Homepage » Mühendis Çantam

Arçelik Stajı – 2 (Ortam)

7 August 2011 10,386 views 16 Comments

Ben Beylikdüzü’ndeki Arçelik’te staj yapmaktayım. Burası Arçelik’in LCD televizyonlar üzerine çalışan kısmı. Tasarım, Software, Üretim, Tasarım Yöneticiliği, Test gibi kısımları var. Şimdi size ilk günümden bahsedeyim. Sabah 9:00’da tüm stajyerler Arçelik’e geldik. Bize ilk önce çevre sağlığı ve iş güvenliğiyle alakalı bir seminer verildi. Sonra seminerle ilgili test sorularını cevapladık. Sorular kolaydı. Semineri dinlemeden de yapsam, sadece birkaç soruda takılırdım. Bide forkliftlerin kaç ayda bir bakıma alınması sorusunu b şıkkı olarak atardım:)

Hepimiz iş güvenliği konusunda bilgilendikten sonra, stajyerlerin çalışacağı bölümleri söylediler. Ben tasarım, software, üretim gibi kısaca söyledim ama; onlar kendi içinde dallanıp budaklanıp upuzun isimler oluyor. Yani çoğu kişi yapacağı kısmı tam olarak anlamadı, ama zaten ilgili kişiler geldi ve herkesi bölümlerine götürdü. Sonra ben ve 5-6 kişi daha software kısmına geldik. Bu sırada öğle yemeği vaktiydi ve çoğu kişi yoktu yerinde. Biz de birlikte yemeğe gittik. Gelince de herkes kendi mentörünü buldu. Ben Software’in User Interface bölümündeyim. Bu bölümde iki kişiyiz. Diğer arkadaşım Koç Üniversitesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Gökhan. O da bilgisayar ve yazılıma çok ilgili. Bizim mentörümüz Ayhan Ak. Ben staj için geldiğimde Gökhan çoktan ordaydı, bir hafta önce başlamış.  Mentör yönünden şanslıyım, kendisi gerçekten çok iyi ve ilgili birisi. Ayrıca User Interface’in grup lideri. Grup lideri demişken, kısaca burdaki yapılanmayı anlatayım.

Burası 7 küpten oluşmakta. Bunlar Operating Systems, Network, Database, User Interface, Audio, Video ve FrontHand. Herbir küpte yaklaşık 5-6 kişi çalışıyor. Toplam 45 kişiymiş Software bölümü. Bu herbir bölümün bir grup lideri var.  Ayrıca tüm Software’in dört takım lideri ve bir Software Yöneticisi var. Software kısmı genellikle Elektrik- Elektronik ve Bilgisayar Mühendisleri’nden oluşuyor, doğal olarak. Ancak yaptıkları işin birbirinden farkı yokmuş.

İlk günüme geri dönelim. Mentörümle tanıştım, sonra bana bölümü ve küpleri anlattı. Her küpü gezip, ordakilerle tek tek tanıştırdı. Kimsenin mentörü böyle bir şey yapmamıştı mesela:) Küpleri gezmeden, ilk önce takım liderine gittik, tabiki öncelik sırası:) Bizim User Interface bölümünün diğer bölümlerden artısı, her küple alakamızın olması. Takım lideri de çalışanlar da sıcakkanlı insanlar, çalışma ortamı gayet güzel.

Küplerin içindeki dizayn şu şekilde. Etrafta masalar var, ortası boş. Bu masalarda herkesin bilgisayarı var, bu bilgisayarlar arasında da LCD televizyonlar var. Yaptıklarını onların üzerinde deniyorlar. Bir de aralara arkası açık, içindeki mekanizmanın gözüktüğü televizyonlar konulmuş. Bunların amacını bilmiyorum, bak hiç merak etmemiştim, bi ara sorayım.

Bir de kapılar kart okutmadan açılmıyor. İlk gün bize de kart verdiler. Çalışanlarınkinde fotoğrafları, isimleri de yazıyor. Bizimkilerde ise sadece stajyer. Fotoğraf kısmında da kocaman bir ‘S’ =))  Ofisten çıkarken, Ar-Ge binasından çıkarken, şirketten çıkarken, yemeğe girerken, canın sıkıldı terasa çıkarken, her yerde bu kart kullanılıyor. Ama ben o kartın önemini anlamamış olmalıyım ki, ilk günden getirmeyi unuttum:D O kadar büyük bi dert ki, sonraki günler çantama koyduğum ilk şey kartım oldu:)

Ortam hakkında söyleyeceklerim bu kadar, sonra diğer konularda devam ederim. Hoşçakalın!

Ziynet Nesibe

16 Comments »

 • test says:

  hep mentörü anlatmışsın yazında !!!

 • Ziynet (admin) says:

  sorun mu var acaba

 • Sercan says:

  Merhaba Ziynet, stajımızı belirlenen departmanda mı yapacağız yoksa biz nerede istersek ordamı ayrıca software dışındaki departmanlar hakkındada bilginiz varmı ?

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba, stajı onların belirlediği yerde yapıyorsunuz. Kendimiz seçmiyoruz. Ancak özel bir durum varsa, belli bir yerde yapmanız gerekiyorsa belirtirsiniz, belki yardımcı olurlar, bilmiyorum. Ben diğer departmanları sadece gördüm, çok içinde bulunmadım. Software içerisindeki alanları daha iyi biliyorum.

 • Sercan says:

  anladım çok teşekkür ederim 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  Rica ederim, kolay gelsin:)

 • Nail says:

  Merhaba staj yerinde kılık kıyafet yönetmeliği nasıl erkekler için özellikle 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba, Eskiden stajyerler de sabit bir kıyafet giyiyorlarmış ama geçen sene ben stajyerken bu iptal olmuş, çok şükür:) Yani şimdi stajyerler normal giyiniyor. Çok da sorun edilmiyor. Aslında staj kurallarında kıyafet kısıtlaması var, ancak abartılmadığı sürece spor da giyilebiliyor, sorun olmuyor.

 • selen says:

  merhaba, ürün tasarımı üzerine okuyorum. staj yaptığınız yerde bu bölüm mevcut mu? arçeliğin sitesinde beylikdüzü için Elektronik Ürün Direktörlüğü denmişte…

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba Selen,
  Ben AR-GE’deydim, bizim işimiz yazılım üzerineydi. Diğer kısımları detaylı bilmiyorum maalesef.

 • Furkan says:

  Ziynet Merhaba,
  Bende bu yaz stajımı arçelikte yapacağım. Senin yaptığın yerde beylikdüzündeki fabrika anladığım kadarıyla. Fakat ankaradan geleceğim ve arçelik kalma yeri temin etmediği için nerde kalacağım pek bir fikrim yok. Acaba şehir dışından gelen stajerler genelde nerde kalıyorlar bir fikrin varmı? yardımcı olursan sevinirim

 • Ziynet says:

  Merhaba,
  Evet ben de Beylikdüzü’nde yaptım. Kalma imkanı sağlamıyorlar maalesef. Ben karşı tarafta kuzenimde kalmıştım, onca yola rağmen. Belki o civarlardaki yurtları araştırabilirsin. Çok bilgim yok maalesef.

 • Güler says:

  Merhaba çok yararlı bilgilere yer vermişsiniz. Sitenizi takipteyim teşekkürler.

 • Ziynet says:

  Teşekkür ederim yorumunuz için, faydam olduysa ne mutlu bana.

 • furkan says:

  stajyer eleman aranıyor muu halen ??

 • dilan says:

  merhaba ben kimya 2.sınıf öğrencisiyim,acaba burada staj yapabilir miyim?

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , ,