Homepage » Mühendis Çantam

SP-2 / Convert DokuWiki to MediaWiki

6 May 2012 6,783 views No comments

Merhaba ahali!

Cumartesi günü boyunca uğraşıp vaktimizi harcadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Bitirme projemizde Android üzerine, ancak o kısma geçmeden önce DokuWiki‘den MediaWiki‘ye içerik aktarmamız gerekiyor. Bunun için yollar araştırdık, ancak Google amca bile bir işe yaramadı bu sefer. Çok kısıtlı kaynak mevcut. Sonra bir arkadaşımız DokuWiki’den HTML’e, HTML’den MediaWiki’ye geçirmemizin kolaylık sağlayabileceği fikrini önerdi. Bize de mantıklı geldi. İkiye bölündük. Diğerleri DokuWiki’den HTML’e çevirme kısmıyla, biz de HTML’i MediaWiki’ye çevirmeyle uğraştık.

Önce MediaWiki’yi bilgisayarlarımıza kurduk. Çevirme işleminin doğru olup olmadığını deneyebilmek için. Kurulumu çok kolay, hemen anlatayım:

MediaWiki Kurulumu

Bilgisayarınıza xampp kurulu değilse, önce xampp’ı kurun. Sonra MediaWiki’nin sayfasından son sürümünü download edin. İndirdiğiniz dosyaları bir klasör olarak xampp’ın içindeki htdocs klasörüne atın. Sonra browser’da localhost/htdocs_icine_attiginiz_klasorun_adi yazın. Karşınıza “first set-up mediawiki” tarzı bir şey yazan sayfa gelecek. Eğer gelmediyse hatayı okuyun. Mesela bende gelmemişti. Benim bilgisayarımda xampp kuruluydu önceden, onu kullanmıştım. Ancak php versiyonum eski olduğu için çalışmadı. Php’yi güncelleyince sorun çözüldü. Sonra set-up yapın. Kullanıcı adı alarak MediaWiki’ye kaydolun. Zaten sonrasında kendisi yol gösteriyor.

DokuWiki’yi MediaWiki’ye Dönüştürme / Convert DokuWiki to MediaWiki

Diğer grup DokuWiki’nin sayfasında script bulup çevirmeyi yapmış. Detaylarını tam bilmiyorum, ben bizim kısım olan Converting HTML to MediaWiki ‘yi anlatacağım.

Çevirmemiz gereken 10.000’den fazla page var. Ancak biz öncelikle tek page olarak  çevirmeyi araştırdık. Ararken ilk karşıma çıkan ve mantıklı gibi görünen site Seapine‘dı ancak. Çevirmek için butonunu bile bulamadık. Bildiğin bozuktu site=) Sonradan başka bir site buldum, halbuki bu siteye çok güvenmiştim. Başlarda doğru çeviriyordu ancak uzun sayfaları deneyince sapıtmaya başladı. Yine de kısa sayfalar için kullanılabilir: http://www.ebruni.it/en/software/os/i_love_wiki/index.mpl

Sonra araştırmalara devam ettim ve işte aradığım siteyi buldum. Çok güzel çeviriyor. Hemen linkini vereyim: http://w-i-k-i.appspot.com/ . Sadece listeleme yaparken bazen sona bir tane fazla eleman ekliyor, boş halde. Sanırım </li></ul></li></ul> tagleri arka arkaya gelince yapıyor. Neden anlamadım ancak çok da önemli değil. This is the best converter yani! Hem sadece benim istediğimi değil, Wikipedia text to HTML, Wikipedia text to plain text, HTML to Wikipedia, HTML to Google Code Wiki, HTML to Trac Wiki, HTML to MoinMoin Wiki, Highlight Java, Highlight PHP, Highlight C#, Highlight Python, Highlight XML/HTML, Highlight JavaScript, Highlight ABAP. Bütün bu çevirmeleri yapıyor. “Convert Input” butonuna bastıktan sonra, aşağı kısımda convert edilmiş hali çıkıyor. Bir de “Toggle Output View” butonu çıkıyor. Bu butonla output’u da görebiliyorsunuz. Çok güzel bir site. Yanlışına, yamuğuna rastlamadık:) .

Çevirmenin Doğru Olduğunu Nasıl Anladık ? derseniz eğer.

Diğer gruptan bir HTML sayfası aldık. Bu HTML’i site aracılığıyla convert ettik. Convert edilmiş halini alıp MediaWiki’de denedik. MediaWiki’nin bize verdiği output ile, HTML sayfasını tıklayınca çıkan output aynı ise, anladık ki doğru çevirdi.

Şuan tek tek sayfaları çevirmek mümkün ancak bu mühendislik olmuyor biraz. Çünkü 10.000’den fazla sayfamız var. O yüzden bunun için bir yol aradık ve bir türlü script bulamadık. Sonra hocaya sormaya gittik ve ne görelim. Hoca dedi ki “Kim dedi ki size HTML’e çevirip yapılacak diye”. Gerçekten de kim dedi =) . Uğraşmadan önce hocaya danışsaydık fena olmazmış gerçekten. MediaWiki’ye direkt geçirmemiz lazımmış, veri kaybı olurmuş. Zaten şüphelenilesi bir durum, çünkü mesela body kısmına kadar olan hiçbir kısmı kaale almıyor. Ve bunun gibi kim bilir nereleri kaale almıyor. Tamam, görüntüde sorun yok ama olmadı. Uyguladığımız çözüm kullanılıp bir kenara fırlatıldı, unfortunately. Bir dahaki yazımda da bu direkt aktarma kısmını anlatırım. Çünkü henüz yapmadık =) Hadi hoşçakalın.

Ziynet Nesibe

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,