Homepage » Ziynet'in Kaleminden, Amerika'dan XOXO, Hem Anne Hem Çocuk

Saksı/Balkon Bahçeciliği

6 November 2018 214 views 1 Comment

Merhabalar,

İnsan yaşadığı yeri değiştirince hayatında da bastırılmış hobiler canlanıyormuş. Ben küçüklüğümden beri kendimi bildim bileli annemin çiçekleri vardı, onlar her zaman sulanıp bakılırdı. Yazın tatile mi gidiyoruz, bu çiçeklerin suyu her zaman çözülmesi gereken bir problem olurdu. Bu hep aklımın derinliklerinde duran, devamlı sulamakla yükümlü olduğumuz çiçekler, aslında bende bir hobi oluşturmuş. Bu hobi bastırılmış, bastırılmış, tam da Amerika’da hortlamış. Bu yaz, hatta yazın sonlarına doğru, yetiştirilmiş olarak satılan bitkilerle baslayan maceram çeşitli denemeler ve çeşitli tohum alımları sonucu varlığını sürdürmekte.

Bu 2-3 aylık süreç boyunca çeşitli başarısızlıklarla sonuçlanan tecrübeler ve beklenmedik gelişmeler yaşadım. İnternete bakınca birçok bilgi var gibi dursa da, aslında o kadar karmaşık ve o kadar tezat fikirler var ki. Araştırdım, denedim, başarısız oldum. Ve sonunda mevcut bu kadar kafa karıştırıcı tezatlıklara bir diğerini daha eklemeye karar verdim. Şöyle adamakıllı benim aradığım tüm bilgileri içeren düzgün bir yazı, bir yorum, bir forum bulamadım. Bu sebeple etraftan topladığım, denediğim ve olumlu sonuç aldığım bu bilgileri burada paylaşacağım. Bunlar benim aradığım bilgiler, ama sizin aradığınız bilgiler olmayabilir, öyleyse çok sorry! Forumlarda hemen diyorlar ya: Senin iklim koşulunda farklıdır, suyunun içeriği şöyledir, güneş ışığı sana kıyak geçmiştir.. Ben böyle yoruma açık bir şey paylaşmayacağım, yaptıklarım ve benim için işleyen net sistemler.

Öncelikle şu tavsiyeyle başlayalım: bu saksı bahçeciliği (balkon bahçeciliği) denen, evde bitki yetiştiriciliğiyle uğraşmak olan bu hobi, başlarda çok kötü bir heyecan patlaması yapıyor. Şöyle ki her şeyi denemek, yetiştirmek istiyorsunuz. ‘Aslında şu da olur, aslında bu da olur.’ derken, gereksiz uğraşlara girişiyorsunuz. Size tavsiyem kesinlikle çeşit olarak aşırıya kaçmamanız. Yeşillikler süper başlangıç mesela. Eğer beni takip eden bir okuyucuysanız, benim ‘doğal beslenme, dışarıdan olabildiğince hazır yememe’ gibi hallerime alışkınsınızdır. Bu sebeple, ben güzellik olsun diye çiçek yetiştirmektense, yiyeceğim bir şeyler yetiştirmeyi tercih ediyorum. Eğer zamanım olsa tabii güzel güzel çiçeklerden de yetiştireyim, ama yenilebilir bitkiler şuan için daha motive edici.

Bir de kızım var biliyorsunuz 2 yaşında. Ve o fazla enerjisini atabilmek için bulabilecek en güzel uğraşlar evin doğasından çıkanlar. Çiçek sulamak, ellerin çalışması, o suyun ayarını yapabilmek, sorumluluk bilincini geliştirmek, farkındalık oluşturmak, ‘sebze sevmeyen etçil bebişlerin’ bile kendi yetiştirdiği için biraz yeşillik yemesini belki katkıda bulunmak gibi birçok faydasının olduğunu düşünüyorum. Hem de ihtiyaç anında elimizin altından hiçbir zaman bulunmayan bu yeşillik tayfasına karşı zaferimi ilan etmiş olmanın verdiği gururla sizleri diğer yazılarıma aktarıyorum.

Nane yükleniyor, bekleyin.

Bol vitaminler,

 

1 Comment »

  • Milwaukee – 2 | Ziynet Nesibe says:

    […] nane, fesleğen, sarımsak… değişik değişik bitkiler var. Ben de rastgele aldim ve saksi bahceciligim bu sekilde […]

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , ,