Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Mühendis Çantam

Hazırlık Atlayan Bilgisayar Mühendislerine İthafen

23 January 2012 7,840 views 5 Comments

Merhaba arkadaşlar,

Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen başlıklı yazımda, bölümdaşlarıma özel olarak yaşadıklarımı anlatacağımdan bahsetmişim, ancak unutmuşum. Gecikmeli de olsa hemen telafi ediyorum.

Yazımda da anlattığım gibi, hazırlığı erken bitirip bölüme atlayanlardanım. İkinci dönem başlayınca her şeyden bihaberdim, ders seçimini yapma konusunda bile çömezdim diğerlerine göre. Danışman hocamla konuştum, Tuğrul hocam çok yardımcı oldu, sağolsun. Seçebileceğim dersler şunlardı: MATH 114 Calculus-2, PHYS 104 General Physics-2, MATH 110 Discrete Mathematics ve CENG 102 Computer Programming-2. Bizden sonraki dönem tarih dersini de birinci sınıfa koymuşlar sanırım, tam emin değilim ama sizin böyle bir dersiniz de olabilir. Neyse, ben hocalarıma sordum, ve bana CENG dersi hariç diğerlerini almamda sakınca olmadığını, biraz uğraşsam yapabileceğimi söylediler. Bana da 3 tane ders çok az geldi. Üstten ders de alamıyorduk, üniversitede en az 2 dönemi doldurmadan. O yüzden ben CENG dersini de aldım. Derse bi girdim, C konusunda hiçbir bilgim yok ve pointer’lardayız. (C dersini bilmeyenler bu cümleyi anlamayabilir, sorun yok! Dönem sonunda tekrar okuyun. Beni gayet iyi anlayacaksınız=) ) Neyse ki Tara Salih gibi çok değerli bir hocam vardı. Onun yanına 3-4 hafta gittim ve bana 20dk, eeen fazla belki yarım saati bulmuştur, ders anlattı bana. İlk vizede sınıfa yetişemesem de, sonradan farkı kapattım. Ancak geç kalmışlığımdan dolayı CB ile geçebildim. Sonradan alıp AA yaptım ama, o dönem ancak CB oldu. Eğer bilgisayar kodlarını, programlama dillerini biraz olsun biliyorsanız, siz daha iyi getirebilirsiniz, ancak ben hiç bilmiyordum.

Diğer derslere gelince, Fizik 2 de, calculus 2 de birinci kısımlarıyla çok bağlantılı değiller. Eğer türev ve integraliniz iyiyse, o zaman hiiiç sorun değil ikisi de. Benim AA geldi gayet rahat. Diğer Discrete Mathematics zaten hiç zorlanılcak bir ders değil.Demem o ki, zaten az sayıda ders var, hazırlığa devam etmenin hiç anlamı yok, gelin bir güzel başlayın bölüme(eğer anlattığım sıkıntıları yaşamayacağınızı düşünüyorsanız.). Hem bir ders bir derstir, ikinci döneme sizi rahatlatır. Evet ilk dönemin sonuna kadarki periyotta bunları söyleyebilirim, çünkü buraya kadar her şey güzel.

Sonra 2.sınıf oluyorsunuz. Ve ilk dönem derslerinizi seçmeye başlıyorsunuz. Hangi dersler mi? Hem 1.sınıf 1.dönem, hem 2.sınıf 1.dönem. İşte bu dönem biraz sıkıntılı geçiyor. Ben tüm dersleri aldım, bir ders hariç diğerleri çakışmadı. Ama programım biraz yorucuydu, yok çok yorucuydu, yok yok felaketti bildiğin. Hatta size o dönemki ders programımı göstereyim:

Salı-Çarşamba-Perşembe 3’lüsü var yaa, işte o kısım beni bitirmişti. Hani şimdi şikayet ettiğim ders araları var ya, o zamanlar ona o kadar muhtaçtım ki. Yemek yicek zamanım yoktu, o 3 gün offline’dım. Her hafta her hafta,  dur durak bilmiyordu.  Dersler de çok rahat dersler değil.

Şansıma, sadece bir dersimde çakışma oldu, Data Structure’da. O dersi de bir sonraki sene aldım. Ancak Data Structure, Operating System dersinin önkoşullu dersi. Yani Operating System dersini almam için Data Structure’ı almış olmam lazım. Ancak şanssızlığıma, Data Structure ile Operating System dersleri çakışıyordu. İki dersi de hiç almadığım için ve çakıştıkları için hiçbir çare yoktu. O yüzden Operating System dersim son seneye kaldı, yani 4.sınıfa. Ama sonuçta hem hazırlık okudum, hem 4 senede mezun oldum mu, evet oldum. Sadece 1 dönem hazırlık okumama rağmen c1 kuru belgem var mı, var. O zaman, o yukardaki programı bir dönem çekmeme değdi mi, değdi:)

Kısacası, türev ve integralde çok sorun yaşıyorsanız ve dersleri takip ederek bile bunun altından kalkamam diye düşünüyorsanız, o zaman bir şey diyemem. Ama biraz bile uğraşsanız, 1 seneyi kazanırsınız. En kötü ihtimal, ikinci sınıfa geçmez, birinci sınıf okursunuz, üstten de birkaç ders alırsınız, döneminizi rahatlatırsınız. Umarım karmaşık şekilde anlatmamışımdır. Tereddütleriniz olduğunu biliyorum, o durumda ben de çok şüpheliydim. O yüzden hiç çekinmeden kendi durumunuzu anlatıp sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. İletişim Bilgilerime “Ben Kimim Ki” sayfasından ulaşabilirsiniz. Hepimizin hakkında hayırlısı olsun inşallah.

 

Ziynet Nesibe

5 Comments »

 • Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen | Ziynet Nesibe says:

  […] için farklıdır. Bilgisayar Mühendisliği okuyacak olan arkadaşları ilgilendiren kısmını Hazırlık Atlayan Bilgisayar Mühendislerine İthafen adlı yazımda anlattım. Bölümdaşlarım okuyup faydalanabilir. Ayrıca en düşük kur olan […]

 • Mehmet says:

  bnm hiç ingilizcem yok ama üni. daha bir sene var ama malum üni. ortamı 7/24 ders çalışamam diye düşünüyorum ama orta halli çalışarak hazırlığı geçermiyim ?

 • Ziynet (admin) says:

  Biraz sıkı tutmanda fayda var. Hazırlıkta pek üniversite modunda olamıcaksın maalesef, çünkü ders saatleriniz sabit ve devamlılık çok önemli. Genelde aktiviteleri de kaçıracaksınız, o yüzden tavsiyem hazırlığı sıkı tutun, portfolio’ların filan üzerine düşün. Zaten çok aşırı bir çalışma gerektirmeyecektir.

 • İyibiri says:

  Öncelikle merhabalar,”Hazırlık atlayan Bilgisayar Mühendislerine ithafen” yazınızı okudum çok faydalı oldu teşekkür ederim. Ben bazı sebeplerden dolayı mezuna kaldım ve bu sene hem ingilizcemi hemde Bilgisayar Mühendisliği içindeki dersleri olabildiğince ilerletmek istiyorum. Ve garanti olsun diye ilk dönem hazırlık okuyup kendimi nereye kadar getirdiğimi, durumumu görmek istiyorum ve sonrasında ikinci dönem Bilgisayar Mühendislğine geçiş yapmak istiyorum.Sizce birinci dönem Bilgisayar Mühendisliği derslerini tekrar almam gerekir mi? Ve bu planım ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler…

 • Ziynet (admin) says:

  @Iyibiri Merhaba, yoğunluktan dolayı siteyle ilgilenemedim, kusura bakmayın. Yazımın faydalı olmasına sevindim. Müfredatta zorunlu olan ve daha önce almadığın dersleri alman gerekir, ancak daha önce aldığın dersleri (başka üniversiteden dahi olsa) saydırabilirsin. Eğer bölüm konusunda kararın netse, planın güzel. Kendini olabildiğince yazılım konusunda adapte ve motive et. Kolaylıklar diliyorum. Hakkında hayırlısı

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , ,