Anasayfa » Ziynet'in Kaleminden

Hayvanlara Takılmaca

1 Ağustos 2012 2.019 views Yorum Yok

Aklıma takıldı da, eğer bir hayvan seçmem gerekse hangisini idol olarak seçerdim?

Mesela ağustos böceği olmaz, imkansız. Ohh, birkaç ay bağır bağır, şarkılar türküler, belki de zikirdir günahlarını almayım:) Ondan sonra hoooop çatla. Sonra 10 ay kozanda bekle, sonra tekrar doğ. Bi kere benim sesim berbat. Bu benim şarkı söylememi engelliyor mu, tabiki hayır. Ama konsepte aykırıyım yani, olmaz. Ağustos böceklerinin cırcır şarkısını benden size gelsin diyorum ve başka bir hayvana geçiyorum..

Mesela Aslan başta çok cazip geliyor. Burcum aslan, takımım cimbom. Belki de aradığımı buldum derkeen, bi düşündüm. Aslanların dişileri hep çalışıyor. Erkekleri yan gel yat. Dişi koşturuyor, kız başına geyik filan öldürüyor, beyfendi gelip yeme kısmına katılıyor, zahmet oldu ona:)) Şimdi bu yapı, bizim yaşama ters. Erkek taşı sıkar, ekmeğini çıkarır yani, yatmaz öyle. Yaşam stillerimiz uymadı. Aslında aslan olunca aslan gibi düşünürüm ve belki o zaman bu normal gelir bana, ama riske atamam. Hem bu düşünce tarzında olmak istemem. Yaşasın ataerkil sistem, yaşasın erkek otoritesi:))

Dinazor desen, nesilleri tükendi. Zebralar pijamalılar olmaz. At desen. Aaa atlar asil hayvanlar aslında. Mesela midilli olmak da güzel olabilirdi, ama onlar da hiç gerçekçi değil, rüya gibi:)

Arıyı da severim. O çiçek senin, bu çiçek benim geziyor. Yararlı kısımlarını toplarken, polenleri de taşıyıp çiçeklere de iyilik yapıyor. Sonra bal yapıyor, hem de büyük bir muazzamlıkla. Kendisi için değil insanlar için yapıyor, ama yine de işini önemsiyor. Bi de başlar üstünde uçuyor, yerlerde sürünmüyor. Bir tane de korumalık iğnesi var. Tehlike anında batırıyor, hem de öleceği halde bunu yapıyor, neslini korumak için. Arılar örnek alınası bir hayvan bence.

Arıyla benzer olarak ayı da aklınıza gelir ama, geldiği gibi gider sanırım. Hep hikayeler anlatılır aslında, ayılar kızlara aşık olurmuş. Hatta kızları kaçırırmış, sonra ayağının altını yalarmış baya, gitmesin diye. Sonra kız yürüyemezmiş. Böyle şeyler hep anlatılmıştı, hep korkmuştum ayıdan, ama zaten nerde bulcam ben ayı:) Yani kısacası, ayının olmayacağı da aşikar.

Köpekler deseniz; nefesi, dili iğrenç yani. Şu kedi gibi olan köpekler deseniz daha beter. Bide onlara tasma takıyorlar, çok komik oluyor. Bacakları ızgaradan geçerken düşüyor heralde ki, bir kere bir teyzeyi ızgaradan geçerken köpeğini kucağına alırken görmüştüm. Köpek demeye bin şahit ister:)) Köpek dediğin büyük olur. Bahçeli bir eviniz varsa, kulübesinde yaşayan kocaman bir köpek güzel olabilir. Bana havlamazsa ve saldırmazsa da sevinirim:) Ama örnek alınası hiç değil. Kediler deseniz; ye-iç-uyu – ye-iç-uyu.. bu döngüden çıkamıyorlar hiç. Ancak tatilde örnek alınası hayvanlar.

Gelelim karıncaya. Çok popülerler, hocalarımız hep karınca gibi çalışkan olmak deyimini akıllarımıza kazımışlardır da, düşündüm ki ben karınca olmak hiç istemem. Düşünsene, bütün sene sadece 1 buğdayla doyabilen bir yaratıksın, ama abartıp ne bulursan topluyorsun. Çalış çalış bi hal oluyorsun. İşten başka bi dünyan yok. Bi de yağmur yağdı mı yandın, hemen bi panik hali. Haydiii tüm stokları dışarı çıkarıyorsun, kuruyunca tekrar içeri. Çünkü kurutmazsan toprağın altında çimlenir, yiyemezsin. Yiyecek hammallığı yapıyorsun resmen. Bir de ayaklar altındasın hep, her an bi ezilme korkusu. Şu da çok caydırıcı bir özellik bence, kilonun 100 katını taşıyabiliyorsun. Düşünsene zarif bir kız karınca yok. O kadar yük taşıyabilen bir kız, hanım hanımcık olamaz ki. Baştan kaybetti, olmadı.

Anlıcağınız örnek alınası hayvan pek yok. Zaten niye böyle bir uğraş içine girdim bilmiyorum:) Hadi, ben daha fazla hayvanları çekiştirmeyeyim bence:) Hayvanların çoğunu severim. Çünkü görevlerini hakkıyla yapıyorlar, kedi kedilik yapıyor, arı arılık. O kadar net, o kadar barizler. Ama bi tek insanlar insanlık yapmıyor, bazen insanlıktan çıkıyorlar, bazen vicdan olgusu  bile sızlama görevini yerine getirmiyor, bazen hayvanlara özeniyorlar, hem de en insancıl olmayan huylarına.. Anlayacağınız bi tek insanlar muamma..

Daha da uzatmıyoor, sosyal mesajımı da verdiğime göre buradan uçarak uzaklaşıyorum:)

Haydi selametle..

Ziynet Nesibe

Yoruma Açığız! :)

Be nice. İçeriği çirkin olmadığı sürece her yoruma, öneriye ve soruya "evet" :)

Etiketler: