Homepage » Kültür Parçacıkları, Ziynet'in Kaleminden

Beta Balıkları

16 October 2010 17,143 views 18 Comments

Gelin hep birlikte şu beta balıklarıyla olan macerama bir göz atalım.

Klasik yurt öğrencisi modu, canımız çok sıkılmıştı ve değişiklik olsun diye bir hayvan almaya karar verdik.Yurtta hayvan beslemek yasak olduğu için etkisiz bir şey almalıydık.Kaplumbağa mı alsak kuş mu alsak hamster mı alsak derkeeen.. demedik böle bişey tabiki:D alabilecegimiz şey ya balıktı ya da hiçbişey 🙂 Sonra gidip pet shop?ları gezdik ve beta balığı almaya karar verdik. Neden mi, gelin biraz bilgilenelim.Hemen Vikipedi?ye başvuruyoruum:

Özellikle erkeklerin, yüzgeçlerinin görkem ve güzelliği, ve asaletini yansıtan vakur duruşuyla dikkat çeken bir türdür.Canlı yem betalarda renklerin daha canlı ve güzel olmasında etkilidir.

Erkek betalar birbiriyle geçinemezler. Dişilerin boyları erkeklere göre daha kısadır. Tek bir erkek ve dişi beta, barışçıl balıklarla karma akvaryumda beslenebilir. Ancak bu uyum da balıkların karakterlerine göre değişmektedir. En uygunu dişi ve erkek betaları ayrı akvaryumlara almaktır. Birden fazla dişi genelde sorun çıkarmadan bir arada yaşayabilmektedir. Erkek beta, yumurtaları köpükten yaptığı yuvada korur. Sanıldığı gibi kavanozda uzun süre yaşayamazlar. Hele ki bu narin balıkların bilinçsizce bardak ya da kadehte beslenmesi kesinlikle yanlış bir davranıştır. Fanustaki betaya nispeten yeterince büyük bir akvaryumda yetişen beta daha hızlı ve sağlıklı gelişim gösterecektir. Bitkilendirilmiş, geniş bir akvaryumda bakılması gereken bir balıktır. Hacmi en az 35 litre olan akvaryumlarda bakılmalıdır.

Erkek betalar üreme sırasında dişiyi sıkarak yumurtaların dökülmesini sağlar. Bu esnada erkek hemen dökülen yumurtaları ağzına toplayarak köpük yuvaya taşır ve yerleştirir. Bu işlem bir süre tekrarlanır. Bu sırada dişi beta bir süre ölü gibi yüzebilir ama bu normal bir durumdur. Çiftleşmeden hemen sonra dişi mutlaka ayrılmalı ve başka bir tanka konulmalıdır. Bundan sonra yavrular serbest yüzmeye başlayıncaya kadar baba tarafından bakılacaktır. Yavrular yüzmeye başlayınca baba da ayrılmalı ve yavrular Artemia gibi ilk besinler ile beslenmeye başlanmalıdır.
Üreme hazırlığında, köpük yuva yapan erkek Beta

İyi bir erkek en az 500 köpük yapar. Bazı erkekler çok sakindir. Bazıları ise agresif davranırlar. Renk değiştirebilme özelliği vardır.

diye bilgilendirdi bizi Viki amcamız.Şimdi ben size olayın yaşanmış tarafını anlatayım: Almaya karar verdik balıkları ama iki arkadaşız. Birimiz erkek, diğerimiz kız alırız diye düşünmüştük.Ancak işler istediğimiz gibi olmadı.Çünkü kızları gerçekten güzel değil.Hani normalde bunun tam tersi olur ama balıklar da niye böyle anlamadım 😛

Neyse tepkileri üzerime çekmeden önce,”şaka yapmıştım tabiki” diyorum ve devam ediyorum: İşte bu yüzden ikimiz de erkek beta balığı almaya karar verdik.Ama satan abi iki balık aldık diye bir tane kızı bize promosyon olarak verdi. Düşünün artık kız betalar ne kadar çirkin 😀

Ben kırmızı aldım, arkadaşım da mavi aldı.Promosyon kızımızı ve iki akvaryumumuzu da aldıkve yurda geldik.Şimdi kızı koycak yer yoktu, ikisinden biriyle kalmalıydı ama bunlar o kadar hırçın ki ikisi de kızı kabul etmedi.Mecburen kendi bardağımı feda ettim ve kızı o bardağa koyduk.Sonra balıklar hakkında araştırma yaptık ve birçok şey öğrendik:

Mesela beta balıkları oksijen sıkıntısı çekerler.Sudaki oksijen onlara yetmiyor.Zaten devamlı suyun üst tarafına gidip dışarıdan oksijen alıyorlar, 5-10 saniyede bir bunu yapıyorlar.O yüzden kız betayı kendi akvaryumuma almaya karar verdim.Ama ne yaptımsa da balığımı ikna edemedim.Sonra gidip kırtasiyeden asetat kağıdı aldım ve akvaryumu ikiye ayırdım.(Tamam olabilir, tam ikiye ayırmadım.Napayım kendi balığım biraz daha rahat etsin istemiştim 🙂 )

Neyse , 3’te 1’ini kız betaya feda ettim ve bugün içim rahattı.Sonra akşam oldu filan derken, sabah, daha ezan yeni okunmuş o derece sabahken, “şıp şıp” seslerle uyandım. Bir de baktım ki benim balık, kızın küçücük alanına geçmiş orda kızı dövmesin mii!! Balıklara dokunamama gibi bir huyum olduğu için, hemen arkadaşımı uyandırıp onları ayırmasını sağladım.Neyse ki bardağı atmamıştık, hemen kızı bardağına geri koyduk.Sonra sabah oldu ve uyandığımda hemen bardağa baktım ve kız ölmüştü:(

Kızımızın çok hazin bir yaşamı oldu anlayacağınız.. İki gün yaşadı bizle, ilk gün bardaktaydı, ikinci gün de kocasından dayak yiyerek öldü 🙂 Napalım sağlık olsun.. Eğer bir gün beta balığı beslemeye karar verirseniz, kesinlikle aynı yere koymayın, aralarını ayırsanız bile hiç güvenmeyin onlara..

Bide bu köpük yapma olayı kafanızı karıştırmasın. Bazı dönemlerde köpük yapıyorlar.Hani, biraz köpük görüp de hemen kızı koymayın akvaryuma.Baya çok köpük yaptığı zaman koyun kızı. Yani akvaryumun üstü baya kapansın. Az az köpük sık sık yaptıkları bir şey çünkü.

Çiftleşmeleri ise çok değişik.Köpüklerle dolunca akvaryum, kızı koyuyorsunuz erkeğin yanına.Sonra erkek kızı sıkıyor ve birsürü yumurta çıkıyor.Sonra kız bi süre kendine gelemiyor.O kendinde değilken erkek yumurtaları toplayıp köpüklerin üstüne taşıyor.Çünkü kız kendine gelince yumurtaları yemeye başlıyor.O yüzden kızı hemen akvaryumdan almanız, daha çok balığın kurtulması için faydalı olabilir. Sonra erkeği de yumurtalardan ayırın, çünkü bir süre sonra o da yiyebilirmiş yumurtaları. Yani çok garip bu balıklar, sağları solları hiç belli değil..

Ayrıca itiraf etmeliyim ki canım sıkıldığı zamanlar elime ayna alıp beta balığımı sinir etmek çok hoşuma gidiyor.Şaşkın balığımın kendisini bile görmeye tahammülü yok 🙂

Sonuç şu ki: Balık beslemeyi zevksiz, gereksiz olarak görürdüm. “Niye insanlar balık besler ki ?” diye düşünürdüm. Ama gerçekten çok güzel. Özellikle onları izlemek insanı gerçekten çok rahatlatıyor, benden tavsiye 😉

Ziynet Nesibe

18 Comments »

 • aysenur says:

  bebeım koptum yarıldım harıka diorum :D:D:D

 • Ziynet says:

  teşekkür ederim canımcım;)

 • lifetime says:

  ahhh ahhh beta deme bana:p zalim balık=))

 • TUĞÇE says:

  ziynet abla çok komik bi olay yaşamışsın

 • Kelebekk:)) says:

  eheheheee:))

 • Ziynet says:

  zalim deme balığıma:) o kız haketmişti 😛

 • TUĞBA says:

  aynn 🙂

 • Ziynet says:

  bence de ablacım:)

 • özlem says:

  ziynetcim balıkla geçirdiğin maceranın bu kadar olduğunu bilmeyerek bitanesinide yani benim bildiğim bitaneside kendi balığını yalnız ve savunmasızca bilgisayar odasında ufacık bi bardakta unutmuştun:)

 • Ziynet says:

  evet, suyun biraz durgun su olması lazım diye akvaryumu doldurup bekletiyordum. balığım da bardakta bekliyordu. 5-10 dk sonra koycaktım yerine. ama unutmuştum ve geziye gitmiştik:) sonra aklıma geldi, neyse ki balığım ölmemiş. sadece rengi kırmızıdan mora dönmüştü:) şuan sağlık durumu gayet iyi 🙂

 • lifetime says:

  öldürmeden geri getir o balığı=))

 • Ziynet says:

  hissettin galiba, dün kaybettik balığımı layfımm 🙁 Oku bak!

 • fırat says:

  çok teşkr ederim bn beta alınca bu dediklerini uygularım tşklr

 • Ziynet (admin) says:

  🙂 Bişey degil

 • nevizade says:

  Beta balığım var. Dediginiz gibi köpük yaptı ancak ilk defa beslediğim için köpüğü karbondioksitten kaynaklı sandim ve suyunu değiştirdim. Ancak balık su an ölü gibi çok az hareket ediyor ne yapmam gerekir teşekkürler.

 • Ziynet (admin) says:

  Ömürleri çok olmuyor, ölmek üzere olabilir. Suyunu da sık sık değiştirmen lazım zaten, ihmal etme onu. Ama neden öyle tam olarak bilemicem;)

 • İrem says:

  az hareket etmesi çok yem verdiğinden olablir. hazım problemi olabilir arada bir canlı yem ver sarımsak bağışıklığı haşlanmış ıspanakta hazımsızlığını giderirmiş. ve sık yem veriyosanda 1 gün aç bırak daha canlı olsun diye. Ayrıca suyunu sık sık değiştirmen ve tamamını değiştirmen zararlı. Eski suyunda oluşan bakteriler ve mikroorganizmalar onlar için gerekli suyun sadece yarısını yenile. Ve beta balıkları uzun süre aynı suda kalabilirler yalnış bilgiyle bi canlıya zarar vermeyelim lütfen 🙂

 • etem says:

  abi benim beta balığım canlı yemden korkuyor ne yapmam lazım 🙁

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,