Homepage » Mühendis Çantam

Senior Project / Bitirme Projesi

18 October 2011 3,389 views 2 Comments

Merhaba arkadaşlar,

Henüz çok ilerlemeden, bitirme projesi esnasında karşılaştığım zorlukları, hataları, faydalı bilgileri paylaşacağım. Belki faydalanan arkadaşlar olur. Bitirme projesi için Android tabanlı bir proje geliştireceğiz.

Konuyu anlatmaya devam etmeden önce kısa bilgi vereyim, çünkü ben de hocamız ilk bahsettiğinde hiçbir şey anlamamıştım.

DokuWiki nedir? MediaWiki nedir?

Bunlar  şirketler için veye projeler için bilgi yönetimi veya içerik yönetimi sağlaması için oluşturulmuş yazılımlar. DokuWiki daha çok text bazlı, ancak MediaWiki resim, video barındıran daha günümüze yakın bir yazılım. Mesela Wikipedia’da MediaWiki kullanılıyor. Zaten MediaWiki öncelikle Wikipedia için yazılmış, sonradan diğerleri için de kullanılmaya başlanmış. Ben de çok bilmemekle birlikte bu kadarını öğrendim.

Gelelim bunların bizimle ilgili kısmına.

Proje hocamız İhsan Haluk Akın. Bizim yaptığımız projenin i-phone versiyonu da olacak, onu başka bir grup yapıyor. Hocamızın bir kütüphane projesi varmış, DokuWiki ile yazılan. Biz o dataları MediaWiki’ye geçirip projeyi geliştireceğiz, daha kullanışlı, extra özellikler barındırarak. O yüzden ilk görevimiz DokuWiki’den MediaWiki’ye içeriği taşıma. Sonra taşınan verileri kullanarak projemize başlayacağız.  Bu geçirme kısmını iki grup birlikte yapacağız, hem android kısmıyla ilgilenen biz, hem de i-phone kısmıyla ilgilenenler. Geçirdikten sonra ise herkes kendi yoluna, thanks God! İlk işimiz olan DokuWiki’den MediaWiki’ye convert etme kısmını diğer yazıda anlatacağım, şimdilik hoşçakalın.

Ziynet Nesibe

2 Comments »

  • Hakan says:

    Merhaba öncelikle kolay gelsin siteniz ile yeni tanıstım içeriğini incelerken bugunler yeni yeni öğrenmeye başladığım wiki sistemleri ile ilgili paylasımınızı gördüm. Benim bu konuda bazı ufak püf nokta ve yardımlarınıza ihtiyacım var tabi zamanınız var ise, çok memnun ve mutlu olurum. Geri dçnüş sağlarsanız şimdiden çok teşekkür ederim

  • Ziynet (admin) says:

    @Hakan Merhaba, tabii elimden geldiğince. Nasıl bir yardıma ihtiyacınız var?

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: ,