Homepage » Mühendis Çantam

e-Ticaret

1 November 2011 1,831 views No comments

Merhaba millet, yine bir seminer sonrası birlikteyiz. Değerli hocamız Prof.Dr.Şule Işınsu Özmen‘in çok yoğun olmasına rağmen, bizi kırmayıp gelmesiyle gerçekleşen çok güzel bir seminer. Hocamızın üniversitemize gelmesiyle başlayan o hoş sohbeti, seminer hakkında tüyolar barındırıyordu zaten.

Seminerin gidişatı o kadar akıcıydı ki, ne hocamız ne de biz anlayabildik, ne zaman başladı da ne zaman bitti. Hocamıza ve anlattıklarına, sanırım biraz da anlatışına doyamadık. Seminerin içeriğinde hoşuma giden bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Ancak aldığım notlara bakarak yazacağım için ordan oraya atlama muhtemelen olacak, affınıza sığındım gitti.

Takip etmemizin faydalı olacağını düşündüğü siteleri ve kişileri verdi hocamız. Mesela yemeksepeti.com‘un kurucusu Nevzat Aydın. Yurtdışındayken esinlendiği iki siteden sonra yapmış yemeksepeti.com’u. Kozmo.com ve webvan.com. Kozmo.com 1998 yılında kurulup 2001 yılında batmış. webvan.com da 1999 yılında kurulup 2001 yılında batmış. Nevzat Bey de kendi başarılı olmasını 3 sebebe bağlamış: birincisi zamanlama. 2000 yılında tam ekonomik krizin olduğu bir zamanda siteyi kurmuş ve kendileri zar zor idare ederken, elindeki parayı siteye harcamış. O zaman içerisinde rakibinin olmaması da bir diğer etken. ikincisi ise, sadece iyi arkadaşlarıyla değil, iyi iş yapanlarla yola devam etmesi olmuş. Üçüncüsü de tabiki müşteri memnuniyetine verdiği önem.

Bir diğer konu ise orjinalliğin önemiydi. Mesela milliondollarhomepage. 1.ooo.ooo piksele ayırıp, her pikseli 1$’a satmıştı. Tek vaadettiği ise bu sitenin hep varolacağıydı. Görebildiğimiz gibi hala da var. Ancak ondan sonra birçok kişi de aynısını denemiş, ancak orjinali kadar başarılı olamamış, olamaz da. Farklılaşsak güzel olcak ama nedense hep aynılaşmaktayız, üzücü.

Artı parantez açıp, 2006’da Google’ın Youtube’u satın aldığını hatırlatmak da güzel olabilir, kapattım parantezi hemen.

Günümüzün rakiplerine gelince, tabiki Google ve Facebook. Ancak ben bunların rekabetini hiç hocamızın anlattığı açıdan düşünmemiştim. Sonuçta aynı kategoride olmasalar da rakip olmalarını gerçekten çok güzel anlattı hocamız. Kaçıranlar derdine yansın!

Xing, bir Türk girişimi olan Cember.net‘i de 280.000 üye ile 436 milyon euro’ya satın almış. Şimdi girmeyi denedim ama www.xing.com/tr/ ‘a giriyor ve hiçbir şey yok. O kadar parayı bu boşluk için vermemiş olmalıydı, biraz sükut-u hayal oldu bende.. Ama geçti hemen. Çünkü internetimin hızından kaynaklıymış açılmama nedeni, şuan sorun yok:)

Gelelim ekşisözlük‘e. Sedat Kapanoğlu’nun paylaşım sitesi, hatta ilk sosyal ağ paylaşım sitesi olduğuna dair bazı çalışmalar yapanlar olmuş. Kesinleşmese bile baya ilklerden anlayacağımız. Facebook filan yokmuş, doğmamış daha. Ve laf atmalar durdurak bilmediği için, siteye açılan davalarla çok uğraşıyorlarmış. Kişilere ithafen yazılan ve bunlara karşı dava açanların çokluğundan dolayı, akıllıca bir yol bulmuş Sedat Bey. Ekşisözlük’ün büyük bir payı kendisine ait olsa da, ortak olarak hukukçu almış yanına. Çok mantıklı, isn’t it?

Biraz da batan sitelerden bahsettik. Dotcom’lar ve Notcom’lar olarak. Mesela en büyük portalımız mynet ve ikincisi e-kolay’mış. Bunlar dikey portal yapısındalar, yani kişiye göre spesifikleştirerek kategoriliyorlar içeriklerini. (Çok komplikeyim tanrımtanrıım:) Bu portallar yapı olarak ixir’in kullandığı tip olmasına rağmen, ixir zamanında batmış. Sebebi de o zaman müşteri olmaması. Arz-talep arasındaki dengeye dikkat etmeli! Birkaç tane daha batan site isterseniz: weblebi.com, estore.com, koysepete.com (altın işine girmiş ve sonra good bye).

Bir bilgi daha geldi aklıma. Google’ın rakibi Ruslara ait bir arama motoru olan yandex‘miş. Gittikçe gelişmekteymiş. Ben hiç duymamıştım mesela. Şuan kullandım ilk defa ve pişmanım. ‘Ziynet Nesibe’ yazıp arama yapınca ilk sırada blogumu bulması, zaten olması gereken deee.. Görsel olarak yan tarafa koyduğu resmi hakaret olarak algılayıp, başlamayan ilişkime ara veriyorum. Geliş de gel bebeğim!

Ve gelelim en can alıcı noktaya. Nasıl düşünmemişim ben bunu anlamadım. Genlerimden gelen bir aksekililik de var ama, körelmiş sanırım. Şimdii.. Bu siteler kazancını reklam veren şirketlerden kazanıyorlar. Para, reklam verenlerden sitelere doğru akıyor. Peki biz bu senaryoda neredeyiz? Düşünülesi bir soru değil mi.. Olay şu: site bizi reklam verene satıyor.  Sizi bilemicem ama bana çok trajedik geldi. Trajedik ne yaa, trajik:))

Kısacası, bu e-ticaret’te ters giden bir şeyler var millet, dikkat!

Ziynet Nesibe

 

 

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , ,