Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Hem Anne Hem Çocuk

PEV – Pes Ekinovarus 2

30 January 2020 290 views No comments

Merhabalar,

Daha önceki yazımda (linki: https://ziynetnesibe.com/pev-pes-ekinovarus ) PEV tedavisinden, tedavinin hemen başlamasının öneminden ve bebeğin ilk 10 haftasında aldığımız tedavimizden bahsetmiştim. Bunlar benim tecrübem, doktorların yöntemleri farklı olabilir, bu sebeple sadece fikir edinmek için okuyunuz ve doktorunuzun tavsiyeleri ölçüsünde tedavinizi tamamlayınız lütfen.

Gelelim tedavinin ikinci kısmına. 10 haftadan sonra ameliyatın alçısı çıkartılıp ponseti cihazı denilen, araları demirle bağlı olan iki tane ortopedik ayakkabısı olan bir cihaz takılıyor. Ponseti cihazı çok çeşitli sanırım, PEV için olanlarından bahsediyorum. Bu cihazı bebeğin ayak ölçüsüne göre hazırlatıp satın alıyorsunuz. Biz doktorun önerdiği bir yere yaptırdık. Demirli kısmını bir kere alıyorsunuz, ayakkabılar ise ayağı büyüdükçe yenisiyle değiştiriliyor. Demirini de bebeğin omuz ölçüsüne göre güncelliyorlar. Bizimkinde demirin büyüme payı vardı, ama olmaması durumunda her seferinde demirli kısmı da almak gerekir ve gereksiz bir masraf olur (ki asıl pahalı kısım demirli kısmı). Bu ayakkabıyı yaptırdık, ayağının ölçüsünden bir numara filan büyük yapıyorlar, çünkü bağcıklı ve sıkarak çok rahat ayarlanıyor aşamalı olarak. Bu cihazı bebeğe çorapla giydiriyorsunuz ve ayağını sımsıkı tutması ama kan dolaşımını da kesinlikle engellememesi gerekiyor. İlk zamanlar çok zor gelmişti açıkçası bana, çok mu sıktım az mı sıktım diye zorlanmıştım ama kısa sürede alışılıyor.

Biz alçı çıkartmak için doktora gittik, bu cihazı hazırlatmaya geçtik, sonra tekrar doktora gidip nasıl takacağımızı öğrendik. Ancak dikkat edilecek bir başka konu da ayaklarını rahatça oynatabildiği ponseti cihazından yaptırmak. Yani ayaklar ayakkabıya sabit duruyorlar, ayakkabılar demire sabit; ayakkabıların arasındaki mesafe bebeğin omuzu genişliğinde; problemli olan ayak diğer ayağa göre biraz daha geniş açıyla duruyor, ama ayaklar aşağı ve yukarı doğru rahatça hareket ediyor. Biz yanlış yaptırmıştık, ayaklar hareket etmiyordu, aradaki demir sabitti. Gidip tekrar düzelttirmiştik. Sanırım kalça problemi olanlar yaptırıyormuş sabit olanı, dikkat etmek gerekir.

Ponseti cihazını aldıktan sonra, bebek 1 yaşına girene kadar bu cihazı ayağından hiç çıkarmadık. 3 ayda bir kontrole gittik, doktor sadece ayağı kontrol ediyor, o kadar. Ki bir süre sonra zaten siz de biliyorsunuz her şey yolunda mı değil mi, ama yine de doktorun görmesi ve “her şey yolunda” demesi insanın içini rahatlatıyor. 1 yaşına gelene kadar bu ayakkabılar ayaktan sadece günde 45 dakika (genelde 15 dakikalık 3 seans şeklinde) masaj yapmak için çıkarılıyor ve bir de banyo yaptırırken. Bebeğe ilk zamanlar ağır gelse de sonradan bir parçası gibi oluyor. Hatta kızım 1 yaşına yaklaştığı zamanlar, onunla beraber ayağa kalkıp yürüyordu, o derece. O demir kısmı da dikkat istiyor, özellikle yanınızda uyurken size doğru dönünce morluklar oluşturuyor filan. Ama alışılıyor 🙂

1 yaşına kadar doktorun öğrettiği masajı hiç aksatmadan yaptık. Kimisi özel yağlar sürüyormuş masaj yaparken. Bizim doktor hiç yağ demedi, biz de yağsız yaptık. 1 yaşından sonra da masaja (hala 45 dakika) devam ettik, ama gündüzleri ayakkabıyı tamamen çıkardık. Gece yatınca ayakkabıyı taktık, uyuduğu sürece hiç çıkarmadık, ta ki uyanana kadar. Bu süreç aynı şekilde 4 yaşına kadar sürdü, yani daha sürüyor, son demleri. Yürümeye başladığı ve çok aktif olduğu için masaj olayını yavaş yavaş azalttık, 1.5 yaşına kadar 45 dakika yaptık, daha sonra 2 seansa düşürdük 30 dakika kadar ve 3-4 yaşlarında ihtiyaç duymadık. Çünkü senelerce içli dışlı olduğunuz için, ihtiyacı olup olmadığını anlıyorsunuz. Biz böyle yaptık ancak sizin çocuğunuzun ihtiyacı olabilir. En ufak bir düzelmeme, içe kayma varsa doktorunuza sormanız ve tedaviye devam etmeniz gerekebilir.

Şimdi benim kızımın ayağında hiç sorun yok, çok şükür. Hatta artık gece bile takmasak olur ama 4 yaşına az kaldı, onu bekliyoruz. Özellikle kendisi bu doğumgününü ayrı bir bekliyor. Ama bir yandan da o kadar alışık ki onlarla yatmaya, ben ikinci bebeğim için doğuma giderken onu arkadaşa bırakmıştım ve ayakkabısını koymayı unuttuğum için sitem bile yaptı 🙂 İkinci doğum demişken.. Oğlumda çok şükür hiçbir problem yok, ama doğar doğmaz ayaklarını istemsizce check ettiğimiz doğru 🙂 just in case. Çünkü ilk müdahale önemli. Zaten bu durumun genetik olmadığı düşünülüyor,
tekrar olur mu diye olumsuz düşüncelere kapılmamak lazım. Never ever!

Sanırım PEV ile ilgili atladığım bir durum kalmadı, yine de varsa merak ettikleriniz sorabilirsiniz yorum olarak ya da özelden. Teknoloji gelişmişse, daha iyi metodlar varsa bilemem, takip edip güncelleme yapmıyorum, lütfen kendiniz çok iyi araştırın. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi, doktor tavsiyesi istiyorsanız, yorum olarak yazın lütfen, mail adresinize gönderirim. Mail adresleri sadece bana açık, paylaşmaktan çekinmenize gerek yok. Şimdilik benden bu kadar.

Geçmiş olsun. Sağlıkla kalalııım..

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , , , , ,