik, hesap makinesi yapmaya çalıştık. Bir şekilde televizyon koduna giriş yapmış olduk ve çok da eğlenceliydi. İyi ki de televizyon koduna geçmek için ısrar etmişim. Kodu yazarken c++ kullanılıyor. Tek zorluğu her değişiklik yaptıktan sonra, yaptıklarını bilgisayardan flash belleğe atıyorsun. Sonra televizyonu baştan başlatıp, flash bellekle birlikte çalıştırıyorsun ve yazılımın yüklenmesini bekliyorsun. Ama o yüklenirken, biz başka şeyler yapmaya devam ettiğimiz için sorun olmadı.

Diğer kısımlarını bilmem ama, Software kısmında staj yapmayı düşünenlere öneririm. Hangi bölümde çalışacağını kendi seçmiyor kimse ama, bu bölüme gelirseniz içiniz rahat olsun. Ayrıca diğer stajyer arkadaşımın da ilgili biri olması stajımı daha verimli bir hale getirdi, söylemeden geçmeyeyim. Grup çalışması yaparken genelde hep bir kişi her şeyi yapar. Ama ben ilk defa gerçek bir grup çalışması yaptım. Sayesinde.. Stajda en önemli şey, sizinle ilgilenen kişinin ilgilenmek istemesi veya istememesi.  Benim şansıma ilgilenen kişiler denk geldi, sadece mentörüm de değil. O yüzden şanslıydım. Herkese iyi şanslar dilerim bu konuda.

Ziynet Nesibe

7 Yorum »

 • kodun sahibi dedi ki:

  versiyon 3 için çok orjinal fikirlerimiz var, sizi bekliyoruz hehe 😀

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  olamaaaaz, yine mi StringBank :p
  ben her şeye varım, 3,4,5.. gittiği yere kadar 🙂

 • Mentör olası dedi ki:

  staj serüvenini yarıda bıraktın gibi geldi bize de, daha işimiz var.
  istek, azim, takım çalışması hepsi vardı valaa..
  kodun sahibi ve mentör olarak yazıda gectigimiz icin de tsk ederiz efennim.. 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Devam etcez inşallah, benim de aklım orda=)
  Asıl ben teşekkür ederim mentörüm, sağolun. 🙂

 • Tarik dedi ki:

  Arcelik stajyerlere ucret oduyor mu? Bir de siz zorunlu yapmissiniz sanirim, zorunlu olmayanlari kabul ediyorlar mi? (Sgk mevzuu)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Tarik: Maalesef vermiyor. Yani benim zamanımda vermiyordu.

 • Mkry dedi ki:

  Merhaba bu sene 2. sınıfta okuyacağım. 2018 yazı için arçelik stajı istiyorum. sizce nası bir yol izlemeliyim ve staj için hangi birimi önerirsiniz.

Yoruma Açığız! :)

Be nice. İçeriği çirkin olmadığı sürece her yoruma, öneriye ve soruya "evet" :)

Etiketler: , , , , ,