Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Mühendis Çantam

Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen-2

3 January 2014 15,597 views 60 Comments

Merhaba arkadaşlar, Hazırlık Okuyacak Arkadaşlara İthafen yazımda çok sayıda yorum yapıldığı için bu yazıyı açmak durumunda kaldım, içerik aynıdır. Yorum ekleyecek arkadaşların bu yazının altına yorum yapmasını rica ediyorum. Teşekkürler

Üniversiteye başlama ve hazırlık maceram ilginç olduğu için yaşadıklarımı paylaşmam gerektiğini söyledi içimden bir ses. Ben de kıramadım o sesi…

Öncelikle Fatih Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımı daha çok ilgilendireceğini söyleyeyim, çünkü her üniversitenin sistemi farklı olabilir. “Söylemedi, taa sonuna kadar okuttu” itirazlarınız başlamadan bitmiştir:)

Zorlu bir ÖSS’nin ardından üniversiteye başlamak insanda ister istemez bir rahatlık oluşturuyor. Ben de oluşan o rahatlığın isteklerini değerlendirdim ve üniversitede direk bölüme geçmektense hazırlık okumak mantıklı geldi. Bizim üniversitede ingilizce ve türkçe olarak ayrılıyor bölümler. İngilizce okuyanlar için hazırlık okumak şart, türkçeler de isteğe bağlı okuyabiliyor ama gereksiz. Hazırlık başlayınca ilk hafta hazırlık atlama sınavları oluyor. Bu sınavı geçen kişiler hazırlık okumadan bölüme geçiyorlar. Ben hazırlık okumayı istediğim için bu sınava girmeyi bile denememiştim. Evet apansızca başlayan üniversite hayatında ilk haftanız bu sınava girmek ve sonucunu beklemekle geçiyor. Bir de oryantasyon için programlar düzenleniyor. Şimdilik laylaylomsunuz yaani. Durun, daha başınıza hiçbir şey gelmedi:)

Bakıyorsunuz ki sınav sonuçları açıklandı ve başarısız. Üzülmeyin, zaten çok kişi geçemiyor bu sınavı. Hiç moralinizi bozmadan sınıfınıza gidin ve insanlarla kaynaşın. Sizi bir tek onlar anlar:)

Sonra bir de seviye tespit sınavı oluyor. Bu sınav da seviyenizi belirliyor ve ona göre A1-A2-B1 kurları olarak 3’e bölünüyorsunuz. B1 kuru en iyi kur. Sonra A2, sonra da A1. Size önerim bu seviye tespit sınavında bilmediğinizi yapmayın, çünkü yüksek kurdan başlamak size zarar. Tamamen atarak A2 kurundan başlayan birisi vardı, hocalara yalvarıyordu “A1’e düşeyim, bilmiyorum ben hiçbir şey” diyerek. Sonunda düşürmüşlerdi A1’e, doğuştan şanslı olabiliyor bazı insanlar:)

Ve ilk haftadan sonra cicim ayları bitip dersler başlıyor. Writing, Reading ve Listening olarak 3 bölüm görülüyor. Herbir dersin hocası farklı oluyor. Dersler güzel, hoş daa, portfolio diye her hafta yapılan bir şey var ki, en büyük derdiniz olacak, söylemedi demeyin. Her hafta bir kitap okuyacaksınız ve onu her hafta farklı bir hocaya anlatacaksınız, hem de hocayla birebir. Ek olarak her hafta istenen başka şeyler de yanında cabası. Karşıdaki hoca yabancı kökenliyse durum biraz daha zor olabiliyor. Ve maalesef ki bu portfolio’lar notu baya bi etkiliyor, hocalar da çok önem veriyor… Aynı kitabı tekrar anlatayım, arkadaşımın geçen haftaki kitabını ben yapayım gibi şeyler düşünmeyin bile. Alın kitabınızı, paşa paşa okuyun!

2 ayda bir kur atlama sınavları oluyor. Yani bir dönemde iki kere kur atlayabiliyorsunuz. B2 kurunu geçen hazırlığı bitirmiş sayılıyor. Yani hedefimiz B2’yi aşmak. Ve sizlere müjde: Eğer en yüksek kurdan yani B1’den başlarsanız ve kur atlama sınavlarında kalmadan geçerseniz bir dönemde hazırlığı bitirip bölüme geçme hakkı kazanırsınız. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum. B1desiniz, ilk kur atlamayı geçtiniz, artık B2desiniz. İkinci kur atlama sınavına girdiniz, başarılısınız, B2yi de geçtiniz, ilk dönem de bitti. Evet hazırlığı bitirdiniz ve ikinci dönem bölümdesiniz. Eğer istemiyorsanız bölüme ortadan başlamak, o zaman C1 kurunu okuyabilir(isteğe bağlı ama faydalarından birazdan bahsedecegim) veya mis gibi evinize gidip tatilinize başlayabilirsiniz. Ben B1den başlayıp, hiçbir kurda kalmadan geçip, ikinci dönemde bölüme başlayanlardanım. 10-12 kadar kişi bu şekilde bölüme geçtik. Bazı arkadaşlarımız da evlerine gitmeyi tercih etti. Bölüme ikinci dönem başlamanın yararı/zararı her bölüm için farklıdır. Bilgisayar Mühendisliği okuyacak olan arkadaşları ilgilendiren kısmını Hazırlık Atlayan Bilgisayar Mühendislerine İthafen adlı yazımda anlattım. Bölümdaşlarım okuyup faydalanabilir. Ayrıca en düşük kur olan A1den başlayan arkadaşların hiç kalmaması lazım. Yaz okulunu düşünürse de en fazla bir kere kalabilir. Çünkü yaz okulunda sadece bir kur telafi şansı var. Ancak birden fazla kalırlarsa seneye de hazırlıktalar demektir.

Gelelim C1 kuruna. Bu kur ihtiyaca binaen açılmış ve bazı özellikler verilerek çekici hale getirilmiştir. Mesela A2 kurundan başladığınızı düşünün. Hiç kalmadan geçerseniz, ilk dönem sonunda B2 kuruna geçersiniz. İkinci dönemin ortasında da B2 yi bitirirseniz, işte kursuz kaldınız:) Kursuz kalmamanız için C1 kuru yapıldı. Bu kur gayet eğlenceli. Hocalar da sıkmıyor diğer kurlardaki gibi. Portfolio yok. Genelde speaking ağırlıklı. İngilizce film izleyip yorumlama, hayvan sesleri kıyaslama filan. Hayvan sesi ne alaka demeyin, farklı dillerde farklı ses çıkartıyor hayvanlar:) C1 e yabancı hocalar koyuyorlar genelde. Onlar garip sorular da sorabiliyor. Mesela hoca kapı ne ses çıkarır diye sorabilir ve arkadan birisi “sometimes gacırt sometimes gucurt” diyebilir. Bu tarz konuşmalara hazırlıklı olun:) Ben nerden mi biliyorum C1 kurunu. Evet C1 okumadım ama bölüme geçtikten sonra bu kurda okuyan arkadaşlarımın yanına geliyordum. Onlarla bir ben de resmen okudum bu kuru, gerçekten çok eğlenceliydi. Özellikle film izlerlerken kaçırmıyordum:)

C1 kurunu bitirenler belge alıyorlar. Bazı ülkelerde C1 kuru bitirmek artı bir avantajmış, önem veriliyormuş. Ancak biz bölüme geçenler C1 okumasak da C1 bitirmiş gibi belge alıyoruz. Sonuçta hiç kalmadan bitiriyoruz kuru, hakkımızla yaani:) Ayrıca C1 okumanın bir diğer faydası erasmus düşünenler için. Erasmus için bir sınava giriliyor ve orda İngilizceniz ölçülüyor. O sınava girmezseniz C1 exit sınavında(kur bitirme sınavında) aldığınız puanı saydırabiliyorsunuz. Yok eğer sınava girerseniz, hangi notunuz yüksekse onu saydırabiliyorsunuz. Bu da güzel bir avantaj! Dönemin ortasında bitirirseniz hazırlığı, C1 kurunu okumanızı kesinlikle öneririm.

Hoşçakalın =)

Ziynet Nesibe

60 Comments »

 • GG says:

  Eski link iyiydi, daha karpuz kesecedik 🙂

 • Ziynet says:

  🙂 Normalde sorun çıkmaz diyorlar ama saçmalıyor sometimes, yenilendik mecburiyetten 🙂

 • daphnia says:

  ya üniye girmeden öncede yazını okumuştum 🙂 girdim şimdi hazırlıktayım ama bölüme göre çok fazla ve zor ingilizce veriyolar yani bölümde kullanılmayacak ingilizce veriyolar çok ileri düzey inşallah geçerim :/ bende bilişim mühendisliği okuyorum bu arada 🙂

 • Ziynet says:

  Hadi hayırlısı. Zorlarlar bilirim ama imkansız değil. Düzenli çalışınca oluyor, nasıl bittiğini anlamıyorsun. ingilizce hayat boyu lazım. bu seneni ona ayırdın nasılsa, niye az şey öğrenesin ki, iyice öğrenmeye bak, kolay gelsin sana;)

 • betül says:

  Merhabalar. Ben %30 ingilizce olan bir tıp fakültesinde hazırlık okuyorum (Fatih değil)Mühendislikle bir alakam yok ama hazırlık ile ilgili soru soracağım.Öncelikle şunu söyleyeyim mesleki ingilizce filan değil genel ingilizce görüyoruz.bizim temel dersimiz reading&writing. Daha çok okuduğunu anlama kaynakları çözümleme önemli. Listening de gerekiyor. speaking daha geri planda kalıyor.presentation ya da sunumlar ve de speaking sınavları oluyor ama benim bu ikisi o kadar berbat ki. özellikle speaking. hazırlığı okuduğuma göre bir senemi verdiğime göre değsin diyorum. yarı yıl bitti. ama ben hala iki cümleyi bir araya getirip konuşamıyorum. biri ile konuşacak imkanım da yok. öğrendiğim herşey teoride kalıyor. midterm ve final ler ortanın üstünde. A1 ile başladım şu an B1 i okuyorum. hazırlığı iyi bir şekilde bitirsem bile yine de hiç konuşamayacakmışım gibi geliyor. herhangi bir tavsiyeniz öneriniz varsa lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim

 • Ziynet says:

  Merhaba Betül,
  Evet çoğu üniversitenin hazırlığı mesleki olmuyor. Speaking dersin kötüyse bunu çok dinleyerek ve çok konuşarak aşabilirsin. Sana bol bol ingilizce yayınlar dinlemeni, ingilizce filmler (ingilizce altyazılı olabilir ama türkçe olmasın kesinlikle) veya ingilizce çizgifilmler izlemeni önerebilirim. Ayrıca “Effortless English” gibi konuşmaya yönelik mp3’ler oluyor. Faydasını görürsün diye düşünüyorum.
  Hiç umutsuzluğa kapılma. Dinleyerek ve konuşarak halledersin. Sonuçta konuşmayı bilmeyen bir bebek bile dinleyerek her şeyi anlıyorsa neden yapamayalım. Sadece bazı insanların dil öğrenmeye yatkınlığı daha çok oluyor. Sende yoksa bile biraz fazla gayret gösterirsen üstesinden gelirsin inşallah.
  Rica ederim.

 • safinur says:

  Ben yeni üniversiteye başlayacaĝım acaba hazirlikttayken yine üniv sınavına girebiliyor muyuz ve tercih yapabiliyor muyuz?

 • melike says:

  Ben bu yıl fatih ünversitesi genetik mühendisliği yazacağım okulun İngilizce imkanlarlarını okudum ama hala kafam karışık ve yurt imkanla hakknda anlamadğm şeyler var hazırlık öğrenclerine ayrı yurt varmı varsa hangisive hazırlık sınıfı çok mu zor? şmdiden çok teşekkür ederim..

 • Rumeysa says:

  Biraz alakasız olacak ama ben şu an tercih aşamasındayım ve seçenekler arasında Fatih de var.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Türkçe kısmını düşünüyorum hazırlık okuyup okumama konusundaki görüşlerinizi de bekliyorum,teşekkürler.

 • Ziynet (admin) says:

  @Rumeysa: Bu konuda birçok yorum yazdım. Çeşit çeşit sorular soruldu. Okumanı tavsiye ederim. Onun dışında aklını karıştıran spesifik bir soru olursa sorabilirsin.

  @melike: Genelde hazırlık için ayrı bir yurt oluyor evet, çünkü yeterince talep oluyor. Hatta türkçeler ayrı ingilizceler ayrı yurttaydı ben hazırlıktayken. Hazırlık sınıfı çalışırsan zor değil. Zaten hazırlık okurken ingilizceden başka derdin olmadığı için iyice içli dışlı olup öğreniyorsun, ama genel olarak ingilizceye karşı bir antipatin yoksa tabi:)

  @safinur: Girersin, ancak eskiden eklenen okul puanın düşüyordu. Şuanki sistem değişmiş olabilir, o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim.

 • Muhammed Amed says:

  Öncelikle Merhaba Ziynet Hanım.

  Hayırlısıyla bu sene Dogu Akdeniz de misafir ögrenci olarak okuyacagım ve istedigim bölüm orda olmadıgı icin kısmetse hazırlıgı bitirip ve Ygs sınavını da gecip Girne Amerikan a gecmek istiyorum yani DAU ye sadece hazırlık icin gidiyorum sonra bölüm icin GAU ye gidecegim.Öyle bir hakkım var mı acaba yani hazırlıgı orda okuyup baska yere gecmeye ?
  Simdiden tesukkur ederim saygılar. 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  @Amed Bildiğim kadarıyla yok ama araştır sen yine de.

 • Yunus says:

  Merhaba Ziynet Hanım,
  Bende Dgs ile Fatih Üniversitesini düşünüyorum ancak ingilizce bilgim yok denicek derecede hazırlık içinde çok ağır ve zor diyorlar 0 bilgi ile hazırlığı geçmek ne kadar mümkün? Birde geçtikten sonra bölümü ingilizce okuyup anlayacak düzeye gelmekle ilgili fikirlerinizi almak istiyorum (Endüstri Mühendisliği). Şimdiden çok teşekkürler.

 • Zeynep says:

  Merhaba ben bu sene fatih üniversitesini kazandım ancak hazırlık sınıfı için kitap almam gerektiğini ve kitap ücretinin 875 tl oldugu bılgısını aldım bu kitaplar gercekten lazım oluyomu almayanlar oluyomu bilgi verirseniz sevinirim

 • heren says:

  Meraba hazırlık okuyorum bi dönemde bitirebilecek seviyedeyim (Intermediate) 2. Dönem bölüme geçiş hakkm var ama kararszm bölümüm mimarlık eğer geçersem 1. Dönemin mi derslerini görcem? Zorlanırmıym cok kararsızım

 • Ziynet (admin) says:

  @heren O dönem açılan dersleri göreceksin. Genelde ilk dönemin dersleri olmuyor ama başka bir ders almanı gerektirmiyorsa, birinci dönemi okumasan da ikinci dönemden başlayabilirsin. Zaman kaybetme bence, eğer makul bir sayıda ders alma şansın kalıyorsa tabi

 • Ziynet (admin) says:

  @zeynep Hakkını sonuna kadar kullanmış biri olarak almanı tavsiye ediyorum. Orjinal kitap başucu kitabı olarak dursun. İhtiyaç duydukça yararlanırsın. Almazsan kimse zorlamıyor tabii ki

 • Ziynet (admin) says:

  @Yunus Tamamen senin çabana bağlı. İyi konsantre olursan öğrenirsin rahatlıkla. Artık ingilizce bir zorunluluk. O yüzden her halükarda halletmen lazım. Hazır fırsat varken hazırlıkta kendini sıkıp öğrenmelisin bence. Bol bol listening yap, speaking yap, kitap oku. Sıkıldın mı ingilizce altyazı ile ingilizce film izle;)

 • Emre says:

  Merhaba,

  Bu yıl özel bir üniversitenin hukuk bölümüne ücretli olarak yerleştim.Şuan hazırlıkta A kurundayım.Yeni bir yasa çıktı ve %100 Türkçe bölümlerde üniversiteler zorunlu hazırlık sınıfı açamıyor.Bizim bölüm %100 Türkçe bu yüzden arkadaşlarında gazıyla 600 kişi civarı rektörlüğe dilekçe verdik ve dedikodular %90 geçeceğimiz yönünde fakat benim aklımda bir sürü soru işareti var.Biz normalde hazırlığı geçemesek bile bizi dönem sonunda zaten “ŞARTLI” olarak geçirecekler.Bu şartlı ibaresi ne diye sorarsanız bölümü okurken bize 111 ve 113 kodlu iki yabancı dil dersi daha koyuyorlar ve bu dersler ders seçme kredimizi doldurduğu için alttan bir kaç ders kalıp dönemi uzatabiliyormuşuz.Dediğim gibi kafam çok karışık, bölüme geçsek bile rektörlük dilekçe verenleri yani bizleri ingilizce dersi bölümde de koyarız diyerek tehdit etmiş.Bu ingilizce dersi şartlı olarak geçtiğimde bana verilecek olan 111 ve 113 kodlu dersler ise zaten yine dönem uzayacak iş aynı noktaya gelecek hem de ikinci dönem bölüme geçince sudan çıkmış balık edasıyla bölümde yaşadığım problemler olacak fakat bu ingilzce dersi kredimi doldurmayacaksa okulu yarım dönem önce bitireceğim, acaba bu durumda zaten tam dönem ücreti mi öderim?Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?

  Lütfen acil cevap verebilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim, mail adresim doğrudur.

 • Gürol says:

  merhaba, karabük üniversitesinde ingilizce hazırlık okuyorum. 1.vizeden 70, 2.vizeden 51 aldım. A1 ve A2 bitti. 2.dönem B1 den başlayacağız. Geçme notu 60. Finaller %60, 4 tane vize %20(her vize %5) etki ediyo. Diğerleri quiz, ödevler vs… 2.dönem zor olur mu? Başarabilir miyim? İlk dönem pek de çalışmadım. Sınavdan önce çalıştım. Çok da tekrar yapmadım. 2. dönem ve finaller zor geçer mi? Neler önerirsin? Şimdiden teşekkürler…

 • Elif says:

  merhaba, ben ingilizce sosyoloji okumak istiyorum. (marmara). İngilizce okumanın buyuk avantaj olduğunu biliyorum. Ama aynı zamanda bu bölümü türkçem ve sözel yeteneğim iyi olduğu için istiyorum . Yani ingilizceyle de aynı performansı gösterebileceğimden emin değilim biraz korkuyorum açıkçası. Sizce sözel bi bölümü ingilizce okumak ne kadar faydalı ? Bu bölümü türkçe mi okumalıyım ? cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

 • fatmanur says:

  Selam, ben bu sene hazırlık okuyorum seneye de bölüme geçeceğim.(Bilgisayar mühendisliği 🙂 Bu sayfayı görünce yardım alabileceğimi düşündüm o yüzden soruyorum , bilgisayarımı aldım ve seneye çok zorlanmamak için biraz biraz başlamak istiyorum. Acaba neler yapbilirim? 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  @Elif: Sözel kısım hakkında yorum yapmam çok doğru değil sanırım, bir sayısalcı olarak. Ama sayısala göre daha zor olacağı kesin. Ama dilini geliştirmen için daha büyük fırsat olacağı da kesin. Bence her halükarda ingilizce okumak daha iyi. Ben de başlarda çekiniyordum, ama hiç pişman değilim. Özellikle benim alanım olan bilgisayar mühendisliği için ingilizce bölüm okumak geleceğe yatırım.

 • Ziynet (admin) says:

  @Elif: Sözel kısım hakkında yorum yapmam çok doğru değil sanırım, bir sayısalcı olarak. Ama sayısala göre daha zor olacağı kesin. Ama dilini geliştirmen için daha büyük fırsat olacağı da kesin. Bence her halükarda ingilizce okumak daha iyi. Ben de başlarda çekiniyordum, ama hiç pişman değilim. Özellikle benim alanım olan bilgisayar mühendisliği için ingilizce bölüm okumak geleceğe yatırım.

 • Ziynet (admin) says:

  @fatmanur: Hemen yazılıma başla klasik “Hello World” ile 🙂

  #include
  int main (){
  printf(“Hello World”);
  return 0;
  }

  Yazılımı özlemişim sanırım:))

 • Ziynet (admin) says:

  @Emre: Yoğunluktan çok sık bakamdım, biraz geç olmuş kusura bakma.
  Neden bu kadar olay yaptınız çok anlamadım açıkçası. İngilizceden kaçma gibi bir lüksümüz yok maalesef:) Verilen dersler zaten çok ağır olmuyor, her üniversite mezununun en azından konuşabilecek seviyede ingilizcesi olması gerekiyor:) O yüzden bu kadar çabalayıp da ingilizceden kurtulmak için örgütlenmektense, ingilizceyi öğrenmek için elbirliği yapsaydınız hiç probleminiz kalmamıştı:)

  Bu anlattığın olaya gelinceee. 111 ve 113 kodlu dersler neden dönem uzamasına sebep oluyor onu çok anlamadım. Önündeki 4 sene boyunca 2 dersi sığdıracak yer bulursun rahat rahat. Siz de almanız gereken dersler sabit mi bilmiyorum, ama belirli dersler dışında diğer dersler istenilen dönemde alınıyordu bizde. O yüzden ders yerleştirmesini kendimiz yapıyorduk. Sizin sistemi bilmediğim için bu konuda çok yorum yapamayacağım.

  Mail olarak da gönderdim.
  Kolay gelsin.

 • Fatmanur says:

  Hello world mu :/ o nedir? Biraz daha açık bilgi veremez misiniz ben pek bir şey bilmiyorum 😀

 • Özge-123 says:

  Merhaba ben fatih üni uluslararası ilişkiler düşünüyorum. İngilizce bir bölüm ancak benim ingilizce yok denecek kadar az kendimi hazırlık sınıfıyla geliştirmeyi düşünüyorum. Hazırlıkta verilen dersler ne seviyede? Yani ingilizceyi öğretmek amaclı temeli veriyorlar mı? 4 sene boyunca ingilizce görücegim için tırstım. Hemen cevaplarsanz sevinirim 🙂

 • ttncyy says:

  Ben bu sene tercihde buluncam dis hekimligi dusunuyorum.Medipol unv istiyorum.Yalniz ing hazirlik varmis ben kendime guvenemiyorum.Suan ingilizcem 0 diyebilirim 1 senede muaf olabilcekmiyim cok calissam ve birde dersler ingilizce anlatiliyormus galiba benim ingilizcem yook nasil anlicam yardimci olurmusunuz.

 • ahmet1258 says:

  merhaba ben fatıh unuversıtesını yazmayı dusunuyorum da ıkl uc tercıhe yuzde 15 ek burs verılıyor benım yuzde 50 gelıyor ılk uc tercıhıme verdıgımde yuzde 65 mı olucak bursum ve bıde ıngılızce lı bolum de dersler ıngılızcemı olucak

 • Ziynet (admin) says:

  @ ahmet1258: Burs detayını bilmiyorum. İngilizce bölümde dersler ingilizce evet.

 • Ziynet (admin) says:

  @ttncyy Hazırlık okunuyor bir sene boyunca. Çalışırsan yaparsın, kendine güvenmen lazım ancak.

 • Ziynet (admin) says:

  @Özge-123 Merhaba ancak gördüm kusura bakma. Hazırlığı güzel değerlendirene gayet yeterli bilgi var. Ama bilgiyi kendin geliştirmen lazım, üniversiteden itibaren kafaya bilgi sokan olmayacak maalesef:) Sana verilen bilgiyi ne derece öğrenirsen o derece başarırsın.

 • Merve says:

  merhaba hocam ben bu sene ing ekonometri kazandım muafiyete girmeyecem fakat seviye tespit sınavîna girmek zorunluymuş bu sınavda çok zor soruyorlar mı bi de ben şuan boşum ingilizcemde sıfır sınava kadar çalışmak istiyorum ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler 🙂

 • Dünya says:

  Merhaba ben adnan menderes üniversitesi ni kazandim ve isteğe bagli olarak hazirlik okuyacagim. sinavi gecince direk 1.siniftan basliyoruz onu anladim ama gecemessem sene 1yil daha mi uzayacak ne yapmaliyim bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.sinavi gecmek icin kac puan almak yeterli olur acaba simdiden tesekkurler 🙂

 • cihan says:

  hazırlık okumazsam dahada zorlanacağım yazıyor başka sitede ben de kararsızım ekonomi ve finans bölümü için

 • Sait says:

  Selamun aleykum ben kayseri bilgisayar mühendisliğini kazandım size birkaç sorum olacak ama bunun önesınde size cok teşekkür etmek istiyorum bizlere yol gösterdiginiz için. Ben üniversiteyi öğrenim manasında dolu dolu geçirmek isteyen bir öğrenciyim size daha sonrada sorular sorucağıma eminim ancak şimdiki sorum şöyle.. Hazırlık okurken sadece ingilizce öğrenmek ne kadar doğru? Eğer ingilizcenin yanına bir dil daha eklemek istesek siz neyi tavsiye edersiniz? Tekrar teşekkürler 🙂

 • Fatıma says:

  Merhabalar …ben bu yıl cumhuriyet üniversitesi ingilizce öğrt. Kazandım..hazırlık sınavını geçemedim..hazırlık okurken dönem ortasında 1. Sınıfa geçme şansım var mı ..geçmek için ne yapmalıyım ?

 • Gulcan says:

  Ben ingiliz dili ve edebiyatı kazandım ama sınava girmediğim için hazırlığa geçmem gerekti direk. o yüzden hazırlık üniversitenin yabancı dil yüksek okulunda mı okunuyor diye sormak istedim..

 • osman says:

  hayırlı günler admin ben siyaset bilimleri düşünüyorum ve ingilizcem lisedeyken orta seviyelerdeydi sence hazırlık okuyup geliştire bilirmiyim ingilizcemi birde devlet üniverstesindemi okumalı yoksa özelde tam burslumu okumalıyım teşekkürler..

 • Elena says:

  Merhaba pdr bölümünde hazırlık gerekli mi sende?Fatih üni.degi!.Bir de hazırlık çok mu zor oluyor.

 • Nazlıcan says:

  Önceki yazınıza da yazmıştım ama tavsiyede ihtiyacım olduğu için burdan da yazıyorum. İngilizce hazırlık okudum bitti şu güne kadar hiç bakmadım ingilizce ye nasıl bir yol izleyebilirim

 • seda kara says:

  Ben akdeniz uni iktisat fakultesini kazandim bir yil hazirlik okumayi dusunuyorum ama eger derslerden kalirsam ikinci sene de mi ingilizce okuycam merak ediyorum bunu nasil ogrenebilirim yada nasil yapabilirim bilmiorum

 • Dark says:

  Merhaba ben sene bilgisayar mühendisliği ingilizce okuyacağım ancak hazırlık sınavına girmedim üstelik ingilizcem yaptığım bir yurt dışı sınavında B1 çıkmıştı A1 den başlamak sıkıntı çıkarır mı

 • Ziynet (admin) says:

  @Sait ne kadar çok dil öğrenirsen o kadar iyi tabii ki. Yapabilirsen dil dışında bölüme de hazırlanabilirsin. Yazılıma ısınabilirsin. Dil olarak senin ihtiyacına göre değişir, bir şey bilmeden önermem çok doğru olmaz 🙂

 • Şeyma says:

  Merhaba ben hazırlığı 1 dönemde bitireceğim çok büyük ihtimal. Bölüme gecince alamayacağim dersler var mı?

 • ece says:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı.Ben şuan ingilizce öğretmenliği hazırlık okuyorum,hazırlığı hiç kalmadan bitirmem şartıyla bir belge alınıyor sanırım. Ve ben hazırlık okurken bi yandan da tekrar üniversite sınavına hazırlanıyorum okulumu değiştirmek için,acaba gittiğim okulda tekrar hazırlık sınavına mı girmem gerekir yoksa bu sene belge alırsam direk bölüme başlayabiliyo muyum sınava girmeden? Yani o aldığım belgenin her okulda geçerliliği var mıdır? Eğer bu konu hakkında bilgiye sahipseniz ve cevaplarsanız çok sevinirim.

 • Ziynet (admin) says:

  @ece: Merhaba Ece, okuduğun üniversite nasıl bir belge veriyor bilmiyorum. Normal bir hazırlığı bitirdi belgesiyse eğer, bu belgeyi yeni gideceğin okul kabul ededebilir, ama etmeye de bilir. Eğer bu belge senin seviyeni gösteren mesela C1 belgesi gibi bir belgeyse, gideceğin okulun kabul etme ihtimali artar ama yine de kendi kurallarına bağlı üniversitelerin. Muhtemelen gideceğin üniversite, belge almış olsan bile, kendi hazırlık atlama sınavlarına girmeni isteyecektir. Ama şuanki üniversitende hazırlığı başarılı bir şekilde bitirirsen, gireceğin hazırlık atlama sınavında da başarılı olmamak için bir sebep göremiyorum. O yüzden sen hazırlığı güzel bir dil öğrenerek bitirmene bak. İnşallah gönlündeki okulu kazanırsan da, üniversitenin isteğine göre ya belgelerini sunarsın, ya da sınava girip hazırlığı atlamaya çalışırsın.
  Kolaylıklar dilerim, hakkında hayırlısı olsun 🙂

 • Gizli says:

  Merhaba, soracağım sorular size çok kez sorulmuş ama üzerinden zaman geçtiği için yeni şeyler duyup görmüşsünüzdür belki farklı bir yorum yaparsınız:) ben pdr okumayı düşünüyorum özel universitede. Bölüm full ingilizce. İngilizcem kötü değil çok da iyi değil açıkcası çoğu insan gibi anlıyorum ama konuşamıyorum. Hazırlığı geçtikten sonra kendi bölümümde anlamamaktan korkuyorum. Bir tanıdığım küçük yaştan beri ingilizce gördüğü halde bu bölümden hala mezun olamadığını söyledi. Düşüncelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  @Gizli: Merhaba, ingilizcen kötü değilse, harika. Demek oluyor ki dil öğrenmek seni sıkan, üzen bir şey değil. O zaman madde bir, dilini bir yandan geliştireceksin. Konuşma olayı Türkiye sınırları içerisinde oldukça maalesef ki çok zor geliştirmek. 1 senedir yurtdışındayım ve bunu çok iyi anlıyorum. Çok kaliteli bir kursa gitmen ya da çok çabalaman gerekir. Ama bu demek değil ki, konuşmanı geliştiremezsin. Sen elinden gelenin en iyisini yapıp ingilizcenle ilgileneceksin. İkincisi, bölüm ingilizcesi kendine has terimleriyle geliyor. Ve dersleri dikkatle öğrenirsen, hiçbir sıkıntı çekmezsin. Hatta üniversitedeyken türkçe bölümünde okuyan arkadaşların slaytlarından hiçbir şey anlamıyordum şahsen, çünkü ingilizce terimlerden kurtulamıyorsun, ne kadar türkçeleştirsen de bir sürü karşılıksız terim var. Ve bazı kelimeler de öyle bir yerleşmiş ki, türkçesini duyunca olay anlaşılmıyor. Demem o ki, olumsuz örnekler hep var. Lisede en yüksek 3. mü, 5.mi, çok iyi skorla okula gelmiş bir arkadaşım vardı, liseye gelince kendini salmıştı, en kötüler arasındaydı. Üniversitede bu durum çok daha fazla. Dersle ilgilenen insan o kadar az ki. Bunu çok iyi avantaja çevirmek de; bomboş yıllar geçirip, diploma alsan bile yetersiz olmak da senin elinde. Hedefini unutmazsan, motivasyonunu kaybettirecek insanlardan uzak durursan, her şey hallolur. Hakkında hayırlısı 😉

 • Gizli says:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz. Size de başarılar dilerim 🙂

 • Zehra says:

  Merhaba ,ben hazirlik okuycam seviye tespit sınavına girdim şimdi öğrendim de KUR:S yazıyor S diye kur mu var?

 • Ziynet (admin) says:

  @Zehra: Hangi okul hangi seviye tespit sınavı. Cok zor bir soru benim açımdan:) Universitenin formatına gore değişir, arastirip bakmanız lazim.

 • Ziynet (admin) says:

  @ Gizli: Tesekkur ederim 🙂

 • Birisi says:

  Merhaba bugün benim hazırlık muafiyet sınavım vardı ve gitmedim şimdi merak ettiğim sorular var derslerim ne zaman başlar ve ders programına nereden ulaşabilirim öğrenci işlerine sorduğumda bana üniversite sitesine bakın denildi fakat hazırlık bölümüyle ilgili bir bilgi yok ne yapmalıyım(not fatih üniversitesi değil)

 • Ziynet (admin) says:

  @Birisi: Merhaba. Universitenizi bilmedigim icin bir sey soyleyemeyecegim hak verirsiniz ki. Ancak universitenin sistemine alismak hep zaman almistir, ilk zamanlar bu stresler normal. Yakinda tum sistemi cozersiniz, merak etmeyin. Kolayliklar

 • Alperen says:

  Ben şu an hazırlıktayım ve hazırlığa isteğe bağlı olarak gittim ve bizim bölüm seneye %30 İngilizce olacakmış eğer ben isteğe bağlı hazırlıktan kalırsam tekrar mı okumam lazım

 • Ziynet (admin) says:

  @ Alperen: Okulunuzla gorusmeniz gerekiyor, maalesef bilemiyorum. Iyi gunler

 • Deniz says:

  Merhabalar. Öncelikle ne olur cevap verin çünkü hiçbir yerde bir cevap bulamıyorum. Ben ingilizce hazırlık okuyan bir öğrenciyim ve Kyk Bursu’na uygun görülmüşüm. Hazırlığı bir dönemde bitirmek istemiyorum çünkü ”irregular” olmak biraz ürkütüyor beni. Fakat kaydımı dondurursam da olmuyor çünkü aldığım Kyk bursuna gerçekten çok ihtiyacım var ve kaybetme gibi bir lüksüm yok. Hazırlığın ikinci dönemini de okumak için birinci dönemin son sınavında bilerek ve isteyerek başarısız mı olmalıyım? Kalırsam Kyk bursum yine kesilir mi? Yani kısacası ikinci dönemi okyabilmem için benim ne yapmam gerekiyor? Piri Reis Üniversitesi öğrencisiyim. Lütfen çok acil cevaba ihtiyacım var.

 • Ziynet (admin) says:

  @Deniz : KYK konusunda hicbir fikrim yok, cok uzgunum. Universitenizle gorusmeniz gerekiyor. Kolayliklar

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,