Homepage » Ziynet'in Kaleminden

Kontakt Lensim

18 July 2011 2,934 views No commentsLens derken renkli lens değil kastım. Biraz tanıyorsanız, ne kadar doğallık düşkünü olduğumu biliyorsunuzdur zaten. Numaralı olan kontakt lenslerden bahsedeceğiz.

Kontakt lens çok uzun zamandır vardı, ama sadece miyop için. Astigmatı olanlar için yapılamıyordu. Benim hem astigmat hem miyop olduğu için, lens şansım bile yoktu. Ama bir gün o da oldu:) Babam yeni şeylerle çok ilgilidir. Bir gün bu lenslerle ilgilenen bir arkadaşı önermiş. Babam da abimin, benim ve kendinin göz numaralarımızı aldı ve arkadaşından deneme amaçlı bir çift lens getirdi her birimize. Neden annene yok demeyin, çünkü gözleri bozuk değil:)

Sonra lensler yapıldı… Herkes kendi lensini aldı. Babama ordayken takmışlar, o deneyimliydi aramızda. Biz de uğraşıyoruz nasıl takarız diye. Biraz zaman geçtiiii, babam taktı. Biraz daha zaman geçtiiiii, e abim de taktı. Bir ben kaldım. Deniyoruuum, deniyoruum. Yok olmuyor! Ne zaman o lens gözüme yaklaşsa, gözümü kırpıyorum. Lens yamuluyor, bi kendinden geçiyor. Ama tık yok. Sonra ben bozuldum bu duruma tabi. Abimle babam seferber oldu, bana lens takmaya çalışıyorlar. Biri gözümü tutuyor, biri lensi takmaya çalışıyor. Ama nasıl bir refleksse kendisi,  ne kadar tutsalar da, gözlerim durmuyor, kırpılıyor. Sonra dedim, yok ben yapamayacağım bu işi. Ve pes ettim. Gözlüğüme geri döndüm ve lens maceram da sona erdi.

Derseeem siz de inanmayın tabi!

Ne zaman bir işi yarım bıraktığımı gördünüz hee:P

Takamayınca, koydum o lensi bir köşeye. Bu lenslerin süresi 1 ay. Günler geçti, lensim boynu bükük duruyor bir köşede. Artık baktım ki, bir ay doldu dolacak. Dedim şunu artık çöpe atayım. Sonra da dedim ki, neden son bir kez denemiyorsun Ziynet. Aldım lensleri, başladım uğraşmaya. Veee sonuç başarılı. Demek ki neymiiş, psikoloji üzerimizde baya etkiliymiiş.

Aslında gözlüğü de seviyordum. Küçükken kırmızı çerçeveli bir gözlüğüm bile vardı:) Hala daha gözlüğüm vardır, olur da lens sorun çıkarırsa diye. Evdeyken geceleri de bazen kullanırım. Bide şu moda olan siyah kemik çerçeveli gözlükler var ya, ondan yaptırdım son gözlüğümü. Severek de takıyorum:)Yaklaşık 7 senedir lens kullanıyorum ve hayatımın bir parçası oldu artık. Her sabah karşılaştığım manzara şu: Lens kutusunu ve solüsyonu al, sonra ellerini sabunla. Geç aynanın karşısına. Sağ lensini eline al, solüsyonu dök, lensi tak. Sonra sol lensi al, solüsyon dök, lensi tak. Sıra önemlidir, önce sağ sonra sol olmak zorundadır =)

Sonra akşamüstü oldu mu, sabahki işlemi tersten uygula. Yok yahu, tam da ters değilmiş. Ama olsun. Yine lens kutusunu ve solüsyonu al. Ellerini güzelce sabunla. Geç aynanın karşısına. Sol lensi çıkar, solüsyondan bir damla dök ve kutunun sol tarafına koy. Üstünde L yazana. Lenssiz nasıl görüyorsun diyenler olabilir. Eee lensimiz yoksa da kör değiliz çok şükür, okuyabiliyoruz. =) Sonra da sağ lensi çıkar, sağ tarafına koy. Eveet bildiniz, orda da R yazıyor:)

Bu aşamaları atlatıyorum her gün, ama “aynaya bak tak” hikayesini ignore ediyorum genelde. Ee 7 sene olmuş, aynasız da takıp çıkarabileyim deme yani:)

Bu arada ben soft lens kullanıyorum. Yani her gün değiştirilen, uyumadan önce çıkarılması gereken lens. Sonra yine babamın bir arkadaşı dedi ki yeni lensler var, 1 hafta çıkarmadan gözde dursa sorun olmuyor, onla uyuyorsun, daha çok hava geçiriyor filan. Dedim bi deneyeyim. Aldım ondan, ama yok! Hiç sevmedim. Çünkü gözüme vakumlanıyor sanki, uyurken düşmesin diye herhalde. E çıkartmak zor oluyordu, gözüm acıyordu çıkartırken. Benim gözlerim hassastır bide, gelemez öyle her şeye. Sonra tekrar döndüm mis gibi soft lensime. Olan kullanamadığım 6 çift lensime oldu. Bide babamın paralarına =)

İlk zamanlar gözümü kaşırken kesin düşürürdüm lensimi. Sonra da ara ki bulasın. Şeffaf bir şey, gözükmüyor da. Az lens kaybetmedim zamanında. Ama şimdi naparsam yapayım bir şey olmuyor. Yani biliyorum artık nasıl yaparsam lens düşmez, gözüme nerden kaç derecelik açıyla temas edersem uygun olur filan:P Ama uyumak ve ağlamak her halükarda yasak. Uyuduğun zaman, lens hava alamadığı için kızartıyor gözü. O yüzden uzun süre uyumak yok lensle. Ağladığında da gözyaşı mı etkiliyor napıyorsa, hem gözü kızartıyor, hem de lensi taktıktan sonra bir daha kullanamıyorum. At çöpe, yeni lense geç! Belki sadece bende böyle oluyordur, lensim ağlamama hiç dayanamıyordur, bilmiyorum:D Ama eğer olur da beni ağlatırsanız, bilin ki bir çift lens borçlusunuz =)

Ziynet Nesibe

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , ,