Homepage » Mühendis Çantam

Batch Conversion/Rename – Birden Çok Resmin İsim ve Boyutunu Değiştirmek

4 February 2013 5,309 views No comments

İlk önce İrfanView’i bilgisayarımıza yüklüyoruz. Sonra herhangi bir resim dosyasını İrfanView ile açıyoruz. (Veya İrfanView’i direkt açıyoruz.)

Batch Conversion

Sonra sol üstteki ilk Tab olan File‘a tıklayıp “Batch Conversion/Rename…“i seçiyoruz.

Batch Conversion_2

Çıkan ekranda ilk önce sol üstten ne yapacağımızı seçiyoruz. Sadece isim değiştirmeyse Batch Rename, resme de değişiklik yapacaksak Batch Conversion seçiyoruz. İkisi birden yapılacaksa üçüncüyü seçiyoruz. Batch Conversion için output type’ını seçiyoruz. Yani resmimizi hangi uzantıya çevirdiğimiz. Rename için ise, yeni oluşacak dosyalara vereceğimiz ismi yazıyoruz. Yanına da yazacağımız sayı kaç  basamaklı olmasını istiyorsak o kadar # işareti koyuyoruz. Mesela ben NewName# yazdığım için NewName1.pgm, NewName2.pgm diye numaralandıracak. Eğer siz daha çok resme sahipseniz NewName### gibi # işaretini çoğaltabilirsiniz. İşlem yapılmasını istediğimiz dosyaları da sağ üstten seçiyoruz. Eğer bir klasörün tamamını istiyorsak Select All seçeneğini kullanmak rahatlık sağlar. Output Directory yazan kısma da yeni oluşan dosyaları koymak istediğimiz yeri seçiyoruz. Sonra da sol alttaki Start Batch‘e basmak yeterli.

Batch Conversion_3

Batch Conversion kısmındaki Advanced seçeneğine bastığımız zaman içerisinde daha fazla seçenek bulunuyor. Renk aralıklarını değiştirme, resim boyutunu değiştirme, resimleri kırpma gibi seçeneklerden de istediğinizi seçip OK’a basıyorsunuz. Bir önceki sayfaya döneceksiniz. Orada Advanced yazan yerin yanındaki yazıda tik işareti yoksa ekleyin. Yoksa advanced seçenekleri dahil etmez. SOnra Start Batch deyip resminizi elde edebilirsiniz.


Batch Conversion_4

Mesela ben resmi pgm formatına çevirdim, pgm resimleri renksiz olduğu için sonuç şu şekilde:

Batch Conversion_5

Tek tek yeniden adlandırmak ve yeniden boyutlandırmak büyük bir sıkıntı. Özellikle görüntü işlemeyle ilgilenecekler için çok lazım olan bu işi en kolay yapabileceğiniz şeklini paylaşayım istedim.

Kolay gelsin..

Ziynet Nesibe

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , ,