Homepage » Ziynet'in Kaleminden

Beynimdeki Garip Mekanizmalar

7 September 2011 2,109 views No comments

Merak ettiğim gerçekle karşılaşmaya hazırım artık. Şimdi size küçüklüğümde beynimde olup biten garipliklerden bahsedicem, umarım sizde de olmuştur böyle şeyler. Umarım..

Küçükken okuduğum kelimelerdeki a ve e harflerinin eşitliğini sayardım aklımda. Özellikle yolda arabayla giderken, tabelaları okurdum. Ama tüm sesli harfleri sayardım. ı = 2 tane a demekti, i = 2 tane e, o = 3 tane a… O şekilde gidiyor. Sonra da a ve e harfleri eşit olana kadar okumayı sürdürürdüm. Tam denk gelecek kelime arardım, yoksa hep devam saymaya. çok u’lu ü’lü kelimeler arayı açardı, sonra uğraş dur! Sonra aradaki fark 11 veya katları olduğu zaman, 11 düşürmek gibi bir kolaylık sağlamıştım kendime, ara çok açılabiliyordu diye. Neden onbirse. Ya neden bilmiyorum ama, durmadan bunlarla uğraşırdım. Sonra da babam diyor ki, arabayla o kadar gidiyoruz, yolları öğrenemedin mi hala? E benim bir sürü işim varmış, baksanıza. =))

Sonra bir de plakalara göre karar verirdim. Mesela bir şey yapcam, gelen arabaların plakasından ona uygun bir kelime uydurup, ne yapacağıma karar verirdim. Kanunmuş gibi uygulardım da bunu. Ahh keşke şu plaka olmasaydı diye de hayıflanırdım. Bir de plakaların sayılarını toplardım. Ama 35 olan ilk kısmı değil, sağdaki sayıları. Toplamını 11 ve katları yapmaya çalışırdım. Uydu mu, hemen kafamı yukarı kaldırırdım. Başka bir plaka görürsem, devam etmek zorundaymışımcasına.. 11’le de ne alıp veremediğim varsa..

Hepsini birden değil, sindire sindire.. Bu kadarlık gariplik yetsin şimdilik..

Bu arada çocukluğuma inmeyin, ben gayet iyiyim (:

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: