Anasayfa » Ziynet'in Kaleminden, Mühendis Çantam

Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen

9 Temmuz 2011 166.628 views 254 Yorum

Üniversiteye başlama ve hazırlık maceram ilginç olduğu için yaşadıklarımı paylaşmam gerektiğini söyledi içimden bir ses. Ben de kıramadım o sesi…

Öncelikle Fatih Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımı daha çok ilgilendireceğini söyleyeyim, çünkü her üniversitenin sistemi farklı olabilir. “Söylemedi, taa sonuna kadar okuttu” itirazlarınız başlamadan bitmiştir:)

Zorlu bir ÖSS’nin ardından üniversiteye başlamak insanda ister istemez bir rahatlık oluşturuyor. Ben de oluşan o rahatlığın isteklerini değerlendirdim ve üniversitede direk bölüme geçmektense hazırlık okumak mantıklı geldi. Bizim üniversitede ingilizce ve türkçe olarak ayrılıyor bölümler. İngilizce okuyanlar için hazırlık okumak şart, türkçeler de isteğe bağlı okuyabiliyor ama gereksiz. Hazırlık başlayınca ilk hafta hazırlık atlama sınavları oluyor. Bu sınavı geçen kişiler hazırlık okumadan bölüme geçiyorlar. Ben hazırlık okumayı istediğim için bu sınava girmeyi bile denememiştim. Evet apansızca başlayan üniversite hayatında ilk haftanız bu sınava girmek ve sonucunu beklemekle geçiyor. Bir de oryantasyon için programlar düzenleniyor. Şimdilik laylaylomsunuz yaani. Durun, daha başınıza hiçbir şey gelmedi:)

Bakıyorsunuz ki sınav sonuçları açıklandı ve başarısız. Üzülmeyin, zaten çok kişi geçemiyor bu sınavı. Hiç moralinizi bozmadan sınıfınıza gidin ve insanlarla kaynaşın. Sizi bir tek onlar anlar:)

Sonra bir de seviye tespit sınavı oluyor. Bu sınav da seviyenizi belirliyor ve ona göre A1-A2-B1 kurları olarak 3’e bölünüyorsunuz. B1 kuru en iyi kur. Sonra A2, sonra da A1. Size önerim bu seviye tespit sınavında bilmediğinizi yapmayın, çünkü yüksek kurdan başlamak size zarar. Tamamen atarak A2 kurundan başlayan birisi vardı, hocalara yalvarıyordu “A1’e düşeyim, bilmiyorum ben hiçbir şey” diyerek. Sonunda düşürmüşlerdi A1’e, doğuştan şanslı olabiliyor bazı insanlar:)

Ve ilk haftadan sonra cicim ayları bitip dersler başlıyor. Writing, Reading ve Listening olarak 3 bölüm görülüyor. Herbir dersin hocası farklı oluyor. Dersler güzel, hoş daa, portfolio diye her hafta yapılan bir şey var ki, en büyük derdiniz olacak, söylemedi demeyin. Her hafta bir kitap okuyacaksınız ve onu her hafta farklı bir hocaya anlatacaksınız, hem de hocayla birebir. Ek olarak her hafta istenen başka şeyler de yanında cabası. Karşıdaki hoca yabancı kökenliyse durum biraz daha zor olabiliyor. Ve maalesef ki bu portfolio’lar notu baya bi etkiliyor, hocalar da çok önem veriyor… Aynı kitabı tekrar anlatayım, arkadaşımın geçen haftaki kitabını ben yapayım gibi şeyler düşünmeyin bile. Alın kitabınızı, paşa paşa okuyun!

2 ayda bir kur atlama sınavları oluyor. Yani bir dönemde iki kere kur atlayabiliyorsunuz. B2 kurunu geçen hazırlığı bitirmiş sayılıyor. Yani hedefimiz B2’yi aşmak. Ve sizlere müjde: Eğer en yüksek kurdan yani B1’den başlarsanız ve kur atlama sınavlarında kalmadan geçerseniz bir dönemde hazırlığı bitirip bölüme geçme hakkı kazanırsınız. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum. B1desiniz, ilk kur atlamayı geçtiniz, artık B2desiniz. İkinci kur atlama sınavına girdiniz, başarılısınız, B2yi de geçtiniz, ilk dönem de bitti. Evet hazırlığı bitirdiniz ve ikinci dönem bölümdesiniz. Eğer istemiyorsanız bölüme ortadan başlamak, o zaman C1 kurunu okuyabilir(isteğe bağlı ama faydalarından birazdan bahsedecegim) veya mis gibi evinize gidip tatilinize başlayabilirsiniz.  Ben B1den başlayıp, hiçbir kurda kalmadan geçip, ikinci dönemde bölüme başlayanlardanım. 10-12 kadar kişi bu şekilde bölüme geçtik. Bazı arkadaşlarımız da evlerine gitmeyi tercih etti. Bölüme ikinci dönem başlamanın yararı/zararı her bölüm için farklıdır. Bilgisayar Mühendisliği okuyacak olan arkadaşları ilgilendiren kısmını Hazırlık Atlayan Bilgisayar Mühendislerine İthafen adlı yazımda anlattım. Bölümdaşlarım okuyup faydalanabilir. Ayrıca en düşük kur olan A1den başlayan arkadaşların hiç kalmaması lazım.  Yaz okulunu düşünürse de en fazla bir kere kalabilir. Çünkü yaz okulunda sadece bir kur telafi şansı var. Ancak birden fazla kalırlarsa seneye de hazırlıktalar demektir.

Gelelim C1 kuruna. Bu kur ihtiyaca binaen açılmış ve bazı özellikler verilerek çekici hale getirilmiştir. Mesela A2 kurundan başladığınızı düşünün. Hiç kalmadan geçerseniz, ilk dönem sonunda B2 kuruna geçersiniz. İkinci dönemin ortasında da B2 yi bitirirseniz, işte kursuz kaldınız:) Kursuz kalmamanız için C1 kuru yapıldı. Bu kur gayet eğlenceli. Hocalar da sıkmıyor diğer kurlardaki gibi. Portfolio yok. Genelde speaking ağırlıklı. İngilizce film izleyip yorumlama, hayvan sesleri kıyaslama filan. Hayvan sesi ne alaka demeyin, farklı dillerde farklı ses çıkartıyor hayvanlar:) C1 e yabancı hocalar koyuyorlar genelde. Onlar garip sorular da sorabiliyor. Mesela hoca kapı ne ses çıkarır diye sorabilir ve arkadan birisi “sometimes gacırt sometimes gucurt” diyebilir. Bu tarz konuşmalara hazırlıklı olun:) Ben nerden mi biliyorum C1 kurunu. Evet C1 okumadım ama bölüme geçtikten sonra bu kurda okuyan arkadaşlarımın yanına geliyordum. Onlarla bir ben de resmen okudum bu kuru, gerçekten çok eğlenceliydi. Özellikle film izlerlerken kaçırmıyordum:)

C1 kurunu bitirenler belge alıyorlar. Bazı ülkelerde C1 kuru bitirmek artı bir avantajmış, önem veriliyormuş. Ancak biz bölüme geçenler C1 okumasak da C1 bitirmiş gibi belge alıyoruz. Sonuçta hiç kalmadan bitiriyoruz kuru, hakkımızla yaani:) Ayrıca C1 okumanın bir diğer faydası erasmus düşünenler için. Erasmus için bir sınava giriliyor ve orda İngilizceniz ölçülüyor. O sınava girmezseniz C1 exit sınavında(kur bitirme sınavında) aldığınız puanı saydırabiliyorsunuz. Yok eğer sınava girerseniz, hangi notunuz yüksekse onu saydırabiliyorsunuz. Bu da güzel bir avantaj! Dönemin ortasında bitirirseniz hazırlığı, C1 kurunu okumanızı kesinlikle öneririm.

Hoşçakalın =)

Ziynet Nesibe

254 Yorum »

 • ozgur dedi ki:

  paylasımız guzel olmus. ama bılgısayar muh. ıle ılgılı olan bolumu sora anlatacagınızı soylemıssınız o yazıyım bulamadm ?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Çünkü henüz yazmamışım, hatırlattığınız iyi oldu. Acil sormak istediğiniz bir şey varsa, şimdiden yardımcı olmaya çalışırım. Finallerim biter bitmez yazayım o yazıyı da inşallah.

 • Özgür dedi ki:

  ben yazılım muhendıslıgı okuyacagım.bı karar vermek zorundayım ya ılk donem hazırlıgı bıtırıp bolume gecıcem yada devam edıcem. hazırlık bıterse 2.donemde 1.sınıfın 2.donem derslerı olucakmıs yanı atıyorum Fızık1 ı gormeden fızık2 dersını alıcakmısım. sızde ne yapmam gerekıyor bı fıkır verırmısınız

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Bu durumu ben de yaşadım. Ben bölüme atlamayı tercih ettim. Gerçekten zorlukları oluyor. Mail adresin doğrudur umarım, sana mail ile daha detaylı anlattım. Ayrıca bu konu hakkındaki yazımı da tamamladım: Hazırlık Atlayan Bilgisayar Mühendislerine İthafen

 • hacı dedi ki:

  d kuruna düstüm.d kurunu sorunsuz bitirsem bile yaz okuluna mı kaldım?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  d kuru bizim zamanımızda yoktu, sanırım c’den sonraki kur. Yaz okuluna kaldığını sanmıyorum, çünkü b2 bitince normalde hazırlığı geçmiş oluyorsun. Belki isteğe bağlı bitirmek istersen, yaz okuluna kalırsın. Ancak emin olmadığımı tekrar belirteyim, çünkü bizdeyken c kuruna kadardı ve d kuruna geçebilecek seviyedekiler çoktan bölüme atlamış oluyordu veya gidip bir güzel evinde tatil yapıyordu;)

 • oğuz dedi ki:

  ben zonguldak b. ecevit üni. okuyorum bu yıl hazırlıkta basarız oldum ama seneye bölüne geçmek istiyorum bölüm de yüzde 30 ing. acaba bölüme geçebilirmiyim

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  ben fatih üniversitesi’nde olduğum için, o üniversiteyi bilemeyeceğim maalesef.

 • hmyrg dedi ki:

  ben geçen sene yerleştim hazırlık okudum. bu sene tekrar tercih yapma gibi bi imkan var mı acaba. yoksa tekrar sınav a mı girmek gerekiyor

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  tercih hakkı sınava girince oluyor diye biliyorum. yani bölüm değiştirmek için tekrar sınava girmelisin, benim bildiğim kadarıyla.

 • özge dedi ki:

  Selamlar.Kardeşim fatih üniversitesi yarı burslu psikoloji bölümünü yazmak istiyor.Fakat hazırlık konusunda tereddütleri var geçemezsen falan diye.Psikoloji bu sene yüzde otuz ingilizce olmuş.Mesela yazdık kazandı diyelim hazırlığa başladı.Sene sonu olan sınavda geçemedi.Tekrar okucak mı hazırlığı?Çok kalan var mıdır acaba?Pdr türkçe mi yazsak diye de düşünüyoruz kararsızız:(

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Merhaba Özge, Hazırlıkta 3 kur olarak başlanıyor. En kötü kurdan başlasa bile hiç kalmadan geçerse hazırlığı bitiriyor. Yok bir kere kalırsa yaz okulunda halledebiliyor. Ancak ingilizcesi iyiyse daha iyi bir kurdan başlar ve erken bile biter. Yapması gerekenleri yapar ve boşlamazsa, dil konusunda çok da kötü değilse geçer. İngilizce okumanın faydaları var, ben ingilizce tercih ederim. Psikolojide bilemicem pek, çünkü daha sözel bir bölüm. ama çok da kötü değilse dil konusunda, ingilizce daha iyi bence.

 • abdullah dedi ki:

  ing.işletme veya ing. ekonomi bölümleri hakkında da bilgi şimdiden teşekkürler:)

 • özge dedi ki:

  Çok teşekkürler ziynet verdiğin bilgiler için:)

 • aslı nur dedi ki:

  yüzde 30 ingilizce nasıl oluyor yani derslerin bir kısmı yine türkçe mi? bir de iü ve fatih arasında kararsızım

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Rica ederim Özge:)
  @Aslı nur: tam bilmiyorum ama, dediğin gibi kimisi türkçe, kimisi ingilizcedir derslerin.
  @Abdullah: içerik olarak bilgi istiyorsan eğer, benim bölümümle pek alakalı olmadığı için bilemicem. Acaba nasıl bir bilgi kastettin, biraz daha açık sorarsan iyi olur, rica ederim:)

 • Abdullah dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle, tam da tercih döneminde bizlerin bu içten sorularını cevaplandırma ihtiyacı gütmenizden dolayı size candan teşekkürlerimi sunuyorum. Gelelim sorumuza…
  Az buçuk ingilizce bildiğini zanneden ama ingilizce öğrenme isteği ile yola çıkmak üzere olan bir mühendislik fakültesi öğrencisi aday adayıyım. Yüzde 100 ingilizce bölüm istediğimden dolayı korkularım oluğundan, size “hazırığı geçsem bile acaba gene sıkıntı çeker miyim?” diye soracağım. Ayrca bu bahsettiğiniz kurlar, tüm sırf yabancı dil eğitimi veren üniversitelerin hazırlık sınıflarında da var mıdır?

 • aslı nur dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Ecmain olsun Aslı nur:)

  Merhaba Abdullah, faydalı olabiliyorsam ne ala. Hazırlığı geçip bir sorun yaşamayan, bölümde hiç yaşamaz diye düşünüyorum. Çok sözel bir bölüm düşünüyorsan bile, yine de sıkıntı olmuyordur sanırım. (Sözel bölüm okumadığım için net konuşamıyorum, ama okuyan arkadaşlarımın arasından dilden dolayı sıkıntı yaşayan hiç duymadım). Diğer üniversitelerde farklı sistemler olabilir, ortak bir sistem yok. O yüzden gitmeyi düşündüğün başka üniversiteler varsa onların da sistemini araştır derim.

 • mevlüde dedi ki:

  kimya bölümü ing okumak istiyorum da hazırlıktan sonraki senelerde dersler hep ingilizcemi ve sayısal bir ders olduğu için çok zor mu bu okulundan okuluna değişir mi

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  okulundan okuluna değişiyordur muhakkak. kimya ingilizce bölümde dersler ingilizce oluyor evet, hazırlıktan sonra da ingilizce. zorluk olarak bilemicem, ama okuyan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla labları çok oluyor, bazı dersler zorluyor. ama her bölümde oluyor bu sonuç olarak.

 • Nilsu dedi ki:

  merhaba ben fatih ünv. genetik tam burslu düşünüyorum ama itüyle arasında kararsız kaldım memnun musun okulundan olumsuz yanları var mı tarafsız olarak söyleyebilir misin bide çift ana dal var mı varsa fakülte içinde mi yurt dışı baglantıları nasıl?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  merhaba Nilsu. fatih üniversitesindeyim diye taraflı konuşcak değilim zaten, merak etme. hiçbir koşulda taraflı olunmaz, hele ki bir şey önerilirken.

  bizim bölüm olsa, kendi bölümümü, avantaj ve dezavantajlarını sayarım da, genetik olunca pek bilemem. itü’yle de kıyaslayamam, çünkü okumadıkça gerçek anlamda bilemem bir üniversiteyi. şöyle yardımcı olabilirim sana, genetikte okuyan arkadaşlarım da çok var, ve onlardan duyduğum kadarıyla biliyorum. zorlandıkları dersleri var, çok labları var, ve birçok bölümden de ders alıyorlar. bir dönem genetik okuyan oda arkadaşlarım olmuştu, hep lab raporlarıyla uğraşıyorlardı. bazı derslerde ingilizce çalışıyorlar, ezberliyorlar, biraz zorlanıyorlardı. ancak çok da memnunlardı midterm ve final haftaları hariç:) ancak bunu söyleyebilirim sana.

  bide çift anadal var üniversitede. genetik okuyup bilgisayar mühendisliğinden çap yapan, elektrik elektronik mühendisliğinden çap yapan arkadaşlarım var. ben de çap yapıyorum hatta. yani çap var kısacası. illa da fakülte içinde değil, ben mühendislik fakültesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum ama, fen-edebiyat fakültesinden matematik üzerine çap yapıyorum mesela. çift anadal çift diploma demek biliyorsundur belki. o yüzden alman gereken ders sayısı çok. ama istersen yan dal seçeneği de var. daha az ders alıyorsun ama diploma almıyorsun. sadece yan dal yaptığına dair bir açıklama oluyor. bu şekilde.

  yurt dışı bağlantıları derken de, eğer üniversitede okuyan yabancı öğrenci sayısıysa kastın, üniversitede çok fazla yabancı öğrenci var. onun dışında erasmus ve work and travel zaten var. anlaşmalı olunan üniversiteler değişiyor her sene, ama gitme imkanı da çok var. derslerinde biraz iyi olup, gitmek isteyip de gidemeyen hiç duymadım. tam olarak neyi kastettin anlamadım ama aklıma bunlar geldi. eksik bir şey varsa, tekrar yardımcı olmaya çalışırım.

 • abdullah dedi ki:

  Bilgi Şehir Fatih üniversitelerinden seçme şansın olsa hangisini seçerdin en azından arkadaşlarından duydugun kadarıyla

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  ben tek üniversite tercihi yaptığım için, benim tercihim belli. ancak normalde de, diğerlerini aklımın köşesinden bile geçirmezdim. dediğim gibi tamamen kişisel tercihim.

 • esra dedi ki:

  merhaba ben esra..özelde yüzde 50 burslu psikoloji bölümü yazmak istiyorum ama terch etceğm üniverste bi sene hazrlıktan snra 4 sene boynca ing. eğitm veriyo..bu beni korkuttu braz .bide bölümü bitirdkten sonra atıyorum hastehanede çalışıp aynı zamanda yüksek lisans yapabilirmiym.?ve bu meslekte en iyi statü nedir?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Merhaba Esra. Bizim üniversite de öyle ve bunda korkulcak bir durum yok bence. Hazırlıkla da pek alakalı bir durum değil aslında. İngilizceyi biliyorsan zaten, dersleri ingilizce öğrenmekte bir sıkıntı yok. Terimlerin türkçelerini değil ingilizcelerini öğreniyorsun, değişen pek bir şey yok. Hem ingilizce olarak derdini anlatma yönün gelişiyor, bence korkulcak bir durum yok, rahat ol. Ayrıca yüksek lisans yaparken çalışabilirsin, çalışmamak gibi bir kısıtlama yok. Psikoloji bölümünü pek bilmediğim için, en iyi statüsünü de bilemiyorum, üzgünüm.

 • esra dedi ki:

  teşekkürler..:)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  rica ederim:)

 • Melih dedi ki:

  Hazırlık okuyacağım inşallah ve ardından 4 sene ingilizce…Biraz korkuyorum açıkçası,17 Eylül İng. Belirleme sınavında çoktan seçmeli ve sözlü oluyomuş.Sözlü olarak yapıcağımı zannetmiyorum nutkum tutulur.İnşallah alışırım,hazırlıkta sınıfta kalan çok oluyor mu??

 • Anil dedi ki:

  Merhaba ben bahcesehir universitesine baslayacagm ve ilk sene hazirlik var yari bursluyum. Birkac sorum olucak.
  1.para almak icin bilerek birakirlarmi?
  2.benim bolumum ingilizce halkla iliskiler hazirlikta iyi ogrenirmiyim kesin ogrenirmiyim yani ?
  3.bide ilk sene kaydimi dondurup hazirligi english times da okuyabilirmiyim

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Melih: Yaz okuluna kalan çok olmuştu bizim dönem. Yaz okulunda kalıp da geçemeyenler de vardı ama genele oranla azdı. Sözlü gerçekten sorun, ama hazırlıktan sonra speaking kısmında da sorunun kalmaz, çünkü bir şekilde konuşmak zorunda kalacaksın:)

  @Anıl: Bahçeşehir üniversitesinde okumadığım için bir şey diyemeyeceğim maalesef.

 • fatma dedi ki:

  aynı bölümün tam burslusu ve yarı burslusu arasında bir fark var mı,çap yapmak için agnonun kaç olması lazım

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  nasıl bir farktan bahsettiğini anlamadım ama, bir fark yok ücret dışında. çap yapmak için gpa’in en az 3,5 olmak zorunda.

 • büşra dedi ki:

  merhaba admin benimde bölümüm de fatih ünv. bilgisayar mühendisliği ingilizce .Meslektaşız .sen Hazırlığı bitirmişsindir. ilerleyen yıllarda ingilizce eğitim zorluyor mu ? bilgi almak istiyorum .

 • hkubra dedi ki:

  ulasim problemide olmasa super valla 🙂 bu servis kullananlar memnun mu misal kadikoy 🙂 den gidip gelen ilaaki vardir tanidiginiz biri varsa yardimci olursaniz sevinirm

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @büşra: merhaba Büşra, hoşgeldin bölüme. öncelikle hakkında hayırlısı olur inşallah. İngilizcen çok kötü değilse zorlanmazsın, mesleki ingilizce alıştıktan sonra hiç sıkıntı oluşturmaz, tam aksine türkçesi saçma gelmeye başlar, özellikle terimler açısından. Kısacası için rahat olsun. Yardımcı olabileceğim herhangi bir konu olursa, elimden geldiğince yardım ederim.

  @hkubra: Üniversite biraz uçta kalıyor, hatta biraz değil baya bi:) kadıköyden geliyorsan servis iyi olur tabi, ama her sabah erken gelmek gibi sorunları oluyordu arkadaşlarımın. Dersin olmasa da servis saatlerine göre gelmek zorunda kalıyorsun. Ben servis kullanmadım, çünkü üniversiteye yakındı hep kaldığım yer. Ama yine de, yolu toplu taşımalarla çekmektense, servis daha iyidir bence. En azından alışana kadar iyi olur sanki:)

 • büşra dedi ki:

  Teşekkür ediyorum hoşbulduk. İnşallah hayırlısıdır.Saol içimi rahatlattın .yardıma ihtiyacım olursa burdayım çok teşekkür ediyorum söylediğin için 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Rica ederim, her zaman da beklerim:)

 • oğuz dedi ki:

  dil yeterlilik sınavını geçip yine de isteğe bağlı hazırlık okunabiliyor mu ?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Sınava girmemek daha güzel olabilirdi aslında:) ben hazırlığı okumak istiyordum, o yüzden sınava girmedim. Ama sınava girsen de okursun, bence sorun olmaz. Ama böyle bir duruma hiç rastlamadığım için emin değilim.

 • oğuz dedi ki:

  teşekkrler sağol

 • Murat dedi ki:

  Merhaba Ziynet..
  Öncelikle sitenden verdiğin güzel bilgiler ve sorulan her soruya verdiğin sabırlı cevaplar için teşekkür ederim.
  Ben 3 gün önce açıklanan DGS sınavı ile Bilgisayar Mühendisliği İngilizce bölümüne %50 burslu olarak yerleştim. Şöyle bir sorunum var ki;
  Anadolu yakasında Kartal Adliyesinde kadrolu memur olarak çalışan bir bilgisayar teknisyeniyim yani işi bırakıp okumam olanaksız.
  Bölüm ingilizce olduğu için mutlaka hazırlık okumamam gerektiğini hazırlık hocası halil beyden öğrendim. Halil hocaya derslerin tümüne giremeyeceğimi alacağım rapor ve yıllık izinlerle derslerin muhtemelen yarısına girip diğer yarısına giremeyeceğimi söyledim. Kendisi benim gibi hiç temeli olmayan birinin derslerin bir kısmına girmeyerek hazırlığı geçmesinin ütopik bir yaklaşım olacağını ve çok zor olduğuun söyledi.
  22 yaşındayım ve hazırlık engelini aşarsam 2 sene sonra hep hayalimdeki gibi mühendis olacağım sence bu riski alıp denemeliyimi ?
  Senin kişisel fikrin nedir ? Öneri demeyeceğim çünkü verdiğin her cevap sadece kişisel fikir şeklinde 🙂
  Durumu biraz karmaşık özetlemiş olabilirim kusura bakma şimdiden fikirlerin için teşekkürler..

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Estağfirullah, faydam olsa ne mutlu bana. Soruna gelince, bizim üniversitenin hazırlığı biraz sıkı çalışma gerektiriyor, doğru. Ancak yarısına girmeyeceksen eğer, üniversiteye gelmediğin zamanlar bu açığı telafi etmen gerekir ki kendi başına sıkıcı ve daha zor olcağı kesin. Ancak madem çalışıyorsun, denemeye değer. Dediğim gibi, kendin gelemediğin günler, işlenecek kısımları okuyup onlarla uğraş, boş geçirme bence. Kolay gelsin, hakkında hayırlısı olsun inşallah. Kişisel fikrim budur:) Rica ederim:)

 • kubra dedi ki:

  hazirlik icin onerebilecegin neler var mesela sunu yapin ben cok faydasini gordum falan diyebilecegin ne biliyim kitap olur film olur yada calisma stili olur yada daha cok hocalar ne tur seylere onem veriyo sinavda ne agirlikta genelde vs vs 🙂 cook tesekkurler

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Sınavları çok hatırlamamakla beraber, reading, writing, listening kısımları oluyordu sanırım. Ayrıca speaking de oluyordu, ama bu her sınavda değil, bazı sınavlarda oluyordu, bitirirken miydi, tam hatırlamıyorum maalesef:)

  Dili geliştirmek için kitap okumak çok önemli, boş zamanlarını değerlendir. Eğlenceli bir şeyler istiyorsan, mesela ingilizce film veya dizileri ingilizce altyazıyla izleyebilirsin, bunun çok faydası oluyor bence. Yabancı kişilerle de konuş fırsat buldukça, derslerde de konuşmaya çekinme, yanlış mı söylerim diye düşünme, konuşmanı geliştirmeye bak derim ben. Benim aklıma bunlar geldi. Ama İngilizceyi barındırdığı sürece yaptığın her şeyin az-çok faydası olur 😉

 • Deniz Güler dedi ki:

  ben de yaşarı kazandım eğitim dili ingilizce olduğu için korkularım var.öncelikle şunu sormak istiyorum mesela hazırlığı geçtikten sonra ben ingilizce öğrenmiş oluyormuyum yani bi turistle veya ingilzce bilen biriyle sohbet edebilirmiym? yoksa sadece mesleki ingilizce mi öğretiyorlar yani terimlerin ingilizcesini falan

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  bizim üniversitede hazırlıkta verilen ingilizce genel ingilizce, yabancı biriyle konuşabilir, derdini rahatlıkla anlatabilirsin, ama mesleki bir ingilizce verilmiyor. Çünkü her bölümden arkadaşlar oluyor sınıflarda. Ancak bölüme geçince mesleki dil eksikliği yaşamadım ben. Zaten terimleri derste ingilizce haliyle öğrenince bir sorun olmuyor. Yaşar Üniversitesi’ndekini bilemiyorum, ancak aynı olcağını düşünüyorum.

 • Deniz Güler dedi ki:

  burs durumunu sorabilrmyim sakıncası yoksa.D

 • Damla dedi ki:

  Merhabalar ben bu sene çukurova üniversitesi psikoloji bölümünü kazandım.Çukurova üniversitesinde psikoloji bölümü de bu sene açıldı yani yeni hiç üst sınıf falan yok.Hazırlık zorunluydu sınava girdim geçtim ama bu sene psikolojiyi kazananlar arasında bir ben geçmişim hazırlığı ve bana tek kişilik sınıf açamayacaklarını söylediler.Ne yapabilirim seçeneklerim neler çok ortada kaldım lütfen yardımcı olun.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Deniz Güler: Özel üniversite bizimki, onu burslu okudum, yani okula hiçbir ücret ödemedim. Ayrıca ÖSS’deki derecemden dolayı ayda 600 lira alıyordum, MEB yapıyor bunu, yüksek başarı bursu veriyor karşılıksız. Artık mezun olduğum için yok tabi.

  @Damla: Merhaba Damla, hayırlı olsun bölümün inşallah. Bence eve gidip boşa vakit geçirme. Hazırlık oku bence. Eğer senin durumunda olan başka kişilerde varsa size üst İngilizce bir sınıf açılmasını sağlayabilirsiniz, dilinizi iyice geliştirmiş olursunuz. Veya diğer hazırlık okuyanların en üst kurunda derslere katıl, tabi sorun olmuyorsa üniversite açısından. Bence boşa geçirme bir seneni.

 • tolga dedi ki:

  iyi akşamlar çok acil şekilde bir soru sormak istiyorum ve aynı hızla cevap istiyorum 🙂 şimdi ektercihlerde bahçeşehir ünv pdr yazdım tam burslu olarak ama farkettımki bölüm ingilizce bende ingilizce hiç çakmam meslek lisesi mezunu olduğum için acaba bu bünvyi listemden çıkarsam mı veya cıkarmasammı cok kararsız kaldım sure dolmasınada az kaldı ne yapcagım hakkında hiç bi fikrim yok bu konuda yardım ederseniz 😀

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  İyi akşamlar Tolga. Görür görmez cevapladım, geç olmamıştır umarım 🙂
  dil konusunda yeteneğin yoksa o zaman ingilizce bölüm okumanın pek bir iyi yanı yok senin açından. Ama bu ingilizceden çakmama olayı tamamen senin uğraşmama isteği ve önemsememe gayretlerinden dolayıysa eğer, bence ingilizce oku, yaparsın. Güzel de olur. Hazırlık sınıfı vardır, okur, dilini geliştirirsin. Benim önerim bu yönde, hakkında hayırlısı olsun inşallah:)

 • tolga dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 23.59 a kadar vaktimiz var aslında verdiğiniz cevap beni tatmin etti ama iştre hala karsışık kafam :)) bide ordaki sıralamamda şöyle diğer istediğim bölüm zihisel engelliler öğretmenliğinin üstüne koydum onu iyimi oldu acaba yoksa kötümü :))

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  bu bölümleri okumadığım için tam bir şey diyemicem ama, pdr daha güzel geliyor, çünkü herkes kaldıramaz her bölümü. Güzelliklerinin yanında zorluklarının da olduğu bir meslek o. O yüzden garantiye almışsın. Zaten kısmet meselesi, hangisi gelirse, o yolda en iyisini yaparsın biiznillah:)

 • tolga dedi ki:

  Umarım öyle olur hayırlısı neyse artık 🙂 yardımınız için teşekkürler listeme hiç dokunmucam kalsın öyle hakkımda hayırlısı olan olur zaten 🙂 tekrardan teşekkür ederim iyi geceler

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  İnşallah en hayırlısı olur:) Rica ederim. Hayırlı geceler.

 • naz dedi ki:

  merhaba.ben bi vakıf universitesine yerleştim bölümüm psikoloji.hazırlıgı bi şekilde hallederimde diger 4 sene gözümü korkutuyor açıkcası 🙂 malum bölümde hep sözel ezber.ingilizcem çok çok iyi değil ama ingilizceye karşı biraz yatkınlıgım var. 4 sene boyunca zorlar mı beni sizce ? endişeleniyorum

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  merhaba Naz, ingilizceye yatkınsan hiç sorun olmaz. 4 sene gayet güzel bir şekilde bölümünü halledersin bence. Hele ki bölümünü seviyorsan “yeme de yanında yat” misali:) inşallah zorlanmadan halledersin 🙂

 • seda dedi ki:

  merhaba öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim çok yararlı oluyorsun 🙂 soruma gelicek olursam bende fatih ünisi psikoloji ingilizce istiyorum. Allah’ın izniyle kazanırım inşallah. ama ne yazıkki türkçe yok ve bende meslek lisesi çıkışlı olduğum için ingilizcem hiç iyi değil. bilmiyorum yapabilirmiyim. bazıları çok zor falan diyor bazılarıda olmuycak şey deil diyor ama dediğim gibi ingilzcem benim 0 olduğu için korkuyorum özellikle o 4seneden. ingilizce bölümlerde türkçe bi kelime bile geçmiyormuş hocalarla normal sohbetin bile ingilizce oluyormuş fatihdede öylemi acaba inşallah görürsün mesajımı şimdiden teşekkürler:)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Merhaba Seda, faydam oluyorsa ne güzel. Psikoloji sözel bir bölüm, ingilizcenin iyi olması önemli. Hazırlık okuyacaksın bölüme geçmeden önce, eğer dile yatkınlığın hiç yoksa bilemem, ama hazırlıkta kendini geliştirip ingilizceyi öğrenirsen sıkıntı yaşamazsın. Zaten bizim üniversitenin hazırlığı kolay değildir, çalışman gerekir. Hakkıyla çalışırsan da üstesinden gelirsin biiznillah. ÖSS stresin bittikten sonra ingilizceyle uğraşmaya başla derim. İngilizce altyazılı ingilizce dilde filmler, çizgi filmler izle. Bunlar konuşma kısmında (ki en sıkıntı çekilen kısım speaking’tir) çok yardımcı oluyor insana;)

 • seda dedi ki:

  tabiki faydanız oluyor Allah razı olsun valla:) evet öyle kesinlikle zaten ingilizce günümüzde şart aslında çoğu alanda. ama dediğim gibi meslek lisesi çıkışlı olduğum için temelimin olduğu söylenemez dolayısıylada yatkınlığım olup olmadığınıda tam bilmiyorum. çok kararsız kaldım çok zor başedemezsin psikoloji zaten ağır bi bölüm bide ingilizcesi kim bilir nasıl olur diyen o kadar çok kişi varki gözüm korkuyo ama öğrenmekde çok istiyorum fatihde çok sıkmıyorlar yapamayınca öyle kızma falan olmuyo diye duydum doğru mu acaba. çok zor mu bide ingilizce bölüm okumak sizce? siz olsanız napardınız:) çok teşekkür ederim Allah sizinde başarılarınızın devamını nasip etsin o kadar güzel bişey yapıyosunuz ki:)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Üniversite çalışıp çalışmamak, herhangi dersten kalıp kalmamak, diğer dönem tekrar yükseltmeye almak. Zaten bunlar esnek konular. Kimse sana niye düşük aldın demez, kızmaz zaten:) Ben senin yerine olsam ingilizce okurdum. Çünkü ben bölümümü ingilizce okuduğum için hiç pişman değilim. Alışana kadar zor geliyor. Şuan dersin Türkçe slaytlarını görünce hiçbir şey anlamıyorum mesela, o kadar alışmışım ki ingilizcesine. Terimler filan çok garip geliyor Türkçe karşılıklarıyla. İngilizce sorununu çözebilirsen ingilizce bölüm oku derim ben.
  Allah senden de razı olsun inşallah, utandırıyorsun=)

 • kara dedi ki:

  paylaşımınızı okudum gayet güzel olmuş bende hazırlık okuorum suanda a1 kurundayım hiç bişi bilmediğim için :)) çat pat kongolu nijeryalı kardeşlerimizle muhabbete girmeye calısıoruz pratık yapma amaclı yarım saatte bi cumle kursakta ıse yarıyo sızden su bılgıyı rıca edıcektım ingilizceyi sökmek için nasıl bi formül gerekli biraz ayrıntılı olursa çok sevinirim ii akşamlar :))

 • seda dedi ki:

  yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem az gerçekten doğruları söylüyorum çok iyisiniz:) Fazla oldum farkındayım kusura bakmayın ama siz bire bir tecrübelisiniz o yüzden sizinle konuşmak çok iyi geliyor kusura bakmayın tekrar:) evet haklısınız ama insanın gözü korkuyor temelimde hiç olmadığı için altından kalkabilirmiyim diye hep düşünüyorum fatih üniversitesinde okuyan bi arkadaşımda dedi sıfırdan başlayan çok insan var diye bu da içimi rahatlattı aslında ama hocalarla sohbet bile ingilizce herşey ingilizce gözü korkuyo insanın:) psikoloji ingilizce nerden okuyorum diye çok pişman olan da var olmayan da. sizce altından kalkmak çok zor olur mu? ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum gerçekten kendime güvensizlik olmasa:( tekrar kusura bakmayın. dualarımdasınız:)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @seda: Estağfrllah:) bence bu devirde ingilizcesiz bir iş yapılmıyor, meslekî ingilizce de günlük ingilizce de çok önemli. Ne kadar bir dille içli dışlı olursak, o kadar alışırız. O yüzden derslerde devamlı ingilizceyle hemdem olmak iyi oluyor. Bence elden gelen yapıldığı sürece ingilizce bölüm okumak da sıkıntı yaşanmaz. O konuda rahat ol, ama kendine güven biraz:) Ayrıca istesen de beni rahatsız edemezsin, bir faydam olursa ne mutlu bana:) Allah razı olsun seda’cım.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @kara: ingilizce konuşmadan sökülmüyor bir kere. Ya yurtdışına gideceksin, bir süre orda kalacaksın, mecburen ingilizce konuşmak zorunda kalacaksın, ya da burda ingilizce konuşacaksın. Başka şıkkı yok bunun, konuştukça açılacak;) Ayrıca kelimeleri oturup da bunun Türkçe’si şudur tarzı da öğrenmek pek faydalı olmuyor. Kullanıldığı yerleri görmek, insanın aklına daha çok kazınıyor. O yüzden ingilizce dildeki ingilizce altyazılı filmler, çizgi filmler, animasyonlar çok faydalı oluyor bence. Tavsiye ederim. Sana da iyi akşamlar:)

 • seda dedi ki:

  çok haklısınız diyorum ya bende çok istiyorum öğrenmek konuşmmak falan ama işte hiç temel de olmayınca insanın gözü korkuyor çoğu arkadaşım da ben olsam giderim diyor öğrenilir bi şekilde diyo ama insanın gözü korkuyo biraz:) bir de bazı ünilerde dil ingilizce olsa bile çok zorlamıyolar öyle hep ingilizce değil diyolar ama fatihde eminim 7/24 ingilizce konuşmak gerekecek:) olmaz mı ne kadar teşekkür etsek az 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Hakkında en hayırlısı olsun inşallah, güven kendine, bu kadar insan yapıyorsa sen de yaparsın:) Rica ederim tekrardan:)

 • seda dedi ki:

  amin cümlemizin o kadar insanda temel vardır diye düşünüyorum sizinle konuşmak fikrinizi almak yerimde olsanız gidceğinizi öğrenmek çok iyi oldu :)Allah’a emanet olun:)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Sen de Allah’a emanetsin bakalımm.. =)

 • cemre dedi ki:

  öncelikle selam bende bu yıl fatih üniversitesi ing sosyoloji bölümünü kazandım ve şuan hazırlık okuyorum A1 kurundan başladım şuan A2 kurundayım fakat A2 kurunda kendimce moral bozukluğundan gitmedim ve devamsızlıktan kalacağım yaz okulu pekte canımı sıkmıyor ama benim tek korkum bölüme geçince olacak bu yıl yaz okulunda kuru veremezsem Türkçe bölümme geçme şansım varmış bursumda kesilmeyecekmiş sanırım eskiden böyle bir şey yokmuş sizce ne yapmalıyım Türkçe bölüme geçmelimiyim birşeyler öğrenmek istiyorum ingilizceyide çok sevdim ama zorda gelmiyor değil bilmiyorum çok çaresiz bir durumdayım biraz akla ihtiyacım var:(şimdiden çok teşekkürler cevap için.

 • cemre dedi ki:

  bu arada bende sizin gibi fatih üniversitesine gelip işte bu demiştim ve tek tercihimle yerleştim üstelik yazmadan önce bu yazınızı okumuştum ve karar vermemde çok etkili olmuştunuz sizinle konuşmayı çok isterim 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Merhaba Cemre,
  Hoşgeldin üniversitemize. Bence hazırlığı sıkı tut ve elinden geleni yap ingilizce okumak için. Ama olmazsa da sene kaybetmeden Türkçe bölüme de geçebilirsin. Ama madem ingilizceyi sevdin, kesinlikle elinden gelen çabayı göster ve hazırlığı geçmeye çalış, ingilizceni geliştir derim. Yorumda yazdığın mail adresine mail atıyorum. Bakarsın, iyi günler dilerim:)

 • buse dedi ki:

  ben bişey sormak istiyorum ben fatih üniversitesinde hazırlık öğrencisiyim şuan ama ilkokul İngilizcesiyle gittim diyebilirim a2 kurunda kaldım ciddi çalıştığım halde zorladı çok ve benim bölümümüm Türkçesi yok bu sene yeni 4 seneliği açıldı fatihte şuan yaz okuluna kesin kaldım mı okudum fatih üniversitesinin sitesini başarısız olan öğrencilere bütünleme sınavı yapılacaktır diyo bu doğrumu acaba bilginiz varmı yaz okulua kalmadan geçemezmiyim ?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  a2 kurundaysan eğer, bir dönemde iki kur atlama şansın var. şuan a2desin, bir sınav sonra b1, sonra da b2ye geçebileceksin. Ancak hazırlığı geçebilmen için b2’yi bitirmiş olman lazım. Yani yaz okuluna gelmen gerekecek. Yalnız eğer sistem bizim zamanımızdaki gibiyse bu şekilde. Biz b2’yi bitirince bitirmiş oluyorduk. Değiştiyse eğer, üniversite hazırlık bölümünü ara bi sor, garanti olsun.

 • buse dedi ki:

  yok sistem aynı fakat bunun başka yolu yokmu yaz okulu biraz sıkıntı olcak gibi 2 ay gibi bir süre hani 2 kur atlama çok zor ki görmediğin dersler olucak bide.:(

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Evet ama yaz okuluna gelmezsen eğer, seneye devam etmen gerekecek. Bir dönemde bitirip ikinci dönem bölüme geçebilirsin. Ama kesinlikle yaz okuluna kalıp bitirmeyi dene. Irregular bir öğrenci olarak gerçekten zor olduğunu söyleyeyim. Bölümün ney bilmiyorum ama aynı sıkıntıların olacağını düşünüyorum.

 • umut dedi ki:

  slm ben hazrlktym a2 kurunda kaldım ve okulu dondurmyı dusnuyorum sene sonuna kadar yurtdsnda dıl egtmı almaya karar verdım sırf tekrar hazrlık okumamak ıçn ıelts ve kpds sınavlrndn gereklı puanı alıp tekrar okula donunce bolume geceblrmiym

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Selam. Normalde hazırlık başlamadan önce her sene başında hazırlık geçme sınavı yapılıyor. Eğer o sınavda başarılı olursan bölüme geçiyorsun. Eğer bu sınavı geçersen sıkıntı olmaz. Ama başka sınavlardan aldığın puanlarla hazırlığı geçip geçemeyeceğini bilmiyorum.

 • umut dedi ki:

  tskrler bn ogrncı ıslernı aradgmda bu snva gremzsn kldgn yerden devm edrsnz dedlr boyle bı hakları varmı peki ben kıbrısta okuyorum cvbnz ıçn tesekkurler

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Varmış demek ki. Sorduysan eğer, başka alternatifin olsa söylerlerdi.
  Rica ederim, hakkında hayırlısı.

 • Seda dedi ki:

  Yine ben kusura bakmayin rahatsiz ediyorum:) bisey daha aklima takildi bide size soruyum dedim dusunceleriniz onemli benim icin.:) benim gozum git gide korkttu bu hazirlik doneminden malum 0 ingilizceyle simdiden dusunup duruyorum . Fatihde pdr okuyan arkadasimin defterlerine kitaplarina baktikcada dahada korkuyorum.:) bende gecmeden once Yazin ingilizce kursuna gidiyim diyorum bi katkisi olur elbet. Ama kimide bosuna gitme yarari olmuyo diyo. Sizce gitmeliyim ise yarar dimi. Benim gibi 0 olan biri ingilizceyi bi sekilde halleder dimi? Simdiden cok tesekkur ederim:)

 • Gülşah dedi ki:

  Merhaba ziynet. Sana bir kaç soru sormak istiyorum. Bu sene fatih üniversitesi ekonomi(ingilizce)%50burslu bölümünü yazmayı düşünüyorum. Aslında ben dil öğrencisiyim, fatih üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı yazmayı da düşünüyordum yalnız şöyle birşey duydum. Ben ekonomi (ingilizce) okursam, üniversiteden ingilizce sertifika alabiliyormusum ? Fem dershanede ki bir hocam söylemişti. Yani hem bölümümle ilgili (ekonomi) çalışabiliyormuşum hemde aldığım sertifikayla öğretmenlik yapabilirmişim? Demek istediğim şu fatih üniversitesi ingilizce sertifikası veriyor mu ? Ekonomi bölümünün güzel ve iş olanakları çok yüksek olduğunu biliyorum. Ama ingilizcemi de kullanmak istiyorum. bilgi verirsen çok sevinirim:)

 • süleyman dedi ki:

  merhaba..sağlık yüksek okulu odyoloji bölümüne kayıt veya mezuniyetinde ingilizce yeterlilik şartı aranıyormu…teşekürler

 • süleyman dedi ki:

  merhaba.. Fatih üniversitesi Ankara sağlık yüksek okulu odyoloji bölümüne kayıt veya mezuniyetinde ingilizce yeterlilik şartı aranıyormu…teşekürler

 • Ziynet dedi ki:

  @Seda Merhaba Seda, İngilizce kursunun faydası olur, boş durmaktansa gitmen faydalı. Madem 0 ingilizce, bir başlangıç yapmış olursun, hazırlıkta ingilizceni daha da geliştirirsin. Geliştirmenin sınırı yok sonuçta. Ama gitmesen de uğraşıp çabalar başarırsın. Korkarak 1-0 geriden başlama;)

  @Gülşah Merhaba, İngilizce bölüm okuyunca eğitimini alıp öğretmenlik yapılabiliyordu. Hala vardır diye düşünüyorum. Ancak bence daha güzel bir şey yapıp, ekonomide bölüme başlayıp, ingiliz dili ve edebiyatından Çift Ana Dal veya Yan Dal Sertifikası da alabilirsin. Ancak bunu bir sormak lazım, her bölüm her bölümle ÇAP yapamıyor. Eğer yapabiliyorsan daha güzel olur senin için;)

  @Süleyman Merhaba, Ankara kısmını pek bilmiyorum maalesef, öğrenci işlerini arayıp bilgi edin bence. Rica ederim.

 • Gülşah dedi ki:

  Teşekkürler ziynet 🙂 peki başarı bursu almak çok mu zor ? Erasmus hakkında da bılgı verebılırmısın ? Devlette ki gibi 1 2 kişi yollamıyorlardır umarım

 • Ziynet dedi ki:

  Hangi başarı bursundan bahsediyorsun acaba, tam anlamadım.

  İngilizce sınavında iyi bir puan gelirse Erasmus sıkıntı olmaz, gidersin.

 • Gülşah dedi ki:

  Ben yarı burslu okuyacagımdan bursumu yükseltmek ıstıyorum.. derslerim iyi olursa başarı bursu verıyorlarmı

 • seda dedi ki:

  çok teşekkür ederim inşallah dediğiniz gibi olur kimi kafanı karıştırır gitmemek daha mantıklı dedi kafama takıldı benimde haklısınızda insan korkuyo işte fatih hazırlığı çok sıkı tutuyo bide inşallah hallolur 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  @ Gülşah: Dönem birincilerine verilen bir burs var. ÖSYM’nin Türkiye derecesinden dolayı verdiği bursu alan kişiler dışındakilerden dönem birincisi olana aylık bir miktar burs yatırılıyor. Onun dışında, bursunu yükseltmek için tekrar ÖSS’ye girmen lazım sanırım. Eğer tam burslu olursan, önceden aldığın dersleri saydırabiliyor olabilirsin. ÖSS’ye girersin ve öyle bir durum olursa, Öğrenci işlerini arayarak araştırırsın detayları daha derinden.

 • Ziynet dedi ki:

  @Seda: inşallah halledersin, rahat ol:) ama elinden gelen çabayı da göster, gerisi kendiliğinden hallolur;)

 • seda dedi ki:

  inşallah dualarınızı eksik etmeyin çok teşekkürler 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  @Seda: Rica ederim, inşallah hayırlısı olsun hakkında:)

 • yasemin dedi ki:

  mrb.uzun zamandır bilgi okuyorum fakat kafam hayli karışık yardım istiyorum..DGS ile fatih üni.çevre mühendisliğini istiyorum %50 burslu..kazanırsam bölüm ingilizce korkuyorum.ingilizce aşırı zayıf.hazırlıktan geçemem diyorum kendimce.sizce ne yapmalıyım kaldığımda bursum yanar mı? ve fatih üni.burs dersler zayıf olunca yada kalınca yanıyormu? Dgs ile gelenleri zorluyolar dıye duyuyorum..bilgi verirseniz çok memnun olurum..

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba Yasemin,
  Kalma gibi bir durumun olmaması gerekiyor maalesef. DGS ile gelenleri ayrıca bir zorlama durumu yok. Sadece ingilizce konusunda tereddüt ettim senin adına. İngilizce nolursa olsun halletmen gereken bir konu. Dil sevmiyorsan bilemem ama onun dışında bir sorun yaşayacağını sanmıyorum.

 • Mahsum dedi ki:

  Ben 2 yıllık programlama okuyacam denedim şansımı ve yapamadım dgs den şansımı denicem olur mu olmaz mı orasını zamanla görecez hedefimde bilgisayar mühendisliği yanlız ingilizce çok korkutuyor beni kendime güveniyorum çalışır yaparım ancak şansım var mı 2 yıl sağlam yüklenebilirim derslere bi akıl verin bana kafam çok karışık bir sene daha hazırlanmam mümkün değil ya bu sene gidicem ya da iş hayatına atılcam meslek lisesi mezunuyum(ilk yolladığım yanlış kusura bakmayın öğretmenlik değil mühendislik olacaktı 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba, Est. 🙂 İngilizceyi çalışır yaparım diyorsun, o zaman korkacak bir şey yok. Zaten bölümde mesleki ingilizce gelişiyor, her türlü lazım ve faydasını çok görürsün. O yüzden ingilizceyi halledebilirsin diye düşünüyorum. Sene kaybı iyi olmuyor haklısın. DGS ile olursa güzel olur bence de. Meslek lisesinde temelin vardır, üniversitede mühendislik yönün de gelişir, güzel olur ama okuyacaksanda hakkını ver, kendini olabildiğince çok geliştirmeye bak. Hakkında hayırlısı olsun bakalım;)

 • cemil dedi ki:

  4 sene boyunca hazırlığı geçemezsek kendi bölüm diplomamızı alabilirmiyiz…

 • cemil dedi ki:

  şu anda maliye 3.sınıfa geçtim ve halen hazırlığı geçemiyorum.. bililendirirseniz sevinirim.

 • Ziynet dedi ki:

  4 sene boyunca hazırlığı geçemezsen bölüme başlamamış olmuyor musun? Ben tam anlamadım

 • GG dedi ki:

  Bilgisayar mühendisliği gibi bir bölüm seçmeyi düşünen arkadaşlar, bölüme başlamadan önce ingilizce sorununu halletmiş olmalı ve hazırlık denen zaman kaybınıda atlamalılar bence. İngilizce oturması zaman alır hazırlık sonrasında alacağınız ingilizce derslerden verim alamassınız, çalışmalarınıza lise çağında başlamanızda büyük fayda var 🙂
  Hele türkçe bilgisayar mühendisliği bölümünü bence kapatmalılar bile, tamamen gereksiz, bu arkadaşların insan gücü başka bölümlerde daha effective bir şekilde kullanılabilir.

 • Tunahan dedi ki:

  Merhaba ben bu sene Fatih üniveritesinde tam burslu ingilizce coğrafya okumak istiyorum.İngilizcem iyidir.Hatta türkçe şarkı hiç dinlemem hep ingilizce dinlerim :).benim sorum tam burslu olduğmuz zaman okul bize maddi olarak bir burs veriyor mu ? sadece eğitim masrafı mı ödemiyoruz.Bir de ingilizce bölüm okumak çok zor mudur acaba kalır mıyım diye düşünüyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim 🙂 .

 • Ziynet dedi ki:

  @GG Yorumun için teşekkürler, çok haklısın.

  @Tunahan Merhaba, Üniversite sınavında derece yaptıysan, burs alıyorsun, onun dışında her dönem bölümün en başarılı olanı bir sonraki döneme kadar bir burs alıyor. Ayrıca bazı seneler burslu arkadaşlara okulun yurdu filan ücretsiz oluyor, ama her sene değişiyor, denk gelir misin bilmiyorum;) İngilizcenin iyi olduğunu söylüyorsun, dil sıkıntısı yaşamazsın. Bölümü sevmezsen, dersleri yapamaz da kalırsan onu bilemem:) Rica ederim.

 • Mehmet dedi ki:

  Merhaba.Ben de bu sene fatih te okumayı düşünüyorum.Kayıt yaptıran herkese laptop verildiği yazıyor bu doğru mu ? bu bilgisayarı 4 sene sonra geri teslim ediyor muyuz ? teşekkürler.

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba, bu zamana kadar veriliyordu, bu sene de verilir sanırım. Geri alma gibi bir durum yok, başka okula geçiş yapmak gibi olaylarınız olmadığı sürece. Rica ederim.

 • Mehmet dedi ki:

  Merhaba yine ben :).Üniversitenin kampüsüne yakın yerleşme var mı?.Ulaşım sorunu olduğunu öğrendim.Yani kampüse yakın bir yerden ev tutmak istesek zorlanır mıyız ? Bir de kira fiyatları hakkında bilginizin olup olmadığını sormak istiyorum.Teşekkürler.

 • Burcu dedi ki:

  Merhaba Ziynet.Ben bu sene tam burslu programdan Fatih Üniversitesi’ni tercih etmek istiyorum.Fakat aklıma takılan birkaç soru var.Bursumuz ne zaman kesiliyor? Yani sınıfta falan kalırsak bursumuz kesiliyor mu?Bir de okul,okul harcı dışında başka masraflar çıkarıyor mu?Malum ailemin durumu o kadar iyi değil.Yani ödemekte zorlanacağım bir şey olur mu ? En kısa zamanda cevaplamanı umuyorum.Saolun.

 • GG dedi ki:

  @mehmet Hadımköy çok ucuz (300tl) vede nispeten okula yakın, bununla beraber sosyal biriysen genelde beylikdüzü ve avcılar (750-900tl) tarafı raabet görür. Ev arkadaşı bulmadan eve çıkmamanı öneririm.

  @Burcu Burslulara bir masraf çıkmaz, okul ücreti dışında kitaplar belki masraf yaratabiliyor ama burslulara ücretsiz veriliyor. Bununla beraber 5 sene ücretsiz öğrenim hakkı saklı kaymak kaydıyla, eğer 1 dersten kalırsan yada ortalaman 3 ün altına düşerse bursun kesiliyor.
  Bununla beraber vurs yönetmeliğini her sene değiştiriyorlar okumanı öneririm
  http://www.fatih.edu.tr/?yonetmelik,40

 • Ziynet dedi ki:

  @Mehmet: Merhaba:) Beylikdüzü civarını tavsiye ederim. Ben orada kalmıştım:) Zorlanmazsın, ama bu zamanlarda bul. Öğrenciler çıkmış oluyor, yenileri gelmeden kap bence güzel bir yer. Kiralar da makul, merkezi bir yer olmadığı için, Edirne’ye yakın olduğu için biraz daha makul;)

  @Burcu: Sınıfta kalmadığın ve ortalaman çok düşmediği sürece kesilmiyor. Ki bursluysan böyle bir sıkıntın olacağını sanmıyorum. Okulda burslulara hiçbir masraf yok, rahat ol. Okul harcı filan da yok:) Hiçbir sıkıntı yaşamazsın, merak etme. Ben okul için Akbil çıkartmak dışında hiçbir masraf yaptığımı hatırlamıyorum. Rica ederim.

 • Ziynet dedi ki:

  @GG: Görsem yazmazdım ama geç kaldım:)) olsun, fazla bilgi göz çıkartmaz. Sağolasın:)

 • Mehmet dedi ki:

  Haritadan baktım da beylikdüzü biraz uzak gibi okula 🙂 Hadımköy ve esenyurt daha uygun gibi.Cevaplarınız için teşekkür ederim @GG ve @Ziynet 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  @Burcu İstanbul’a da biraz yakın olmak isteyebilirsin, iyice araştır derim;)

 • Burcu dedi ki:

  Özel üniversitler de kitap parası ve yemekler çok fazlaymış galiba.Devşet üniversitelerinin 2 katı diyorlar doğru mu ?

 • GG dedi ki:

  @Burcu yemek parası devlet üniversitelerinde devlet tarafından süspanse edilir nasıl mesela 6 tl lik yemek 1tlye verilir 5tlsini okul öder. Ama özel üniversitede hepsini sen ödersin tabi 6tllik yemeğide kimse yemek istemez, yani en azından bir öğlen yemeği 8-10tl civarında olur.
  Kitap için orjinal kitapların fiyatı normalde aynıdır 60-70$ civarında, devlet üniversitelerinde de öğretmen kitap isterse aslında harcıyacağın para aynı olur. Ama çoğunlukla şart koşmaz. Korsan fotokopi gerçeğide vardır tabi, bunun üzerinde durmıyacağım.

 • Burcu dedi ki:

  Her gün 10 lira nasıl vericem ben ya 🙂 ayda 300 lira yapar.Ailem bana ayda en fazla 300 lira gönderebilir zaten 🙂 .Aç kalırım büyük ihtimal napalım 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  @burcu Bursluların kitap bursu vardı bizim zamanımızda. Senelik toplam 300 liralık kitap alıyorduk bedava. Devam ediyordur muhtemelen. Ana sormakta fayda var. Yemek olarak da illa oturup 10 liralık yemek yemek zorunda değilsin. Öğlen daha uygun bir şekilde kantinden geçiştirebilirsin. Her gün 10 lira diye hesaplama;)

 • Burcu dedi ki:

  Galiba devleti seçicem 🙁 Maddi durumum özelde okumaya elvermiyor gibi.Zaten en az ilk 3000 içinde olmadığımdan üniversiteden maddi destete alamayacağım için devlet daha ağır basıyor.Tüm cebaplarınız için teşekkkür ederim.İyi günler.

 • Ahmet K. dedi ki:

  Merhaba. Tercihler bugün yarın başlayacak ve benim hala çekincelerim var.
  İngilizce konuşamam ama bildiğim kelimeler fazladır. Cümle kuramam lakin altyazısız filmlerin büyük çoğunluğunu anlayarak izlerim.(Tabi ki anlamlı bir şekilde değil bildiğim kelimeleri duyunca kafamda anlamlı bir cümle çıkararım onlardan ve söylenene yakın bir şey çıkar.) Her neyse bu sene maltepe psikoloji(ingilizce) kesinlikle girebiliyorum. Ama tamamı ingilizce olduğu için korkuyorum. Hala tereddütteyim. Sizce yapabilir miyim? Eminim öğretilecek ingilizce bir film ya da şarkı sözü gibi olmayacak ve bu beni tedirgin ediyor. Fikirlerinizi alabilir miyim? Ve varsa bu bölüm ve üniversite hakkında görüşleriniz nelerdir? Kısaca aklınıza gelebilecek her türlü öneriyi duymak istiyorum, çünkü içim hiç rahat değil :)Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 • Pınar dedi ki:

  Merhaba bu sene yüzde elli burslu yeditepe pdr yazmayı düşünüyorum ama öğrenim dili ingilizceymiş ingilizce okumak çok mu zordur çok çalışırsam olabilir mi bir şeylerr.. :S 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  @burcu Rica ederim. İyi günler
  @Ahmet ing8lizcen iyiyse bölümde de sıkıntı çekmezsin. Mesleki ingilizce sahip olman lazım bir şekilde. İngilizce bölüm okumak bu açıdan destek olur. Korkmana gerek yok bence. Psikoloji Bölümü demişsin. Aslında sözel bölümlerin ingilizcesi biraz zor oluyor. Ben bilgisayar mühendisiyim, ingilizce okumak beni destekledi. Kaynaklar, makaleler ingilizce olunca mecburum okuyup anlamaya çünkü. Ama psikolojiyi ingilizce okumak, hedefin yurtdışı değilse ne kadar yarar sağlar bilmiyorum. Bu bölümle ilgili kişiler daha yardımcı olabilir;)
  @Pınar tabii ki olabilir:) Başarırsın, ingilizce de sıkıntı yoksa tabi;)

 • GG dedi ki:

  @Pınar ingilizce okumaman büyük kayıp olur. Piyasa da artık ingilizce bilgisi “is a must”. Yükselmek, iyi bir yerde çalışmak hedefinse ingilizce gözünü korkutmasın. Gelçi devlette bile çalışsan ingilizce bildiğin için 500-1000 TL arasında dil tazminatı alırsın her ay.

  @Ahmet Hazırlık sonrasında eminim hallede bilirsin, zaten sınıftakilerin çoğuda ingilizce biliyor olarak gelmeyecek. Sosyoloji,felsefe ve psikoloji derslerinde hocalar çoğunlukla katılım bekler. Çalışmalarına şimdiden başlasan güzel olur. Önerim MMORPG oyna, büyük bir guilde gir, bütün gün ventrilodan aradığında bulamayacağın aksanlarda insanlar ingilizce konuşur yada konuşmaya çalışırlar. Hiç fark etmeden sende başlarsın. 8 senedir Anime izliyorum, hala japonca konuşamıyorum yada çoğunu anlamıyorum. Film izlemekle olmuyor malesef o iş.

  @Ziynet Güzin ablanın yeni versiyonu olma yolunda ilerlediğinizi görüyoruz, daha geniş kitlelere ulaşmak için planlarınız nelerdir :=)

 • merve dedi ki:

  merhaba ben fatih üniversitesi odyoloji bölümünü düşünüyorum.odyoloji bölümünün kampüsü nerde ve geçen sene öğrenci almasına rağmen neden 2013 ösym tercih kılavuzunda yer verilmemiş bir de bu bölüm hakkında yorumlarınız yazarsanız ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • emre dedi ki:

  Merhabalar öncelikle bende fatih üniversitesi %50 burslu pdr(türkçe)yazmayı düşünüyorum.Acaba türkçe bölümde de hazırlık var mı bunu merak ediyorum. Birde başarısızlık durumunda burs kesme gibi olaylar oluyor mu. cev

 • Ziynet dedi ki:

  @Emre Merhaba. Türkçe bölümde hazırlık okumak isteğe bağlı ama kimse okumuyor genelde. Ortalaman çok düşük olursa veya sınıfta kalırsan sıkıntı yaşarsın ama burslu kazandıysan zaten biraz daha rahat bir şekilde sıkıntı yaşamazsın diyebilirim.
  @Merve Merhaba. Tıp Fakültesi Ankara’da olduğu için Ankara’dadır sanırım. Böyle bir bölümümüz açıldığını sen sorunca öğrenmiş oldum. Bölüm hakkında çok bilgim olmadığı için yorum yapmasam daha iyi sanırım:) Kılavuzu hiç bilmiyorum, ben hazırlamadım bak gerçekten:)) Başka yardım edebileceğim bir şey varsa seve seve yardım ederim;)
  @GG Plansız yaşamak en iyisi:) Doğaçlama gidiyoruz;) Ayrıca yorumlarınla kattığın yardımların için teşekkürler

 • Tunahan dedi ki:

  Merhaba yeniden 🙂 Ben barınma imkanlarını sormak istiyorum.Yerleşkenin etrafında devlet yurdu benzeri barınma yeri var mı ? Fatih’in yurtları tam burslulara da paralı imiş.Maddi olarak çok zorlanmayacağım yerler varsa bilmek isterim.Saolun.

 • GG dedi ki:

  @Tunahan Devlet yurdu için başvuru tarihleri var baş vuruyorsun çıkarsa ayda 105TL Avcılar civarında var. Ama küçücük odada 4 kişi, eski mi eski gıcırdayan ranzalar devlet yurdunda kalıpta 105TL vereceğine Hadımköyde 250TL ye kiralık ev bulup 2 kişi kalırsanız daha rahat olur. Yemek için başınızın çaresine bakmanız lazım aynen devlet yurdunda olduğu gibi. ÖSYM sıralamana göre yurt ücretlerinde indirim olabiliyor.
  @emre 4 sene boyunca ortalaman ne olursa olsun %50 bursun devam eder, eğer 4 senede bitiremezsen ödüyorsun. Ama yarı burslu olayı daha yeni çıktı ve burslulularla ilgili kararları senato belirliyor. Yani değişmeye tabi olabilir. En iyisi emin olmak için öğrenci işlerini ara. (0212 866 33 00)
  @Ziynet Teveccühünüz, meslektaşıma ve okuldaşıma yardım ediyorum 🙂

 • Tunahan dedi ki:

  @GG 2. kişiyi bulmak sorun işte 🙂 Sonradan bulunabilir ama ilk gittiğimde mecbur devlet yurdu o zaman 🙂

 • tln dedi ki:

  slmlar öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..ben bu sene tam burslu elektrik elektronik mühendisliği yazıcam ama not ortalamam düşerse bursum kesilir diye korkuyorum hangi durumlarda burs kesilir acaba ve bu bölümde okuyan kız arkadaşlarınız varmı nasıl yapılabilir mi zor bi bölüm mü?? şimdiden teşekkürler

 • Ziynet dedi ki:

  @tln Kız sayısı az oluyor ama arkadaşlarım vardı evet. Hatta bilgisayar mühendisliğinde okuyup ÇAP yapan arkadaşım bile vardı. Sorun olmaz bence. Diğer bölümlerde var bir sürü kız nasılsa;) Bursluysan sıkıntı yaşamazsın, burs kesilmesi sıkıntısı yaşayan biri ne gördüm ne duydum. Ortalamanın çok düşmesi gibi durumlarda sorun olur ama bunu dert etmene hiç gerek yok bence.

  @GG Thanks again:)

 • pınar dedi ki:

  ben fatihin hem ingilizce pdr sini hemde normal pdr sini yazdım ama ingilizceden açıkcası korkuyorum. dersler ingilizce mi gösteriliyor yoksa sadece ingilizce hazırlık mı var bilgilendirirsen sevinirim

 • Ziynet dedi ki:

  @Pınar Dersler ingilizce oluyor. Türkçe Bölüm hazırlık okumuyor. Ingilizce bölüm için yapılan hazırlık sınavını geçersen direk bölüme başlama şansın da var ama ingilizcenin baya iyi olması lazım.

 • pınar dedi ki:

  peki ingilizce pdr de hazırlığı okudum bitirdim diyelim ben derslerimin türkçe olmasını istiyorum bunu değiştiremezmiyim

 • GG dedi ki:

  @pınar Dersler ingilizce, zaten kitaplarınız de tamiyle ingilizce, dersdede çoğunlukla düzgün bir hocaysa sen türkçe sorsan bile ingilizce cevap verirler. İngilizceden türkçeye geçiş yapamassın malesef ve türkçe ders de alamazsın.

 • pınar dedi ki:

  benim ingilizcem pek iyi değil işin doğrusu siz böyle söyleyincede daha bir korktum zorlanırmıyım

 • Emine dedi ki:

  Bende Fatih pdr tam burslu ingilizce yazmak istiyorum ama İngilizce olduğu için korkuyorum ingilizcem çok iyi değil ama kötü de değil. Bir de okulun ortamını merak ediyorum yani burslu olduğum için bir çekingenlik yaşar mıyım?hazırlık da bursa dahil mi yani eğitim süresi 5 sene oluyor ya.

 • GG dedi ki:

  @pınar Zorlanmassın pınar öğrenirsin, dert etme. İngilizce bölüme gitmemen büyük kayıp olur bence, piyasa zaten türkçe lisans mezunları ile dolu fark yaratman her zaman için iyidir, vede nerde çalışırsan çalış dil tazminatıda alırsın.
  @Emine Yaşamayacağın tek ortam büyük ihtimal Fatih Üniversitesinde vardır. İngilizce konusunda Pınara söylediklerimin aynısı geçerli, korkmayın o sizden korksun 🙂 Ama savsaklamayında, ingilizce kolay oturan birşey değildir zaman ister. Hakkını verin ^_^. İngilizce bölümlerde burslu eğitim süresi 5 senedir, yani hazırlıkda dahildir.

 • elif dedi ki:

  merhabalar. okudugunuz bolum pdr mi psikoloji mi? psikoloji bolumunde ingilizce okuma olanagimiz var mi, yoksa okula gidince ordan mi tercih etmemiz gerekiyor dili? tesekkurler. 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba Elif, bölümüm bilgisayar mühendisliği, ekstradan bir de matematik. Şıklara koymamışsın ama böyle:) Tercih ederken ing veya tr tercih ediyorsun, hangisini kazanırsan onu okuyorsun. Psikoloji bölümünün ingilizcesi var. Yazarsan ve puanın tutarsa tabii ki okursun:) Rica ederim

 • elif dedi ki:

  tesekkurler admin fakat ingilizce yazmiyor osym nin tercih klavuzunda yani sanirim sadece turkce var?

 • Tunahan dedi ki:

  Fatih Üniversitesi için cemaat okulu,namaz kılmayanları geçirmiyorlar gibi yorumlar görüyorum internette.Ben pek itibar etmiyorum ama bunun doğruluk payı var mı ? Oradan mezun olmuş bir kişi olarak en iyi siz bilirsiniz bunu.

 • GG dedi ki:

  @Tunahan Hocalar bu duruma hiç aldırmaz, aksine okulda marjinal gruplar, hristiyanlar ve muslimanlardan oluşmuş bir karma vardır. Ama genelde müsbet aileler tercih ederler, ortamda ona göredir. Yani sosyal olarak belki akşam dışarıya takılan gruplar bulmada zorlanabilrisin ama bunun dışında okulun bir baskısı yoktur. En fazla olan cuma namazının vaktine ders koymazlar ki kılanlara saygı olsun diye. Bence bu bir gereksinimdir, her üniversiteden yapmasını beklerdim.

 • Fatma dedi ki:

  Meraba ben bu sene insallah insaat muhendisligi hazirligi okuyacagim.Ayni zamanda da sinava calisip mimarliga gecmeyi dusunuyorum fatihte ama mimarlik fatihte yeni acildigi icin giremiyorum sadece ek kontenjandan giriliyormus sence risk alip ek kontenjandan tercih yapsammi?
  Simdiden tesekkurler(bide insaatta kiz sayisi azmi acaba)

 • Ziynet dedi ki:

  @elif iyice araştır bence, bölümün ingilizcesinin kapatılacağını sanmıyorum.

  @Fatma Merhaba, iki bölümü birlikte okuma şansın varsa (ÇAP yapma şansın) o zaman riske girme derim. Ama böyle bir fırsatın yoksa ve mimarlığı çok istiyorsan, risk alman lazım:)

  İnşaat mühendisliği yeni bir bölüm, o yüzden çok bilgim yok maalesef. Muhtemelen kız az olur, ama elektrik elektronik bölümünde kız çok az mesela. Ama sıkıntı oluşturacak bir durum olmuyor, okuyan arkadaşlarım vardı. Düşüneceğin son şey o olsun bence, en önemlisi ne okumak istiyorsun ve ileride hangi konumda olmaktan mutlu olacaksın. Gerçekten çok önemli bir karar.

  Rica ederim

 • şeyma dedi ki:

  merhaba bu sene tercih yaptım ingilizce psikoloji inşallah gelecek gibi duruyor. size sorum şu acaba ne kadar zorlanırım, dile yatkınlığım var ingilizceyi seviyorum ama ne derece başarılı olurum onu bilmiyorum %100 ingilizceyse bide… iyice gözümü korkutuyor acaba öneriniz tavsiyeniz ve tecrübenizi paylaşır mısınız şimdiden teşekkürler :))

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba Şeyma, psikoloji sözel bir bölüm olduğu için biraz daha fazla ingilizceye asılman gerekecek. Ama hazırlık sınıfını iyi değerlendirmen senin için faydalı olur. İngilizceyi bir şekilde halletmemiz lazım, bu iş hayatımız için kaçınılmaz bir durum. O yüzden elinden geleni yap, hiç sıkıntı yaşamazsın, rahat ol;) Unutma, herkes senin gibi, senin durumunda başlıyor o bölüme.

 • elıf dedi ki:

  mrb zıynet.paylasmlarn gercekten ıcımı cok rahatlattı.bu yıl fath pdr ye baslycam ama hazrlıktan korkuyorm gercekten.s genellkle ne gbı konularda egtm verıyolr ıngılızce adına?yanı onemlı konu baslıkları nelerdr.gercekten merk edyorum.yardmcı olursan sevınırım:)

 • nedim dedi ki:

  Merhaba ben bune muğla arkeolojiyi kazandım belki ilgi alanın deildir bilmiyorum şansımı denemek istedim sadece..:) Benim asıl aklıma takılan şey ing. hazırlık yazdıklarının çoğunu okudum yalnız benim durum biraz farklı benim bölümümde ing hazırlık mecburi deil ingilizceye merakım var mı orası muallak ama bölümümüm iş imkanları kısıtlı olduğundan oku diyenler okuma diyenler karasız kaldım açıkcası çevremde hazırlıkta kalan insanlarıda görünce korktum da biraz.. ama öğrenebilirmiyim diye soruyorum açıkcası kendime malumunuz bizim ülkemizde yabancı dil öğrenmek biraz sıkıntı gidipte öğrenenememek var ilerde kursa vs. kapatırım diye düşünüyorum bu konu hakkında bilgi verirsen sevinirim..

 • elif dedi ki:

  son brsey daha sorcam.pdr de haarlık okumaya gerk varmı yoksa gereksiz bsemi yani okumasmda olr mu?

 • Ziynet dedi ki:

  @Elif merhaba. Grammar, listening, reading, writing ve speaking hepsini kapsıyor. Düzenli periyotlarla portfolio denen bir sorumluluğumuz da oluyor.Ingilizce olan bölümlerde hazırlık şart. Türkçe ise hiç gerek yok okumana;)

  @Nedim Merhaba. Bence mecbur değilsen okuma. 1 sene kayıp. Onun yerine kendin ekstradan kursa gidebilirsin. Ya da bir sürü kaynak var, çalışabilirsin. İmkanın varsa 2-3 ay yurtdışına gidersin. 1 sene kaybetmek büyük bir kayıp bence. Ama bence;)

 • elıf dedi ki:

  bnmde turkce olduguna gre gercektende gerek yok.cok teskkr edrm bılgılndrdgn ıcn:)

 • elıf dedi ki:

  pekı bana kalmam ıcn onerebılecegn bı yurt varmı?

 • Ahmet K. dedi ki:

  Tekrar merhaba. Önce bize böyle yardımcı olduğunuz için teşekkürler 🙂
  İngilizce psikolojiyi kazandım. Kafama koydum korktuğum o ingilizce yıldırmayacak beni. Soruma gelirsek; ingilizceyi öğrenip, hazırlığı geçebilmek için önerileriniz var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim. Kaynaklar, hazırlık okurken dil kursu vs. İngilizceyi sağlam bir şekilde öğrenebilmek için tavsiyelerinizi istiyorum. Cevabınız için teşekkürler.

 • GG dedi ki:

  @Ahmet Grameri biraz öğrendikten sonra fazla kafana takma. Kendine basitten zora doğru artar ingilizce kitap setlerinden al hepsini bir kaç kez oku. Internette yabancılarla muhabbet et. Hiç fark etmeden türkçe konuşur gibi ingilizce yazabileceksin. Konuşmaya gelince o iş biraz zor oluyor türkiyede, kişinin kendi cesaretinede kalmış biraz. Mesela iyi ingiizce bildiğim halde konuşmam gerektiğinde ilk 5 dk panik yapıyorum hala. Onu atman içinde yurt dışına çıkmanı öneririm.

 • GG dedi ki:

  @Ahmet Birde unutmuşum film izle ingilizce alt yazılı, hatta hemen başla. Özellikle bir sene türkçeyi hayatından at 🙂 Yaptığın her işin içinde ingilizcede olsun. Kelime çalış 1000’e yakın kelime öğren, zaten kitapları okurken öğreneceksin, ekstradan çalışmanında faydası olur. Kelimelere ingilizce-türkçe gibi ezberleme, onları cümle içinde manalarıyla,kafanda canlandırarak öğren. Gerektiğinde bilinç altı sana türkçe konuşur gibi o kelimeyi verecektir. Kendi kendine konuş, 🙂 evet biraz garip durabilir, hemen ingilizce konuşamaya bilirsin, kendi kendine konuş.Bu o korkuyu atmanı sağlar. He herkesde olmaya bilir ama %90 ingili<ce öğrenmeye çalışan türklerde bu komplex oluyor. Good luck !

 • Ahmet K. dedi ki:

  Her Türk gibi bende de var o çekince 😀 Teşekkürler cevabınız ve yardımlarınız için 🙂

 • kübra dedi ki:

  ben hukuk fakültesine girdim ama hukuk için haırlık şart mı yardımcı olun lütfen

 • EDA dedi ki:

  Ben bu sene çukurova psikoloji bölümünü kazandım ösym klavuzda ingilizce olduğu yazmıyordu ama aradım bölümün ingilizce olduğunu öğrendim bilgisi olan var mı? yardımcı olabilir mi?

 • Ziynet dedi ki:

  @kübra evet, hazırlık atlama sınavını geçmediğin sürece okumak zorundasın evet.

  @Eda bilmiyorum maalesef

 • ayse dedi ki:

  Mrhaba bn bu sene eskisehr osmngazi bilgisayr muhndsligini kazndm duydugm kadaryla bil. muhndslignde okudugn okul onemliymis sizce osmangazi unisi nasl bollm nasl is bulmada sikinti yasar mym acikcasi blgsyr muhndsligni istedgm icn yazmdm ama yinede okuyp basarmk istyrm neler yapmm lazm cevaplarsnz cok mutlu olcm smdidn tesekkrler

 • GG dedi ki:

  @ayse Sektör tecrübelerinden söyleyebilirimki okulun bir önemi yok. Önemli olan ilk girişte size referans olabilecek bir kişi vede biraz şans. Hocaların bir kaçı ile aran iyi olsun, mezun olurken referanslarına ihtiyacın olacak. Bunun dışında ne yapmak istediğini 2. sınıf sonunda kararlaştırman iyi olur. Bir iş görüşmesinde “ne iş olsa yaparım abi” tiplemelerinin hiç şansı olmuyor. Çünkü bilgisayar mühendisliğide bir çok dal var, bu dallardan bir veya bir kaçına lgi duyup kendini ilerletmen sana iyi bir kariyer sağlıyacaktır. Kariyere gerek yok ağrısız başım olsun istiyorsan KPSS ile devlete girmeyi öneririm. Malesef neredeyse hiç çalışmıyorlar 🙂 Hatta özellikle çalışmaman için maaş verildiği bir sistem oturtulmuş.

 • osman dedi ki:

  merhaba ben bu sene fatih üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğine(ing.) 1.sıradan yerleştim ama bu bölümü hazırlık hariç 4 yılda bitirmenin çok zor olduğunu duydum yorumlarınızı alabilirmiyim?

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba. Tebrik ederim. Madem başarılı bir şekilde bölüme girdin, dersleri önemsememeye başlamadıkça, bu konuda tereddüt etmesi gereken son kişilerdensin. Ama çok iyi gelip bölümün üstesinden gelemeyen ya da çok vasat gelip birincilikle bitiren de olunması gibi durumlar var. Üniversite tamamen kişi odaklı. Bölümü seversen ve dersi geçmek için değil de kendin mesleki açıdan bilgili, iyi bir seviyede olmak için çalışırsan her şey hallolur gider. Elektrik elektronik mühendisliği kolay bölüm değil, çok zor dersleriniz var evet. Ama 4 senede bitiren çok kişi var, rahat ol. Sadece kendini öğrenmeye adaman yeterli.

 • osman dedi ki:

  cevabınız için çok teşekkür ederim bu konuda endişelerim vardı beni bi nebze de olsa rahatlattınız.bi sorum daha olacaktı .acaba elektrik elektronik müh. okuyup bilgisayar veya endüstri müh. çap yapmak mümkün mü ve mümkünse zorluğu nedir ve şimdiye kadar bunu yapan kişi sayısı çok mu?

 • Ziynet dedi ki:

  Faydam olduysa ne mutlu. 3 tane çok yakın arkadaşım bilgisayar mühendisliğinde okuyup elektrik elektronik bölümünde ÇAP yaptı. Tam tersi de oluyor. Hatta uzmanlaşacağın alanı belirleyip ona göre ÇAP bölümü seçsen daha iyi olur.

 • osman dedi ki:

  teşekkürler 🙂

 • GG dedi ki:

  @Osman EE’ni yanında Bilgisayarda çağ yapıp Airties veya benzeri kuruluşlarda da çalışabilirsin. Özellikle embeded sisteme önem verirsen. Çok ciddi maaşlarda piyasan çalışabilecek insan bulamıyorlar.

 • mert dedi ki:

  Ben fatih üni makina mühendisliğini tam burslu kazandım bölüm türkçe ingilizce hazırlık okumak istiyorum okuyabilir miyim bide tam burslu öğrencilerden para alıyorlar mı

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba Mert. Istiyorsan hazırlığa kaydolup okursun. Ama türkçe bolumlerin hazırlık okuması burs kapsamına giriyor mu tam bilmiyorum. Öğrenci İşleri ne sor bence. Onun dışında bursluların para harcaması olmuyor. Her sene kitap bursu bile alıyorduk, değişmediyse böyle bir hakkın da var;)

 • Koray dedi ki:

  merthaba inönü üniversitesi muhafitey sınavına gireceğim 2 hafta sonra sınaf gramar voc. listenin speaking den oluşuyor.ilk yıl okudum umarım bu sınavda geçerim 🙂 bölümüm elektrik elektronik mühendisliği %30 ingilizcec bir bölüm.sınavdan korkuyorum açıkcası.sırf geçebilmek için kursa bile gittim fakat tereddüütteyim sınıfta toplam 14 kişi kaldık.sizce bizi geçirirler mii :)ve geçme notu 70.şimdiden teşekkürler

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba, İnönü Üniversitesi’ni pek bilmiyorum, senin durumunu da bilmiyorum 🙂 Sınavın nasıl geçti, geçemediğin haline göre kendini ne kadar geliştirdin? Eğer bölümde sıkıntı yaşamayacak bir seviyeye geldiysen geçirirler. Ancak yetersizsen bırakırlar, ki bırakmaları senin için iyi olur. Ama %30 ingilizceymiş bölümün, biraz uğraştıysan geçersin. Geçemezsen de ingilizceni geliştir. Her yerde karşına çıkacak; sadece sınıfı geçmek için değil, kendin için öğren 🙂 Rica ederim

 • kübra dedi ki:

  Merhaba cogunu olmasada bazi yorumlari okudum. Ben de bu sene hazirlik okuyacagim. Sence seviye tespit sinavinda basarili olmak mi iyi yoksa basarisiz olup bastan baslamak mi ?

 • mert dedi ki:

  Merhaba! İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne yerleştim %50 burslu hazırlık var mı bilmiyorum varsa okumalı mıyım? kayıt için yarın gideceğim.

 • Ziynet dedi ki:

  @Mert Merhaba:) Bizim üniversitede sadece dili ingilizce olan bölümler hazırlık okuyor. Senin bölümünün dili ingilizce değilse eğer hazırlık olmaz

  @kübra eğer sınavı uydurarak değil de bilinçli yaptıysan ve geçtiysen, geçmek daha iyi tabii ki. Ama onun dışında hazırlık okuyup kendini geliştirmek lazım;)

 • fatih dedi ki:

  merhaba bu sene fatih ünide hazırlık okucam a1-a2-b1-b2 arasından sevıyem A-2 hıc kalmadan geçersem erken bıtıcek sence c1 e mı devam etmelıyım yoksa yurtdısınamı gitmeliyim ? birde kıtap ozetlerını sınıfta mı anlatacagız yoksa hocalarla birebir mi ? sımdıden teşekkür ederim 🙂

 • selen dedi ki:

  merhaba benim acil bir konu hakkında danışmam gereken bir şey var.ben yeterlilik sınavını geçtim bölümüm ingiliz dili ve edb. bu sene ilk olucağından ve hazırlıkta almadığımdan oldukça çekiniyorum.okulla konuşsam beni hazırlık sınıfına alırlar mı?yada sizce hazırlık okumam faydalı olur mu?sonuçta sınavı verdim,anlayabiliyorum konuşmaları fakat ben konuşamıyorum.lütfen ne önerirsiniz

 • Ziynet dedi ki:

  @selen Aslında konuşmak ayrı bir meziyet. Yurt içinde yaşadıkça zor başarılan bir konu. Anlayabiliyorsan hazırlık okumamanı önerebilirim. 1 sene az bir zaman değil. Ama kendin de derslerine ek olarak ingilizce konuşmanı geliştirmeye çalış. Okul yoğunluğunda unutulup giden bir şey dil. Am amezun olunca kafaya dank ediyor;) Yine de sen iyi düşün. Kararını ver.

  @fatih Merhaba. Hayırlı olsun öncelikle. C1 e devam etmek ingilizceni geliştirir ama neler yapılacak. Araştır sor iyice. Bölüme geçersen de ikilerini almazsan çok ders kalmıyor. Ben zorlandım ama çok çabaladım. Uğraşırım diyorsan bulaşma;) Portfolio hocalara birebir oluyor. Rica ederim:)

 • behlul dedi ki:

  Merhabalar..ben konya selcuk universitesi alman dili edebiyati okuyorum.suan hazirliktayim.universitem turkiyenin sayili universitelerinden ama iklimi falan alisamadim birturlu buraya.hazirlikta oldugum icin olmaz diyolar ama ben 2.doneme sakarya universitesinde baslayabilir miyim? Nolur olumsuz bisey demeyin okul hayatim bitebilir.burda okumak istemiyorum.2.donem sakarya universitesine gecebilir miyim..benim puanim sakarya universitesine tutuyodu cok rahat.cevabinizi bekliyorum..

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba, Yatay geçiş sınavı var bildiğim kadarıyla ama üniversitelerin öğrenci işlerine sorman en doğrusu olur.

 • burak dedi ki:

  Oncelikle merhaba. Cok yararli bir site bravo. Ben su an hazirliktayim ama bazi ozel sebeplerden dolayi 1.5 ay kr gidemedim. Devamsizliktan kalir miyim? Kal

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba, Teşekkür ederim.
  Hazırlıkta bir hafta devamsızlık bile çok etkiliyordu, participation notu var ve ayrıca belli bir saatten fazla devamsızlıkta direk kalıyorduk. Şuan sistem değişti mi bilmiyorum, ama gidip hazırlıkla ilgilenen yöneticilere sorup durumu öğrenmende fayda var. Kendi durumunu da anlatırsın;)

 • Burak dedi ki:

  Teşekkürler. Fakat kalmama gibi bir şansımız yok mu yani hiç mi yok? 🙂

 • Ziynet dedi ki:

  umut fakirin ekmeği, ama çok da bir ekmek değil seninkisi üzgünüm, kırıntı filan;)

 • duyum dedi ki:

  merhaba..Yazını çok beğendim.Ben şu an lise 3. sınıftayım geçen sene dil bölümüne geçicektim ama açılmadığı için geçemedim şimdi eşit ağırlıktayım.Bu bölüme geçtikten sonra hukuk psikoloji bölümlerini düşünmeye başladım. Ama hala ingilizceyle ilgili bir şeyler okumak istiyorum tercümanlık-mütercimlik gibi.Öğrenmek istediğim üniversite sınavında diyelim psikolojiyi kazandım bir üniversitede. 1. sene hazırlık okudum. 2. sene bölümümü okumak istemiyorum. Tercümanlık bölümüne geçiş yapabiliyor muyum? Ya da bu olay nasıl mümkün olabilir ?

 • Ziynet dedi ki:

  Merhaba,
  Geçiş yapılıyor ama hazırlık sinifini tekrar okuyabilirsin. Universitenin insiyatifine bagli. Geçiş islemini tam bilmiyorum ama yatay gecis sinavlari oluyor. Ama ekstra istekleri de olabiliyor. Gitmeyi istediğin universitenin ogrenci islerini arayip net bilgi almani tavsiye ederim.

  Iyi günler

 • elif can dedi ki:

  ben hemşirelik okumak istiyorum. ama hazırlık sınıfında zaman kaybetmek istemiyorum. bölümümün bazı dersleri ingilizce. hazırlık sınıfına gitme gibi bi mecburiyet var mı yoksa isteyen mi gider sadece bu sınıfa

 • elif can dedi ki:

  ha bide hazırlık sınıfıyla birlikte toplak okul 5 yılda bitiyor değil mi

 • Ziynet dedi ki:

  Tamamı ingilizce değilse, hazırlık zorunlu olmayabilir. Hangi üniversite bilmeden bunları söylemek zor. Üniversitenizdeki öğrenci işlerini aramanızı öneririm.

 • Ziynet dedi ki:

  PAY ATTENTION! 🙂
  Yorum fazlalığından dolayı yorum yapmak isteyen arkadaşları Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen-2 linkine alayım, buyrun:)

 • seren dedi ki:

  Ben fatih üniversitesi türk dili edebiyatı bölümü istiyorum %50 burslu fakat ingilizce varsa hiç yazmayayım diyorum ingilizce şart mı ?

 • burcu dedi ki:

  merhaba ziynet ben zirve üniversitesinde okuyorum bu sene hazırlık bitti tamamen bitirdim diyemem bu sene bölüme geçeceğim inş ama bölümü hazırlık olmayan başka üniversitede okumak istiyorum gideceğim üniversitede bölümümde hazırlık yoksa önemlimi hazırlığı vermem yine de bilgilendirirsen sevinirim

 • Hvn dedi ki:

  merhabalar yardımcı olursanız çok iyi olur .. Çukurova üniversitesi ekonometri bölümü İngilizce büyük ihtimalle yazıcagım diğer ünv.geliyor fakat ing eğitimi veren sadece Çukurova o yüzden tercih etmek istiyorum bu tarz bölümlerde İngilizce gerekli olduğunu düşünüyorum fakat benim İngilizcem iyi değil yani bir insanla karşılıklı konuşamam ya da kelimeyi bilirim fakat cümle kuramam bu gibi sıkıntım var herkes ekonometrinin zaten zor bir bölüm olduğunu söylüyorlar birde İngilizceyle çok zorlanırsın falan söyleniyor ne yapmalıyım ? hazırlıkta direkt İngilizce mi alınır genel anlamda yoksa sıfırdan mı yardımcı olursanız çok memnun olurum ..

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @burcu: Zor bir soruymuş:) Elinden geleni yap, bitirmeye çalış tabi. Ama olmazsa da, Yatay Geçiş ile başka bir üniversiteye geçeceksin sanırım. O üniversiteye sınavla geçeceğin için bir önceki üniversitenin hazırlığını önemseyeceklerini sanmıyorum, ama bunu öğrenci işlerine danışmalısın. Bu konularda “sanırım”larla iş yapmamak lazım;)

  @seren: Türkçe bölümlerde ingilizce şart değil.

  @Hvn: Hazırlıkta bizim üniversitede seviye tespit sınavı tarzında bir sınav olur, bilgi seviyene göre bir sınıftan başlardın. İngilizce öğrenmekte sıkıntın yoksa ingilizce bölümden korkmamalısın bence.

 • gamze dedi ki:

  Meraba fatih universite pdr ingilizce bölümünde hazırlıkta kalırsanız sizi direk tekrardan hazırlık okutmadan pdr türkçe bölümüne koşulsuz geçirebiliyoruz dediler.sizce dogrumu dur.

 • hvn dedi ki:

  peki okudum diyelim bi kaç kişi İngilizceyi öğrenme ihtimali düşük falan diyorlar İngilizce bölüm okuyanlarda sizce nasıl merakım var İngilizceye , zevklede çalışırım (ağırlık verirsem) ama pek iyi değil dediğim gibi sizce olma ihtimali nedir ?

 • kkkkk dedi ki:

  hemen cevap acil .. ben adana çukurova maliye yazdım tercihlrde hazırlık zorunlu muuu

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @hvn: Merakın varsa uğraşırsan yaparsın. İngilizceyi günlük hayatta öğrenmek için ekstra da uğraşırsın, ingilizce altyazılı film izlersin. ingilizce çizgi filmler, animasyonlar, gayet anlaşılır ingilizceyle oluyor. Kendini geliştirmek istersen başarırsın, çekinmene gerek yok bence. Ama sevmiyorsan, uğraşmam diyorsan o ayrı. Ama bu devirde ingilizceyle uğraşmama, öğrenmeme gibi bir lüksümüz yok;)

  @kkkkk: ben nerden bileyim =))

  @gamze: kimin dediğine bağlı. Ben öyle bir geçiş yapıldığını hiç duymadım. Kaynak sağlamsa doğrudur, ama değilse iyi araştır;)

 • burak dedi ki:

  iyi günler

  Pamukkale üniversitesi işletme tutacak gibi görünüyor. İsteğe bağlı hazırlık var benim bölümümde. Sizce okumalı mıyım ingilizce hazırlığı ? İngilizce için bu bir sene kayıp mı olur yoksa yararlı mı olur ? İlerde kpss olmazsa özel sektörde de çalışmayı düşünüyorum

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @burak Mecbur değilse ve bölümün Türkçe ise okumaman daha iyi olabilir. Kendin ingilizceni geliştirebilirsin. İngilizceyi bir şekilde öğren ama kesin. Nerde çalışırsan çalış, lazım;) İyi günler sana da

 • merve dedi ki:

  Merhaba Ziynet benimde bi sorum olacaktı.ben çomü kamuyu kazandim ama gel gor ki bi sene zorunlu hazirlik varmis ve ben hic ingilizce bilmiyorum napmam lazim? 🙁

 • Gürol dedi ki:

  Adım Gürol. Karabük üniv. Metalurji ve malzeme müh. %100 ingilizce kazandım. İngilizceyi severim ama 5 yıl ingilizce okumak biraz korkutuyo. Korkmakta haklı mıyım yiksa boşa kuruntu mu yapıyorum?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Gurol Ingilizceyi seviyorsan boşa kuruntu diyorum:)
  @merve okul başlamadan önce yavaş yavaş hazırlık yap bence. Herhangi bir kitaptan gramer çalışmaya başlayabilirsin mesela. Hiç bilmiyorsan bir an önce başla.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Gurol Merhaba. Ingilizceyi seviyorsan boşa kuruntu diyorum:)
  @merve merhaba, okul başlamadan önce yavaş yavaş hazırlık yap bence. Herhangi bir kitaptan gramer çalışmaya başlayabilirsin mesela. Hiç bilmiyorsan bir an önce başla.

 • ayfer dedi ki:

  Merhaba, ingilizce hazırlıkta b2 kurunu bir dönemde tamamladığımda hemen 1.sınıfa başlamak zorundamıyım yoksa bahsettiginiz gibi tatil yapabilir miyim? Bir de b2 yi bi donemde tamamlamak için hangi kurdan başlamam gerekir acaba

 • Gürol dedi ki:

  Merhaba Ziynet, yine ben…:) Hergün en az 1-2 saat çalışıp, film ve dizi izlemeyi düşünüyorum. Boş vaktim bol olicak. Şu anki ingilizce seviyem %10. Sence bu dediklerimi yaparsam yüzde kaça ulaşırım. Ekstradan tavsiyelerini de bekliyorum.

 • Gürol dedi ki:

  Merhaba Ziynet, yine ben…:) Hergün en az 1-2 saat çalışıp, film ve dizi izlemeyi düşünüyorum. Boş vaktim bol olicak. Şu anki ingilizce seviyem %10. Sence bu dediklerimi yaparsam yüzde kaça ulaşırım. Ekstradan. tavsiyelerini de bekliyorum.

 • Gürol dedi ki:

  Mühendisliğı ing. okumanın zor olmadığı söyleniyo. Öğretlet dersi ing. anlatırken anlaşılıyo mu?Sınavlarda yazma gerektirensoruları yapabilir miyiz?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Gürol Bana sorarsan ing öğretim daha kolay. Ingilizce kaynaklarin çokluğu, bir şeyleri öğrenmeyi kolaylaştırıyor;)

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @ayfer merhaba, tatil yapabilirsin okulu dondurarak. B1 kuru yani en üst kurdan başlaman lazım;)

 • gulsah dedi ki:

  Merhabalar.. ben dikey gecis sinaviyla zirve universitesinin %50 bursla okul oncesi bolumunu okumak istiyorum. Ilk yil hazirlik istedigi icin korkuyorum cunku hic ingilizcem yok. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa cevap verir mi acaba

 • nehir dedi ki:

  merhaba ben bu sene Kemerburgaz üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandım İngilizce okuyacağım :)Hazırlık okuyan arkadaşlarım özellikle özel üniversitelerin çok zorladığını söylüyor benimde gözüm korkmuyor değil 🙂 Lisede öğrendiğim (tabi devlet liselerinde nasıl öğrenilirse!) ingilizceyle gideceğim zorlanır mıyım ne yapmam gerekir bana ufak tefek tüyolar yapmam gerekenleri söylersen sevinirim şimdiden teşekkürler..

 • nazli dedi ki:

  Fatih üniversitesinde sosyoloji (türkçe)
  Okuyacağım ingilizce ders görecek miyim,
  İngilizce muafiyettsınavına katılmak zorundamıyım

 • berk dedi ki:

  Hazırlığı okumamak için girilen sınavdan kaç almamız gerekiyor

 • serra dedi ki:

  Mrb ben fatih univ ingiliz dili ve edebiyatı %50burslu kazandım dil cıkıslı degilim ama lisede ingilizcem iyiydi hazırlık okuyup okumama konusunda kararsız kaldım gerek yok aşılmayacak bi şey yok diyolar direk bölüme geçsem zorlanır mıyım ?

 • Selin dedi ki:

  merhaba, ben ingilizce bir bölüm kazandım diye hazırlık okumak istedim bu yüzden muafiyet sınavına girmedim ve pişman oldum çünkü benim sınıfımdakiler bile (upper inter yani b2/c1 olarak başladım) ingilizce bilmiyorlar geçen seneden kalmışlar, yani hazırlığı bir dönemde bitirebilirim, sonrasında ben bölüme başlarsam örneğin 1.sınıfta herkes 2.döneme geçerken ben 2. sınıfa mı geçicem, ya da bölüme başlayıp sadece bir kaç tane seçmeli ders alıp asıl zorunluları sonraki seneye yani normalde başlanılan seneye bırakabiliyor muyum*

 • öznur dedi ki:

  ben ankara üniversitesinde hazırlığa kaldım.bu kur atlamalar falan her üniversitede var mı ben b1 deyim hazırlığı bir dönemde bitirebilme şansım var mu ankara üniversitesinde?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Selin Merhaba. Bölümüne bağlı. Diğerlerini bilmediğim için bilgisayar mühendisliği için söyleyebilirim, o da şu olur ki; bizim bölümde seçmeli dersler zorunlulardan sonra 3. ve 4. sınıfta alınıyor. İlk sene alabileceğin seçmeli yok. Ancak matematik, fizik gibi bölümden bağımsız dersler alınabilir, ya da benim yaptığım gibi delilik yapıp birincisini almadığın bölüm derslerinin dahi ikincilerini alıp tüm dersleri alır, ama sonunda 1 sene kurtarırsın. Tamamen sana kalmış.

 • Tuba dedi ki:

  Hazırlık okulunda kalındığında özel ünivesiteye ücret veriliyor mu ve seneye muafiyete girilebiliyor mu

 • NAME dedi ki:

  merhaba Zirve Üniversitesinin hazırlığı hakkında bilginiz var mı yani Fatih Üniversitesi gibi ilk dönem bitirebiliyo muyuz ?

 • fatoş dedi ki:

  Merhaba verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim bende ek tercihlerde fatih üniversitesi pdr yi kazandım açıkçası hazırlik beni korkutuyor acaba ek olarak kursa da mı gitsem diye düşünüyorum siz ne önerirsiniz?

 • Gamze dedi ki:

  Bu sene Marmara Üniversitesi’nde hazırlık okuyorum. Speaking ve Writing sınavlarına karşı ciddi bir endişem var. Sınavlar nasıl olabilir? Writing için hangi konular çıkabilir? A2 kurundayım.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @gamze Marmara üniversitesi hakkında bilgim yok maalesef

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @tuba ikisini de “evet” olarak biliyorum.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @öznur Ankara üni hakkında bilgim yok maalesef

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Aşırı mesaj yüklemesi olduğu için bu başlık altındaki yorumlara cevap yazmayacağım. Ancak https://ziynetnesibe.com/hazirlik-okuyacak-arkadaslara-ithafen-2 adlı yazıya yorum yaparsanız cevap vermeye çalışırım.
  Anlayışınız için teşekkürler

 • Yusuf dedi ki:

  İngilizce hazırlık okumak için ünive ekstra bir ücret yatırmak gerekiyormu ve tahmini hazırlık kitapları fiyatı nedir sizce 🙂

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Yusuf: Para kısmını bilmiyorum, ben bursluydum. İngilizce okuma kitaplarını kütüphaneden temin edebilirsin. Ancak ders kitapları biraz maliyetli oluyor evet

 • tuba dedi ki:

  Şimdiden soğudum yaaa herkes kötü birşey söylüyor bende ingilizce 0 hele kitap okuyup anlatamam bile napmam gerek zorunlu hazırlık var çalışırsam yapabilirmiyim ingilizcem 0 denecek kadar az :/

 • eda dedi ki:

  hocam ben dış ticaret okuycam da yabancı dil hazırlık okamalımıyım ve okursam kalma gibi bi durum varmı kalırsam da dış ticaretten direkt devam edebiliyormuyum tekrar ygs sınavına girmek istemiyorum

 • Burak dedi ki:

  Merhaba
  Türkçe önlisans programında okuyup dgs ile ingilizce bölüme geçilebiliyor mu geçiliyorsa hazırlık okumak şartmı

 • Buse dedi ki:

  Ziynet . Ba-yıl-dım. Ne olucak nasıl olucak diye yıpranırken yazın ve sorulara verdiğin cevaplarla vay be dedim seninle özel olarak görüşmek istediğim şeyler var . Açıkcası istediğim zaman sana ulaşıp soru sormak bilgi almak istiyorum. Bu sene başlayacağım bende. En kısa süre içinde bana dönüp yardımcı olursan minnettar kalır çok sevinirim. 🙂

 • Doğan dedi ki:

  Isteğe bağlı hazırlık okuyorum b2 ye gelemezsem seneye hazırlık okumak zorundamiyim atlatma şansım yok mu

 • canan dedi ki:

  merhaba bu sene universite kazandim ingilizcem iyi sayilir ama iyice gelistirmek icin hazirlik okumak istiyorum. muafiyet sinavi ve kur belirleme sinavlari ayri degil. eger sinavdan gecer not alirsam yine de hazirlik okuyabilir miyim? lutfen yardimci olun.

 • Fatma dedi ki:

  Hazırlıkta iki yıl ardarda kalınca kayıt siliniyor mu

 • Ebru dedi ki:

  Ben ıelts a1 sınavına girdim sınavda cok heycanlandım bildiklerimide unuttum sonuc ne olcak hic bilmiyorum insallah gecerim

 • Elif dedi ki:

  Merhabalar,bahçeşehir üniversitesi ingilizce pdr bölümü düşünüyorum ama ingilizcesi iyi olan biri değilim kaygılarım var bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 • Ayse dedi ki:

  Selam oğlum hazırlık sinifindaydi finallerini verdi fakat yeterlilik sınavını geçemedi .A plas kuru bitiremedikleri için yapamamislar .fakat eylül dede var nasıl verebilir .

 • Nur dedi ki:

  Merhaba ben liseyi yeni bitirdim ve üniversite tercihleri yapıcam inşallah ama günümüzde ingilizce çok önemli bir dil haline geldi kendimi geliştirmek istiyorum hazırlık bitirdigimde ne derece iyi bir İngilizcem olur merak ediyorum birde hazırlık sınıfında sadece ingilizce mi görüyoruz yoksa hem ingilizce hemde seçtiğimiz bölümün derslerini mi görüyoruz şimdiden teşekkür ederim

 • Nurruhan dedi ki:

  Merhaba ben liseyi yeni bitirdim ve üniversite tercihleri yapıcam inşallah ama günümüzde ingilizce çok önemli bir dil haline geldi kendimi geliştirmek istiyorum hazırlık bitirdigimde ne derece iyi bir İngilizcem olur merak ediyorum birde hazırlık sınıfında sadece ingilizce mi görüyoruz yoksa hem ingilizce hemde seçtiğimiz bölümün derslerini mi görüyoruz şimdiden teşekkür ederim.

 • Nazlıcan dedi ki:

  Merhabalar, ingilizce hazırlık okudum bir sene ve sınavı geçtim. Şu güne kadar hiç ingilizceye bakmadım ama artık bir şeyler yapmam gerekiyor nasıl bir yol izleyebilirim

 • sinan dedi ki:

  bülent ecevit üniversitesi %30 ing li işletme kazanıcam zormudur?

 • Özgün dedi ki:

  Ben ytü de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği kazandım hazırlık okuyacam ders seçimi yapmam gerekiyormu

 • Zehra dedi ki:

  Zeynep hanım ben bi kur sınavına girmedim beni%25 etkilediğini biliyorum a2 seviyesindeyim şimdi benim napmam lazım😖?

 • Zehra dedi ki:

  Zeynep yazmışım kusura bakmayın ziynet hanım…

 • İnci dedi ki:

  Merhaba ben itü de yüksek lisans yapmak istiyorum ingilizcem yeterli değil diğer şartları sağladıktan sonra hazırlık okuyabiliyor muyum

 • KÜRŞAT dedi ki:

  elektonik haberleşme mühendisliği kazandım ama ingilizce değil hazırlık okumama gerek varmı?

 • KÜRŞAT dedi ki:

  elektronik haberleşme mühendisliği kazandım ama ingilizce değil hazırlık okumama gerek varmı?

 • orhan dedi ki:

  merhaba
  benim bölümüm iktisat
  ingilizce hazırlık okuyorum

  yıl içinde olacak kur atlama sıanvını geçip bölüm başlarsam
  yarım yıl bölüm okumuş olucam yani 2.dönem dersleri galiba
  bu yüzden 1.dönem derslerinin alabilyormuyuz
  veya sene sonunda yatay geçiş yapabliyormuyuz
  cevaplarsanız sevinirim

 • ece dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı.Ben şuan ingilizce öğretmenliği hazırlık okuyorum,hazırlığı hiç kalmadan bitirmem şartıyla bir belge alınıyor sanırım. Ve ben hazırlık okurken bi yandan da tekrar üniversite sınavına hazırlanıyorum okulumu değiştirmek için,acaba gittiğim okulda tekrar hazırlık sınavına mı girmem gerekir yoksa bu sene belge alırsam direk bölüme başlayabiliyo muyum sınava girmeden? Yani o aldığım belgenin her okulda geçerliliği var mıdır? Eğer bu konu hakkında bilgiye sahipseniz ve cevaplarsanız çok sevinirim.

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  Arkadaşlar, bu sayfada çok fazla yorum olduğu için artık benim hesabıma düşmüyor. Lütfen yorumlarınızı https://ziynetnesibe.com/hazirlik-okuyacak-arkadaslara-ithafen-2 sayfasına yapınız. Selamlar

 • İlayda dedi ki:

  Merhabalar ben bir sene hazırlık okudum şimdi tekrar sınava girmek istiyorum puanım kesilir mi ?

 • İlayda dedi ki:

  Merhaba ben bir sene hazırlık okudum tekrar sınava girmek istiyorum puanım kesilir mi ?

 • Ziynet (admin) dedi ki:

  @Ilayda: Merhaba. Bilgilerim cok guncel degil, ama okula basladiginiz zaman, tekrar sinava girince puan kesiliyordu, hala oyle olacagini dusunuyorum. Aksi halde istemedigi halde kayit yaptiran kisiler kontenjanlari doldurur. Ama kesin bir sey diyemem. Kolayliklar

Yoruma Açığız! :)

Be nice. İçeriği çirkin olmadığı sürece her yoruma, öneriye ve soruya "evet" :)

Etiketler: , , ,