Homepage » Flash Flash !!, Ziynet'in Kaleminden

Kusurlarına Bakmayın Hünkarım

25 November 2011 2,882 views 7 Comments

Büyük bir gururla söylüyorum ki Osmanlı hayranıyım. Böyle bir geçmişe sahip olmanın değerini anlayan şanslı insanlardanım. Aslında anlamak meziyet değil ama anlamamaları eziyet. Sinir olduğumla kalıyorum sayelerinde. Muhteşem Yüzyıl denen diziyi izleyebilen insanlar nasıl bir canlılar? Sırf Osmanlı’yı ne kadar laçkalaştırdıklarını görebilmek için izlemek istiyorum, olmuyor. Nasıl kabullenebiliyorsunuz anlamıyorum. Hiç mi bi fikriniz yok Osmanlı hakkında?! Kimisi de, diğer saçma dizileri izlemektense, Muhteşem Yüzyıl’ı izlerim, diyor. Diğer saçma dizileri izlememe konusunda hemfikiriz. Ama izlemeniz gereken belli bir dizi kontenjanı mı var? Hadi onu geçtim. “Yalan da olsa geçmişimle ilgili bir diziyi izlerim. Yanlışsa da araştırır doğrusunu öğrenirim” diyenlere gelelim. Gösterilen yaşantının neresi yanlış nerden bileceksin. Ancak çok sağlam bir bilgiye sahip olman lazım. Ki o kadar bilgisi olan bir insan da o diziyi izleyemez. Kanuni’yi canlandırdıkları şekli görünce, hiçbir şey olmamışcasına devam edemez.

Hadi hüsn-ü zan yapayım desem, sadece diziden yapacağınız kazancı önemsediniz desem, izlenme oranını arttırmak için içeriği uyarladınız desem bile… Osmanlı böyle bir şeye alet edilebilir mi? Nasıl bir mantalite!

İşin acı bir gerçeği de var ki, elimizdeki tarihi kaynaklarımız maalesef ki yerli değil. Ne kadar doğru olduklarını da gayet tahmin edilebilir.  Her şeyin bir zamanı var, elbette gerçek Osmanlı tarihi de kaynaklarıyla ortaya çıkacak. O zaman bi gelsin, o kaynakları okumak ne demek, yutcam yutcam. Belgeleriyle konuşup çatır çatır savuncam atalarımı.

Diğer milletlere baksanıza, üç kuruşluk geçmişlerini filmlerde, kitaplarda abarta abarta bi hal oluyorlar. Bizse böyle küçülttükçe küçültüyoruz kendi değerlerimizi. Şunu istemeden geçemicem: Bu diziyi kurgulayan, yazan, çizen, oynayan, oynayanların makyajını yapan; yani bu diziyle ucundan kıyısında bir bağı olan tüm insanların utanma duygusunu bir nebze olsun, “o yalan yanlış bilgilerin ortaya çıkacağı zaman” için saklamalarını temenni ediyorum. Saklayın da, o günler birazcık utanın. Ya da oyunculuğunuzu kullanıp utanmış gibi yapın.

Yanlı taraflara şükreder oldum, yanlış tarafları gördükçe. Hep o muhteşem marifetleriniz sayesinde.

Sürç-ü lisan ettiysem affedin, selametle.

Ziynet Nesibe

7 Comments »

 • utopicfemin says:

  Muhteşem Yüzyıldaki Kanuni onların atası, Osmanlı’nın gerçek Kanuni Sultan Süleyman’ı da bizim atamız…

 • Ziynet (admin) says:

  Bak bu içimi biraz rahatlattı =)

 • Ahmet says:

  eee bence yahudi medyanin osmanliyi karalama kampanyasidir sadece bu kadar basit

 • yokArtık says:

  “Muhteşem Yüzyıl denen diziyi izleyebilen insanlar nasıl bir canlılar?”
  Bu nasıl bir eleştiridir, hakarettir sorabilir miyim sana ? tesadüfen geldim buraya ve üniversite eğitimli bir gençten böyle bir fanatik çıkabildiğine inanamadım. Nasıl canlıların izlediğini hayal ediyorsun kafanda merak ettim yani? Sadece bir dizi bu, belgesel veya tarih dersi değil. Kimse Osmanlı’nın Kanuni dönemini aydınlatıyoruz demedi. Senin atan olduğu kadar onlarında atası ama görsel bir medya için kurgulanmış ve senden nasıl olması gerektiği hakkında izin alınmamış. Doğrusu büyük ayıp.

  Dinini, duygularını, geçmişini , atanı aklına gelebilecek her şeyi para ve güç için bir şeylere alet ediyorlar sen buna takılıyorsun öyle mi ? Ülkende kaç yeşil kartlı vatandaş var, işsizlik oranı nedir, yoksulluk sınırı kaçtır(3000TL), eğitilebilen(!) insanlar ülkene, dünya ya ne katabiliyor, Osmanlı arşivleri niye tamamen açılmıyor niye eğitim sisteminde bilinçli ve seçmeli Osmanlı(Osmanlıca) ve yakın tarih dersleri yok veya önemi minnacık vs…

  Neyse, elimizdeki kaynaklarından bahsetmişsin, kaynak çok Osmanlıca okumasını bilene, arşive girebilene ya da kitapçıya gidebilene.. ama Harem’i senin istediğin gibi şeffaf bilemezsin, bilemeyeceksin kaynak tutulmaz harem yaşantısı hakkında(hatırat olur belki 1-2 ya da devlet mutfak vs gelir gider kayıtları) geri kalanını kafanda çizersin dizi çekmek için. ve tabi ki insanları çekecek şekle gelir görüntüler para için yapılıyor sen kanuniyi bil diye değil artık ANLAYIN ya.

 • Ziynet (admin) says:

  Fikrine saygı duyuyorum, ama bana düşen cevap verme hakkımı kullanıyorum arkadaşım.

  Fanatiklik eğer bağlılık, sevgi, saygı, hayranlık ve sahip olmanın verdiği gurursa güzellikse, evet tam bir Osmanlı fanatiğiyim. Geçmişimde Osmanlı Devleti gibi bir devletin olması çok büyük bir gururdur benim için.

  Bu ikinci paragrafta saydığın konular ahlakı bozmuyor, benim geçmişimi kirletmiyor ve bu konularda elimden gelen tek şey oy vermek. Onu da en hayırlı olacak kişiye kullanarak yapıyorum, ama daha fazlası elimden gelmiyor. Zaten konuyla alakası da yok, anyadan konyaya atlamanın anlamı yok.

  Bana ters gelse bile insanların değer verdiği şeylerin üzerinde durmam. Çünkü inanmış ki benimsiyor. Sadece doğrusunu göstermek için elimden geleni yaparım, onun benim üzerimdeki hakkını def ederim. Ama sonuçta bana hak verip vermemesini karşı tarafa bırakırım.

  Para için insanı çekecek şekle getiriliyor diyorsun. İnsanları çekmek için haremi bu şekilde serememeli insan, çok para kazancak olsa, sırf o sahnelerle dizide patlama yaşancak olsa bile yok hayır, yapamamalı. Bir sürü diziyle insanların ahlaklarını bozuyorlar, aile yapılarını bozuyorlar, umrumda değil, hiçbir insan kurgusu olan diziyi eleştirecek değilim. Ben çevremdeki insanların bilinçli olduğunu görüyorum, (ileride de Allah nasip eder de olursa inşallah) çocuklarımı da düzgün yetiştirebilirsem, yine onların da ne izlediği umrumda olmaz. Temeli sağlam olan insan, izlediği şeylerden etkilenmez çünkü. Ama bu dayanılası sıradan bir kurgu değil.

  Dizilere malzeme yapılacak bir sürü konu varken, hadi diyelim bu konuyu seçtiler. O zaman benim atalarımın, benim geçmişimde emeği geçen o çok değerli padişahlarımın adını kullanıp Osmanlı Devleti adı altında onları ahlaksızca insanlara göstermelerini kabullenemiyorum. İnsanlar da atalarına böyle bir şey söylenmesini ağzı açık izliyorsa ve her hafta o günü heyecanla bekliyorlarsa bu yazıyı yazarım, çünkü bu durum bana dokunur, canıma dokunur, kanıma dokunur.

 • yokArtık says:

  Hala bunun bir kurgu olduğunun, haremin asla belgelerle yeterince açıklanamayacağının ve atalarının hikayelerinin senin benim tekelimizde olamayacağının farkına varamadığını ağım açık açık okuyorum.

  Peki sansür mü uygulamak isterdin bu diziye, yada Osmanlı kurulu felan oluşturup devletten uygundur yazısı almalarını mı? sence nasıl karar vereceğiz bir Osmanlı dizisinin nasıl çekileceğine(bu konuda her grubun farklı bir fikri varken).

  Bir de dizide nasıl ‘ahlaksızca gösteriliyor’ onu çözemedim, senin ahlaksızlık dediğin kısım neresi ?

 • Ziynet (admin) says:

  Osmanlı adı altında bu laçkalığı, bu devleti geçmişinde barındıran bir ülke olarak biz gerçekleştiriyoruz. Hayali bir devlet olarak yapsınlar, padişahları dünya düşkünü olsun, o zaman kurguya lafım olmaz.

  Ben sizi anlıyorum da siz beni anlamayacaksınız, eminim bundan. O yüzden uzatmanın alemi yok, iyi günler dilerim.

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: ,