Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Amerika'dan XOXO, Hem Anne Hem Çocuk

“Neler yemeli”nin bencesi

8 March 2018 497 views No comments

Merhabalar,

Neler yemeli demişim başlıkta, ama önce neler yememeli ile başlamak istiyorum. Nolursa olsun kızartma ve hazır gıdadan uzak duruyoruz öncelikle. Kapalı bir şey gördük mü kaçıyoruz. Hatta öncelikle biraz akademik bir serzenişte bulunmak istiyorum. Kanser hücreleriyle normal hücreleri kıyaslayarak genlerdeki farkları buluyoruz filan. Bunlar güzel çalışmalar ve bazı genlerde aşırı artış, bazı genlerde aşırı azalma oluyor. Vücudumuzda bir şeylerin genlerin düzenini bozduğu aşikar. Bunlar radyasyondur, strestir, bazı dış etkenlerdir, evet. Ama bana sorarsanız, en önemlilerinden biri de yediklerimiz; yediğimiz her şey o genlerin dağılımını, düzenini etkiliyor. Ve eğer klinik datalar; hastaların yeme alışkanlıkları, en sevdiği ve en çok tükettiği gıdalar gibi özellikleri de barındırsa, bunların arasında da çok güçlü bir ilişki olacağını düşünüyorum. Bunu görmeye başladıktan sonra yeme olayına daha farklı bakmaya başladım.

Peki sağlıklı beslenme olayı nedir? Aslında ezberci eğitim sisteminin kötü yanları. Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz lafını o kadar çok duyduk ki ilkokuldan beri, ama sadece duyduk. İçi boş olarak. Soru çıkınca dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz dedik, dedik ama hiç anlamadık ne demek. Ve çok duyduğumuz için de algılarımızı kapattık bu kelimelere. Ne olduğunu anlamadan geçiştirdik. Aslında beslenmek vücudumuzu yenilemek gibi. Eğer gerçekten doğal ve faydalı besinlerle yapabilirsek, yaşlanma bile çok olmuyor bence 🙂 Vücudu yenilemek diyorum, çünkü hücreler devamlı yenileniyor ve bunu yiyeceklerden sağlıyoruz. Bu kadar önemli bir etken varken, neden peki yediklerimize dikkat etmiyoruz?

Hamilelikle başlayan değil, evlilikle başlayan değil, aslında hep yediklerime dikkat ediyordum. Ailem de yediğimiz şeylerin doğal ve düzgün yollardan elde edilmiş olmasına çok dikkat ediyordu. Ama evlenince dengeli yeme kısmı daha bir yerine oturdu, çünkü protein ve su alımım arttı. Hamilelikte de yediklerimize dikkat etme konusunda zaten en uca çıkıp nirvanaya ulaşıyoruz. Ve bu dikkat etme olayına bir yerden başlayınca, artık ağzınıza koymadan önce ister istemez düşünmeye başlıyoruz. Peki nerden başlayabiliriz? Tabii ki de en kolaylarından: Yoğurt ve ekmek. Bir düzene girdi mi, o kadar rahat ki. Yapıyorsunuz yoğurdunuzu ve ekmeğinizi. Ben ekmeği buzluğa atıyorum ve yemeden önce çıkartıyorum. Tazeliğinden de ödün vermemiş oluyorum. Buzdolabında çok hoş olmuyor. Ve içinde katkı maddesi olmayınca bozula da biliyor. Bayatladığını çok görmedim, bayatlamaya fırsat bulamadan bozulmuş oluyor genelde, içinde katkı maddesi olmayınca. Yapmak da çok kolay, en pratik tarifler olarak yapımlarını da bir yazımda paylaşmayı planlıyorum topluca.

Evde atıştırmalık olarak da kendiniz mis gibi seçenekler yapabilirsiniz. Bizim en çok tükettiklerimiz sade kek, ingiliz keki, piramit pasta, rulo pasta… Şimdilik aklıma gelenler bu. Ben size şu kadar gram protein, şu kadar gram karbonhidrat diyerek işin denge kısmından ziyade, işin içeriğinden bahsediyorum. Eğer vücut yapıyorsanız, spor yapıp yağ oranınıza dikkat ediyorsanız limitini iyi belirlemeniz lazım, ama benim önem verdiğim konu yediklerinizin sağlıklı olması. Kilonuz, fiziksel görünüşünüz, o kısım size bırakıldı 🙂

Evet bir sürü seçenek var atıştırmalık. İstediğinizden yapabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken şey: içeriği. Bir tarif buldunuz ve denemek mi istiyorsunuz. İçerisinde hazır krema varsa, hazır çikolata sosu varsa, krem şanti varsa… Hazır herhangi bir şey varsa ya tarifi yapmıyorsunuz, ya da bunlara denk başka şeyler koyuyorsunuz. Ki internette çok rahat bulursunuz. Çikolata sosu yerine çikolata eritebilirsiniz gibi. Ben kendi atıştırmalıklarımın tarifini de eklerim diğer yazıma. Başka tariflerden yola çıkarak içeriğini değiştirip değiştirip bulduğum optimum tarifler. Tabii bu iş zevk meselesi, biz ailece seviyoruz ama herkese hitap etmeyebilir.

Şimdi ben böyle diyorum ama ben hiç hazır yemiyor muyum? Yiyorum tabii ki. Çikolata mesela yiyorum, içeriğini iyi araştırıp da. Zaten yurtdışında yaşadığım için çok bir seçim şansım yok, içeriği didikleyip en uygununu buluyorum. Amerika’daki çikolatalar aşırı tatlı ve hem helal olan hem damağıma hitap eden çikolata olarak DOVE’u buldum. Milk chocolate olanı. Daha güzel bir öneriniz varsa seve seve denerim.

Yemek demişken.. Geçtiğimiz günlerde Christmas vardı, Amerika’lılar için en önemli olay Thanksgiving ve Christmas. Üniversitedeki lab arkadaşlarım parti yapalım dedi. Ama ben içerik olarak yediklerime dikkat ettiğim için ne diyeceğimi bilemedim. Durumumu anlattım. Onlar da bu sefer helal konusunda bütün detayları öğrendiler. Kullandığım ürünlerde nelere dikkat ediyorum, eti nereden alıyorum, hangi damgalara bakıyorum. Parti için yiyecekleri herkes kendisi yaptı ve içerik olarak da belirttiğim kriterlere dikkat ederek yaptılar. Nasıl bir hassasiyet! Kaç kere teklif ettim, uğraşmasınlar diye. Kabul etmediler. Güzel insan, kalbi temiz insan başka bir olay. Güzel insanın ülkesi, cinsiyeti, rengi yok. İnsanlarda güzellik var veya yok.. Binary!

Yiyecek konusuna dönecek olursak, benim de kötü bir huyum var, evet. Rice CHEX, prinçten bir kahvaltılık gevrek. Bundan da kopamıyorum. (Lezzeti güzel olan ve içeriği daha masum, daha organik olan bir öneriniz varsa tabii ki açığım.) Sade süt içmeyi sevmediğim için, süt içmemi sağlayan bir karışım olarak bakarsak gayet masum(!) değil mi? Bu konuyu tartışmaya açmasam iyi olur sanırım:). Hemen size Rice CHEX nasıl yenir, onu da anlatayım:

Önce yuvarlak ve derin tabağı alıyorsunuz ve içine yulafınızdan isteğinize göre koyuyorsunuz. Ve üstüne biraz tarçın atıyorsunuz. Ve sütünüzü ekliyorsunuz. Bu aşamada cereal’ı sütlü karışıma eklemeden önce her şeyin hazır olması lazım. Kaşığınızı elinize alııın, oturacağınız yeri belirleyiiin =)) Çünkü cereal’ların yumuşamaması lazım, kıtır kıtırken o zevke varmanız lazım. Her şey hazırsa, cereal’ları da sütlü karışıma ekleyin. Balınızı da kavanozdan yemek kaşığına döküp, yemek kaşığından azar azar akıtarak bütün cerel’ların üstünü bal yapmaya çalışın. Sonra koşarak yerinize gidin ve kıtır kıtırken cereal’ın tadına varın. Kaşığı dibine daldırarak alın ki tarçınlar ve yulaflar da gelsin. Nefisss..

Ben hemen gidip kendime bir cereal şöleni hazırlayayım. Tarifleri paylaşacağım yazımda görüşürüz.

Hoşçakalın..

 

 

 

 

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,