Homepage » Kültür Parçacıkları, Mühendis Çantam

Kinect Teknolojisi

17 October 2011 2,188 views No comments

ACM Kulübü için Umut Erkal’ı çağırmayı düşünürken odaklandığım bir konu oldu Kinect Teknolojisi. Herhangi bir kontrol aleti veya kumanda kullanmadan, sadece el hareketleriyle robot veya makinelerle anlaşma şekli bir nevi. Kinect hakkında öğrendiklerimi anlatmadan önce biraz Umut Erkal’dan bahsetmek

istedim. Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Bölümü okumuş. Microsoft ofisinde projelerini hayata geçirmek için toplantı ayarlamalarıyla başlayan bir hikaye. Imagine Cup hakkında hiçbir bilgisi olmadan başladığı serüvende Türkiye’nin gururu olmak herkese nasip olmaz herhalde.

Umut Bey’in bilgi ve birikimleri gerçekten kayda değer. Öncelikle seminerimizden bahsedeyim. Seminer 10 dakikalık rötarla başladı, çünkü robotu kurmak için oluşturulan düzenek biraz uğraştırıcıydı. Seminerde biraz görsellik, biraz kod, biraz uygulama sırasıyla gidildiği için hiç sıkmadı beni. Robotun çalışma şekli şöyle: Öncelikle insanı algılaması gerekiyor. Kinect için gerekli olan hareket algılayan alet, yere 27 derecelik açıyla duruyor,. Güzel bir yanı ise masa yamuk olsa bile o yerçekimine göre 27 derece ayarlıyor. Bir insanı algıladığı zaman, ona bir renk atıyor(yandaki fotoğrafta bu renk yeşil) ve onun konumunu x,y ve z olarak belirliyor. XBox’ın Kinect teknolojisi daha çok kişiyi tanıyabiliyorken, PC için olan 6 kişiyi tanıyabiliyor, ve sadece 2’sine odaklanıyor. Bu ilk tanımladığı 2 kişi oluyormuş genelde. Sonra da uzaklığına göre renk ataması yapıyor.Yakınlaştıkça beyazlık artarken, uzaklaştıkça siyahlık artıyor. Buna dayanarak derinlik konumunu belirliyor.

Ve sonra belirli bölgelere nokta koyuyor. Noktalar belirli bölgelerde, boyun, sağ el, sol el, baş gibi net eklemlerde. Noktalardan iskelet şeklinde bir görüntü oluşuyor. Bu noktaların hareketleri de robota ne yapacağını söylüyor. Mesela kod yazarken diyorsun ki, sağ eldeki nokta yukarı ve sol eldeki nokta aşağı giderse sağa dön gibi. Bu kodların içeriğini göstermesi de aklımda somut bir şeylerin oluşmasını sağladı. Bu kısımlar bittikten sonra gönüllü bir arkadaş çağırdı. Bu gönüllü MSP(Microsoft Student Partner)’miz Mustafa’ydı. Zaten Microsoft’tayken gönüllü olarak kalkamamış ve içinde kalmış, onun için de iyi oldu:) Sonra robotu hareket ettirdi. Kollar boyun seviyesinde düzken robot duruyor, ikisi de yukarıdaysa ileri, ikisi de aşağıdaysa geri gidiyor, sağ yukarı sol aşağıdaysa sağa, sol yukarı sağ aşağıdaysa sola dönüyor. Bu esnada kinect’in algıladığı renkle boyalı bir şekilde Mustafa’nın noktalı iskelet görüntüsünü de ekrana yansıttık.

Çok ilgi çekici bir konu Kinect. Umut Bey’e göre tek kötü yanı debug kısmı. Kodu yazıyorsun, sonra denemek için karşısına geçiyorsun, bi hareketler, bi şebeklikler:) Sonra bilgisayarın başına git, tekrar kontrol et. Git yine şebeklikler , hareketler… Ama iyi yanı olarak da kod yazmak şişmanlatır, kinect’le uğraşıyorsan zayıflatır demişti:) Bu açıdan da güzel. Ancak denek olarak kullanmak için bir arkadaş olması daha güzel sanki.

Bu arada konuşurken anlattığı anılarından aklımda kalan, katıldıkları Imagine Cup’ta birinci olan Koreliler’di. En aklında kalan projeyi sormuştuk ve çok zor zamanlar yaşadıkları için(valizlerini kaybetmek ki içinde projeleri var ve Microsoft’tan bir sürü insan THY’ye baskı yaparak uçak kaldırmışlar), bir sürü terslikten dolayı hiç diğer projelerle ilgilenememişler bile. Ama birinci olanların standı yan masalarında olduğu için onlarınkini görmüş. Yaptıkları şey, nem ve sıcaklık ölçen bir alet. Bu aleti çekmeceye koyuyorlar ve bir böcek de koyuyorlar. Bu alet çekmeceyi açıp kapayarak sıcaklığı ayarlıyor ve nemi düzenliyor. Bu böcek onlar için önemliymiş, çok yerlermiş o böceği, iyyy… O gün de Umut Bey çok açmış, yan masada da kurabiyeler varmış, eli kurabiyelere gidip gidip geliyormuş. Neyse ki yememiş, sonra da öğrenmiş ki bu kurabiye o böcekten yapılmış. İyi ki de yememiş:) Koreliler sunum yaparken o kurabiyelerden jüri üyelerine yedirmişler. Ohh, afiyet olsun:)

Bizim kulüpte Fruit Ninja oyunu çok revaçta, o oyun için yapılan Kinect videoları da en popüler videolar bizim aramızda,en çok heveslendiğimiz konulardan. Keşke oynayabilsem bir gün. Maybe yarın, maybe yarından da yakın, who knows.

Ziynet Nesibe

 

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,