Homepage » Flash Flash !!, Ziynet'in Kaleminden

Filmtrak Hayalim

26 May 2011 2,372 views 6 Comments

Hayal etmek hayatımızın bir parçası olmuştur her zaman. Ancak benim ilgi alanım; imkansız olan, tek kullanımlık hayaller değil. Hani şu hayatınızda gerçekleştirmeyi istediğiniz, yaşamayı anlamlı kılan, bağlanacağınız bir hayal.. Kendinizi bile öyle inandırırsınız ki, beyniniz hiç inkâr etmez. Ancak her şey, yanlış kişiyi bu hayale başrol yapmakla mahvolur. Şimdi size en trajikomiğinden bir hayali anlatacağım. Filmtrak bir hayali?

Yanlış bir başrol oyuncusu dedik yaa, ama şuan biz bundan habersiziz. İnsan sevdi mi, kötü yanları görmemek için kendini olabildiğince zorlar çünkü, görmez. Şunu okuyun:

Bir tane başrol karakterimiz var, o kadar iyi ki! Dışarıdan görsen aksini söyleyemezsin. Sorsan ne kadar çok değer veriyor.  Yaptığı her şeyi senin iyiliğin için yapıyor. Hatta senin istemediğin şeyi bile yapıyor, sırf senin iyiliğin için, vazgeçmek pahasına.. Nasıl bir fedakârlıktır bu, büyüleniyorsunuz. Yapması gereken sorumlulukları var, hepsini de yapıyor bunların. Zaman da ayırıyor, konuşuyorsunuz, vakit geçiriyorsunuz, ilgileniyor her şeyle? Bu kişi nasıl kötü olabilir ki?

Filmlerde iyi sandığınız, başından beri hep güzelliklerini gördüğünüz başrol oyuncusunun kötü karakter çıkması gibi… Sizi derinden etkiler, garip tepkiler oluşur bünyenizde, boşta kalırsınız bir an. Aslında her şey zamanında size gösterilmiştir, sadece siz bu hayalin sarhoşluğuyla detayları göremezsiniz… Neden mi böyle dedim?!  Hemen plağı başa sarıyorum:

Bir tane başrol karakterimiz var, o kadar iyi ki? Dışarıdan görsen aksini söyleyemezsin. Sorsan ne kadar çok değer veriyor. (dadadadaaaam, laftadır hepsi) Hatta senin istemediğin şeyi bile yapıyor, sırf senin iyiliğin için, vazgeçmek pahasına..(dadadadaaaam, kendi içini rahatlatma çabaları). Yapması gereken sorumlulukları var, hepsini de yapıyor bunların. Zaman ayırıyor, konuşuyorsunuz (boş şeyler, hatta bazen baya boş, sessizlik kadar boş), vakit geçiriyorsunuz (orda durmak için gelmiş, siz değilsiniz olay. Çalışan bir işçi gibi, işimi yapayım da mesaim bitsin misali), ilgileniyor her durumla (yaptı desinler diye geçiştirmelik). Siz de sanıyorsunuz ki değişiyor, iyiye gidecek. Size bir adımla gelene, 10 adımla gidiyorsunuz. Sanıyorsunuz ki o hak ediyor bunları, o gerçekten çabalıyor. Ama maalesef… Kimseden değişmesini beklemeyin; kendinizi yıpratmanıza, uğraşlarınıza değmez.

Detayları önemseyin arkadaşlar. Eğer bir insanın sakladığı bir huyu varsa, onda mutlaka sorun teşkil edecek bir taraf vardır. Aslında gözüne sokulur bunlar da, anlamazsın. Çünkü insan ne kadar saklasa da, bir yerlerde mutlaka fire verir. Örtbas ettiği durumlar olsun, sanal hayatında olsun, cevaplayamadığı sorular olsun? İçinin pisliği bir şekilde çıkar ortaya; ama göremezsin, yakıştıramadığın için görmek istemezsin…

Boşverin siz o karakteri! Madem hayalinize sadece bir karakter seçme şansınız var, öncelikle -adı üstünde- karakteri olsun. Karaktersiz karakteri oynatmayın filminizde. Hayalinizden soğutur sizi. Çünkü boş insanlarla içi dolu hayaller kurulmaz.

Varsa böyle bir filmtrak hayaliniz, yanlış birini koyduysanız başrole, ne yapın biliyor musunuz? Senaryonun sonunu hemen değiştirin: “Başrol oyuncusu intihar eder”.  Ne zaman aldınız o karakteri başrolden, o zaman daha da net görürsünüz gerçek yüzünü. İnsanın gidişindedir verdiği değer, gidişindedir asaleti? Ya da ‘basitliği’  Sonra ne mi olur? Yeni bir karakter gelir, hayaliniz gibi temiz, filminiz gibi leziz… Kaybolan puzzle parçanızı bulursunuz, tamamlanır filminiz. İnsanlar imrenir size, izlenme rekorları kırarsınız.

Çevrede görüp de hep korkmuşumdur bu kötü örneklerden, bu devirde gerçekleşmez mi hayalimsi istekler derdim. Ancak biliyorum ki umut vardır her zaman. Hepimizin hayallerinin bir filmi olacak bir gün inşallah. Yakında sinemalarda=)

Ziynet Nesibe

6 Comments »

 • lifetime says:

  gayeett güzel olmuş bebeğim ..

 • Ziynet (admin) says:

  teşekkür ederim bebeğimm

 • ayseloji says:

  sadece sorunu söylemekle kalmamış çözümü de yazmışsin:) ah başrol oyuncusu bazen yazar tarafından da öldürülebilir. Intihar etmeden itina ile boğulur:p

 • Ziynet (admin) says:

  senin için yazdım zaten:P senin istediğin tüm sadistçe yöntemler kabul(:

 • mehmet says:

  izninizle facete notuma eklemek istiyorum çok harika bir yazı..tebrikler…

 • Ziynet (admin) says:

  tabiki, kaynak gösterdiğiniz sürece izin sizin:) ayrıca teşekkür ederim.

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: ,