Homepage » Ziynet'in Kaleminden

Olmayan Müzik Kariyerimin NEYi Var

9 October 2011 1,818 views No comments

Size ilköğretim hayatım boyunca en zorlandığım dersten bahsedeceğim. Hangi ders mi?.. Şaşırmayın ama maalesef Müzik:) Nasıl başardım hemen anlatıyorum:

Her şey ortaokulda müzik dersimize Oğuz hocanın gelmesiyle başladı. (Soyadını da biliyorum ama, vermesem daha doğru sanki.)  Oğuz hoca sazıyla gelirdi derse. Öğretmen masasının üstüne otururdu, ayakkabısının arka tabanını tahta olan öğretmen masasına ?taak taak? vururdu. Baya gürültülü vururdu, öyle böyle değil. Tempo tutma amaçlıydı bu hareket sanırım. Elinde de sazı, bir parça çalardı. Sonra o parçanın notalarını çizerdi tahtaya. Önce o klasik 5 paralel çizgiyi çizerdi. Eline bir tebeşir alırdı, onu ikiye kırardı, sonra o ikisini birlikte yan yana tutup, bir kerede iki çizgi birden çizerdi, zamandan tasarruf babında:D Sonra havalı bir şekilde sol anahtarı yapardı. Sonra başlardı notaları yazmaya. Sonra da parçayı blok flütle çalmaya başlardık sınıfça. ?Haftaya bu parçadan not alcaksınız? derdi, işte her şey o ana kadar güzeldir. Ama ondan sonra ben mutsuz, çaresiz, dertli, bedbaht… Sanmayın ki flüt çalamıyorum, gayet çalardım. Ama hocanın not sistemi ilginçti. Flüt çalana 3, parçayı söyleyene 2 verirdi. İkisini yapan ancak 5 alırdı. Ben her seferinde flüt çalar ve 3 alırdım. Bir sürü 3, e ortalama da 3 =) Pardon da sen niye gülüyorsun, sadece ben gülebilirim bu duruma:p

Birçok arkadaşım da bu konuda sorun yaşadı, diğer hocalarımız uğraşmışlar değiştirmek için ama olmamış. Müzik hocası daha da inat yapmış, müziği küçümsüyorsunuz diye. Sağlık olsun =) Ben de kendi çapımda hocaya diyorum, ?hocam ses Allah vergisi, napayım?. Diyor ki dediklerimi yapsan fark ederdim, sesin açılırdı. Yapmamı istedikleri de şunlar: banyo yaparken bağıra bağıra şarkı söylemem ve yumurtayı çiğken içmem. Birincisini yapmadım komşulara yazık:) İkincisini de yapmadım, yumurtayı pişmişken zor yiyorum, pişmeden nasıl içeyim, iyyy.. Öyle böyle o dönemi tamamladık. Hoca karneme 4 vermişti yine de, sağolsun diyelim.

Şimdi de müzikle bozulan aramı düzeltme amacıyla ney üflüyorum. Neyin sesini çok seviyorum, tam yüreğe hitap ediyor. Profesyonel çalmak için geç kaldım biliyorum, ama kendimce parçalar çalmak hoşuma gidiyor. Pardon ne çalması. Ney çalınmaz üflenir! Bu da klasik neyzen lakırdısıdır bu arada;)

Ne diyelim artık, nefesime kuvvet!

 Ziynet Nesibe

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: ,