Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Hem Anne Hem Çocuk

PEV – Pes Ekinovarus

22 June 2018 1,473 views 13 Comments

Nasrettin Hoca ağaçtan düşmüş. Ambulans çağıralım filan diyormuş başındaki kalabalık. Yok demiş, bana ambulans değil, ağaçtan düşen birini çağırın. İşte geldim burdayım. Elimden geldiğince yaşadıklarımı ve tavsiyelerimi paylaşacağım. Birilerine faydam olursa ne ala.

Bebeğinizde PEV olduğunu mu öğrendiniz? O zaman aramıza hoş geldiniz. O tatlış ayaklarla eeeen fazla içli dışlı olan anne-baba adayı olarak çok şanslısınız! Yaklaşık 1 sene aşırı ilgi, daha sonra gittikçe azalan 4 senecik fazla ilgi isteyen ayak bunlar, başka bir şey değil..

Her güzellik pure güzellik olmuyor, biraz insan sınanıyor, biraz daha fazla birbirine bağlanıp teselli oluyor. Hele bebek gibi bir güzellik.. Allah çaresiz dert vermesin, Allah kimseyi çocuğuyla imtihan etmesin. Yaşarken çok büyük gelebiliyor olaylar, hele hamileyken. Ama üzülmek gibi bir lüksü yok bir hamilenin, bebeğe en büyük zararı böyle verir. O yüzden ‘just calm down‘..

https://ziynetnesibe.com/hamile-arkadaslara-ithafen yazımda hamilelik ile ilgili bazı konulardan bahsetmiştim. Bunlardan birisi de ultrason olayları ile aramın hiç barışık olmamasıydı. Ama yine de detaylı ultrason konusunda ikna ettirilip o upuzuuun ultrasonu çektirmiştim. Ben ultrason çektirirken çok huzursuz olduğum için mi bebeğim de çok rahatsız oldu, yoksa gerçekten bebeği de huzursuz eden bir şey mi bilmiyorum. Ama beni fenalıklar bastı, çok zorlandım, nedense kimseye de bir şey söylemeden bitsin diye bekledim. Hamilesin sen, söyle, beklesinler, bi’ tansiyonunu ölçsünler deme? Yok, kimseye rahatsızlık vermek istemedim. Böyle de bir komedi =)

Daha sonra ultrason açıklandı ve öğrendik ki bebeğimizde PEV denilen durum mevcut. Doktorun yüzü bi’ değişti zaten. Durumu bir şekilde açıkladı. Önceki yazımda da bahsetmiştim, doktor bana internette araştırma yapmayı yasaklamıştı diye. İstediği kadar yasaklasın, böyle bir durumda internetin dibine vurdum tabii. Okumadığım en küçük yorum kalmamıştır bu konuda. İşin kötü tarafı, internette iyice ekstrem örnekler resmediliyor ve bu insanı kötü etkiliyor. İnsanın bir evrimleşmiş hali olan hamileleri siz düşünün. Okudum ve öğrendim ki sebebi olmayan bir durum. Bebeğin anne karnında ayağının yan durmasıyla oluşuyor ve ayak çok yumuşak olduğu için o şekilde kalıyor. Önce tedavi aşamalarına baktım. Bebeğin doğmasıyla birlikte masajla başlayan tedavi, eğer mümkünse ayağın alçıya alınmasıyla ve üstüne küçük bir ameliyatla, eğer mümkün değilse daha kapsamlı bir ameliyatla düzeltiliyor. Ancak her halükarda en azından 2 sene kadar ponseti cihazı takması gerekiyor. Bu aşamada aslında okuduğunu çok iyi anlıyorsun ama diyorsun ki: Yok canım, bizim o cihazı kullanmamıza gerek kalmaz belki. Düzelirse ne gerek var ki.. Daha sonra okudukça biraz daha alışıyorsun, belki kısa bir süre kullanırız canım filan. Sadede gelirsek. Benim en büyük hatam, annelerime bu durumu daha önceden söylememiş olmamdı. Keşke biraz daha hazırlıklı olsalardı. Tavsiyem özellikle hastanede yanınızda duracak kişilere doğuma yakın bir sürede bildirmeniz, ama öncesinden de kimseye söylememeniz. Ben sadece babama söylemiştim, hem biraz rahatlamak hem de tıp dünyasına yakın olduğu için belki bildiği bir durumdur diye. Ancak babam da acaba nasıl olacak, nasıl doğacak gibi kendisini gereksiz yere üzdüğünü söylemişti. Doğum öncesi olabildiğince az kişiye, doğuma yakın da kesinlikle yanınızda duracak kişilere söylemelisiniz bence. Herkesin kendi düşüncesi tabii, benimki sadece tavsiye!

Masaj tedavisi

Doğum gerçekleşti, bebeğimi aldım. Bizim durumumuz çok ekstrem değildi şükür. İlk ölçüt yumuşak ya da sert olması. Ayak içe dönük duruyor, ancak eğer yumuşaksa, ilk hafta boyunca yapacağınız masajla bile bayaa normalize oluyor. O yüzden bilinçli bir doktora doğum öncesi gidip, kesinlikle ayak masajını öğrenmelisiniz. Zaten bu masaj yıllarca elinizden düşmeyecek =) Ama o ilk hafta, o bebeğin tazeliği, o her şeyi tolere edebilirliği… Kaçırılmaması gereken bir durum. Bu bir haftayı atlatıp, zaten hastaneden de eve çıkmış olacağımız için, artık doktor serüveni başlıyor. Benim doğum yaptığım hastanede, bu konuda bilgili bir doktor, PEV konusunda uzmanlaşmış doktorları listeledi. 5 tane isim verdi. Tabii ki ‘Top 1’dan başladık. Burada isim vermek istemiyorum, ama tavsiye isteyenler yorum yazarsa, mail adreslerine yollarım.

Alçı tedavisi

Doktora tam bir haftalıkken gittik ve orada alçı tedavimize başladık. Önce kuru kuru sarılıp, sonra suyla şekil verilen alçılardan, sanırım İngiliz alçısı deniyor.  Bebekler çok yumuşak ve taze olduğu için ayak bileğini tek başına değil, tüm ayağı diziyle beraber alçı yapıyor doktor. Sadece ayak parmak uçları gözüküyor 🙂 O da özellikle ilk günler herhangi bir morarma var mı diye dikkat etmeniz için. Çünkü alçı sıkı olması lazım, ama çok da ayarında olması lazım. Sırf bu alçı için güzel bir para alıyorlar, ama hak da etmiyorlar diyemem. Bu alçı olayını 6 kere tekrarlıyoruz ve alçı her hafta değişiyor. İlk haftalar o alçıyla nasıl taşısam, şöyle mi tutsam, yok yandan tutayım filan diyorsunuz yaa.. Son haftalara doğru artık alçıyı siz evde çıkartmaya başlıyorsunuz. ‘Doktor da düzgün çıkaramıyor canım, bebeğimin üstü başı alçı oluyor. Ben evde çıkartır, randevume öyle giderim’ modunda 🙂 Bu alçı ağır olduğu için, yani yeni doğmuş bebek için ağır olduğu için ayağını hareket ettirip ettirmemesine de dikkat edin. Çünkü gelişim süreci için o devamlı ayaklarını hareket ettirmeleri filan önemli. Hoş bazı çocuklar alçısı olmasa bile hareketsiz oluyor da, siz dikkat edin, cesaretlendirin. Benim kızım sağolsun hiç durmuyordu, o alçı havalarda uçuyordu. Bu alçı sürecinde, aslında tüm tedavi sürecinde araştırmaya, doktorun her dediğini anlamaya, anlamadığınız şeyleri ısrarla sormaya devam edin. Çünkü doktorlar birçok hastanın içinde çok da iyi takip edemiyorlar. Benim doktor da öyleydi, (diğer doktorlara hiç gitmedim bile ama) işinde gerçekten bir numara diyebilirim, ama bir söylediği bir söylediğini tutmayabiliyor. Ayağı her seferinde yavaş yavaş ayara getiriyor ya, bize bir keresinde ‘Bu kaçıncı alçıydı’ diye bile sordu. Demem o ki, doktorlardan destek alıp kendiniz yürüteceksiniz bu tedaviyi. 

Küçük bir ameliyat

Alçı aşaması bittikten sonra bazen küçük bir ameliyat gerekiyor. Biraz maliyetli olduğu için ‘her halükarda doktor bu ameliyatı yapar’ diyenler vardı. Ama bizim doktora bizle 1 hafta arayla giden başka bir bebek daha vardı ve o bebek için ameliyat gerekmemişti. Bu açıdan da doktor güvenimizi pekiştirdi. Ama bizim için bu ameliyatın gerektiğini söyledi. Bileğin arkasından tendon kesiyor sanırım, ayağın biraz daha esnemesi gerekiyor alçı sonrası. Bu ameliyat da biraz zor oldu. Çünkü ameliyat öncesi aç kalması gerekiyor, ama bu zamanlarda bebek sadece istediği zaman emme odaklı.. Ameliyat sonrası morfinin etkisi bebeklerde biraz (?) değişik oluyor. Neyse, bunlar da tatlı hatıralar diyelim. Ama bebeğini kendi ellerinle ameliyata yolladıktan sonra, zaten ilk defa ayrı kalmanın verdiği değişik hisle hastane odasında beklerken, odanın telefonunun çalıp, doktorun ‘Hangi ayaktı’ diye sormasını da söylemeden geçemeyeceğim. Anladığınız üzere bu aşamada hiçbir fark yok, her şey aslında 1 hafta masaj tedavisi ve 6 hafta alçı tedavisiyle, toplam 7 haftada, doktor tarafından bile (?) fark edilemeyecek hale geliyor. Ama dediğim gibi, her an kontrol sizde, doktorlar sadece hafif hafif yandan destekliyorlar sizi tecrübeleriyle.

Ameliyat sonrası Alçı tedavisi

Evet bu ameliyattan sonra 3 hafta alçıda kalıyor ayak. Hiç değiştirilmiyor alçı. Bu anlattığım tedavi ayağın yumuşak olduğu durumda. Bir de sert olduğu durum var, bildiğim kadarıyla masaj etki etmediği için, direk ameliyat yapılıyor. Bu ameliyat ama ayağı düzeltmeye yönelik olan biraz daha geniş çaplı bir ameliyat. O konuda çok fikrim yok maalesef.

Hiç vakit kaybetmeden başlarsanız tedaviye, ki PEV için önemli, 6 hafta aşamalı alçı tedavisi, sonrasında ameliyat ve 3 haftalık sürekli kalan alçı aşaması bitince, bebeğiniz henüz 10 haftalık.

Tedavinin 10 haftadan sonraki ikinci kısmını da diğer yazımda anlatttım.

Linkini bırakıyorum: https://ziynetnesibe.com/pev-pes-ekinovarus-2

Güzellikler dilerim.

13 Comments »

 • Isa says:

  Merhaba geçmiş olsun Doktor ismi alabilirmiyim bide hangi ilde

 • Ziynet (admin) says:

  @Isa: Merhaba Isa Bey,
  Bilgileri email ile yolladim, kendisi Istanbul’da. Iyi gunler dilerim.

 • St says:

  Merhaba pes tedavisi yapan doktorunuzun adını öğrenebilir miyim?

 • Ziynet (admin) says:

  @St: Merhaba, email gonderildi. Kolayliklar

 • Neslihan says:

  Doktorunuz kimdi?

 • Ziynet (admin) says:

  @Neslihan: Email gonderdim, gecmis olsun.

 • Pınar says:

  Merhaba, oncelikle cok gecmis olsun. Bu bilgilendirici paylasiminiz icin cok tesekkurler. Ben de sizden hekim onerisinde bulunmanizi rica edecegim. Iyi ki sizin gibi tecrubelerini paylasan anneler var.

 • Ziynet (admin) says:

  @ Pinar: Faydam olursa ne mutlu bana. Mailinizi yolladim, gecmis olsun Pinar hanim.

 • Funda says:

  Merhabalar, deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Çok bilgilendirici ve faydalı oldu bizim için. Ben de doktorunuz ismini ve hangi şehirde olduğunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler:)

 • Canan says:

  Merhaba doktorun ismini ogrenebilir miyim

 • Ziynet (admin) says:

  Gonderildi 🙂

 • Pınar says:

  Merhaba doktoru öğrenebilir miyim

 • Ziynet (admin) says:

  @Pinar: Bilgilendirme yapilmistir.

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , , , , , ,