Homepage » Kültür Parçacıkları

Eski Deliklerden Yeni Bakışlar

2 September 2011 3,053 views 2 Comments

Şuan nerde olmak istersin deseniz, tam olarak “Eski Kafa” denen yerde olmak isterdim. İstanbul’da Fatih semtinde olmasına rağmen, bu semte karşı olan önyargıları silen bir mekan. Eski Kafa’nın altında da etkili bir slogan: “Eski Deliklerden Yeni Bakışlar”. İsmiyle merak uyandırmaya başlıyor insanda.

Yurt gezimizin ardından çay içmek için güzel bir yer ararken, arkadaşın önerisi üzerine gittiğimiz otantik bir yer. Bu yerin sahibi olan şair kendisi için açmış “Eski Kafa”yı. Kahve kahve dolaşıp istediği gibi bir yer aramış, bulamayınca bu mekanı açmaya karar vermiş. Sakin mi sakin. Bir tarafta tanınmış yapımcılar, avukatlar, edebiyatçılar oturup ciddi konuları tartışırken görebileceğiniz gibi, diğer tarafta kendi halinde kitap okuyan öğrencilere rastlamak mümkün. Kafanızı dinlemek istiyorsanız da bire bir.

Burada ekmek ve su ücretsiz. Evleri gibi hissettikleri için, ekmek ve suyu misafire yapılmış ikram olarak görüyorlar. “Bizim domateslerimiz çürür.” diye bir sloganları var ki, burdan da anladığınız üzere doğal olmayan hiçbir şey yok burda. Elma çayı içiyorsanız, bildiğimiz elmadan yapılmıştır. Mevsimi olmayan hiçbir ürün girmiyormuş kapıdan içeri. Öğrendiğime göre kışın kestane de yapılıyormuş, ohh mis gibi! İç rahatlığıyla yemediğimiz bir şeyi başkalarına yedirmeyiz düşüncesindeler, ne güzel. Yemek, tatlı, kahvaltı ve içecek kategorileri var. Kendilerine özgü tatlar da mevcut. Biz sadece çaylarından deneyebilmiştik o gece.

Ortamın dekoru da incelenesi. Her köşede dikkatinizi çekecek bir şeyler mevcut. Yukarıda da küçük de olsa bir kısım daha var. Biz orada oturmuştuk. Yukarıdan bakınca aşağısı yandaki resimde olduğu gibi gözüküyor. Ben yukarıyı daha çok sevdim. Ancak orasının yüksekliği çok değil. Merdivenleri çıkarken konuşup, dikkatli olalım dememize rağmen,  ayağa kalkıp aşağıya inmeye çalışırken merdivenin başındaki kütüğe kafamı bi çarpmışım ki, çok fena. Dikkatli olun derim.

Bir daha gelirim demiştim ama bir türlü fırsatım olmamıştı. Bu sene nasip olursa ilk fırsatta gitmek istiyorum bu mekana. Kalabalık gidilecek bir yer değil, ancak az kişiyle tadı çıkarılır. Bu yüzden de, yanımda olabilecek kişi kontenjanını birle sınırlandırdım, o da en fazla. Hadi, eski deliklerden yeni bir bakış atmaya!

Ziynet Nesibe

2 Comments »

 • Sessiz Çocuk says:

  Merhaba Nesibe Hanım,
  Fatihe neden önyargılı bakılıyor anlamış değilim. Önyargılı bakılan insanlarsa neden önyargılı bakılıyor. Sorunu anlamış değilim.
  Yanlış bilmiyorsam Einstein ın bir sözü vardı;
  “Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur?. Gerçekten bu durum aşılamıyor. Önyargının sebepleri öğrenilip önyargılanan kişi irtibata geçilip, konu sorgulabilir. Önyargılayan kişi belki konu hakkında bilgi sahibi olmaya da bilir. Kimi önyargılıyorsa ona bunu sormalı. Bana göre kimseye yargısız infaz yapılmamalı.

 • Ziynet says:

  Haklısınız. Yorumunuz için teşekkürler

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,