Homepage » Mühendis Çantam

Siteye Background Müziği Ekleme

7 June 2011 30,335 views 11 Comments

Çok basit olduğunu düşünmeme rağmen gereksiz yere vakit harcadığım bir konu. Tek istediğim yapmış olduğum HTML kodlarından oluşan bir sitenin arkaplanına müzik eklemekti. Ki bana sorarsanız sitede arkaplanda çalan müzik çok gereksiz, ama istek doğrultusunda yapmak zorunda kaldım. Neyse, gelelim konumuza:

İlk önce en basitinden başlamıştım. <bgsound src=….> ve versiyonlarını denemiştim. Ancak öğrendim ki “bgsound” sadece İnternet Explorer’da geçerliymiş, diğerlerinde etkisiz. Bunun dışında object oluşturup yapan, kendince özellikler ekleyen karman çorman bir sürü kodlar vardı, ancak ben basit bir şey istemiştim; gözükmeyen ve arkaplanda durmadan çalan bir müzik. Öğrendim ki hepsinde geçerli olması için embed kullanımı uygunmuş. Sonra da şu kodu denedim:

<embed src=”http://sitenizinadi.com/muziginadi.mid” loop=”true” hidden=”true”></embed>

(Bu arada arkaplan için mp3 uzantılı dosyalar denemeyin, çünkü sitenin açılışı uzun sürer. mid uzantısı ideal bence ama mid insan sesi içermiyor, ona göre.)

Evet bu kodu denedim ve hepsinde olmuştu gerçekten de. Her şey istediğim gibi olduğunu düşünüp sevinmiştim, taa ki herhangi bir linke tıklayana kadar. Tıklayınca müzik durdu ve şaşırdım ben de. Bu kodu index’e gömdüğüm için doğal olarak sadece index’teyken çalıyordu. Ben de niye şaşırdıysam?! Sonra da şu şekilde sorunu çözdüm.

“muzik.html” olarak şu kodu kaydettim:

<embed src=”http://sitenizinadi.com/muziginadi.mid” loop=”true” hidden=”true”></embed>

Sonra da index’imde sadece frameset oluşturdum. Framesetimde iki tane frame olacak, biri bu muzik.html, diğeri de kendi index sayfam(real_index.php).  Siteye girince açılacak olan index sayfamın(index.html, index.php veya başka biri) kodu şu şekilde  olacak:
<html>
<frameset framespacing=”0″ border=”0″ frameborder=”0″ rows=”0,*”>
<frame name=”Navigationsframe” target=”Hauptframe” src=”muzik.html”>
<frame name=”Hauptframe” src=”real_index.php”>
</frameset>
</html>
Ve sorun halloldu.

Framset’ten de biraz bahsedelim. Frameset’ler birbirinden bağımsız birden çok internet sayfalarını aynı yerde göstermek için kullanılır. Head ve body taglarini kullandığımız normal bir html kodunda, framesetin yeri head’i kapattıktan sonra ve body tagini açmadan önce (</head> ve <body> tag’leri arasında) olmalıdır. Ancak head ve body tag’lerimiz olmadığından dolayı bizim için sorun yok.
Frameset içerisindeki border, framespacing ve frameborder görsellik için kullanılan özellikler(ki html hakkında biraz bilginiz varsa zaten ne yaptıklarını çıkartırsınız. Ya da biraz ingilizceniz varsa:P ).Rows ve cols ise frame’lerin yerlerini belirlemek için kullanılır. İki tane frame oluşturduk, bu yüzden iki tane değer yazdık. İstenirse bu değerler % olarak da yazılabilir. rows=”%20,%80″ gibi. Ancak ben normal yazdım rows=”0,*” olarak. “*” işareti,  geriye kalan diğer yerler anlamına gelir. Ve yazdığım değere göre ilk frame’e sıfır piksel ayıracak ve geri kalan kısmı da ikinci frame’e bırakacak. Yani müzikle ilgili hiçbir görsellik olmayacak; ki zaten bizim istediğimiz de buydu.

Artık sayfada başka linklere tıklansa da, müzik.html sayfası bağımsız bir şekilde çalmaya devam edecektir. That’s it! 😉

11 Comments »

 • pelin says:

  Merhabalar. Paylaşımınız için teşekkürler çok faydalı öncelikle bunu söylemeliyim. Fakat html hakkında hiç bir bilgisi olmayan biri olarak sizden yardım istiyorum. Hazır bir yazılım kullanıyorum. web sitemin adını zaten yazdım bakabilirsiniz. Bu siteye binbir güçlükle müzik eklemek için gereken kodu da buldum. Fakat bahsettiğiniz problemle karşılaştım. Kodlar hakkında hiç bir bilgim olmadığı için sadece sitemde hazır bulunan html ekle yerine girip kodu ekleyerek işimi görüyorum. Dolayısıyla bana eksiksiz olarak kodu verebilir misiniz? Ekleyeceğim müzik Alice Smith-Dreams

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba,
  Anlatmışım aslında, koddaki index sayfasının adını kendi index’inin adı yapacaksın, bir de muzik.html’de kendi muzik dosyan olacak, gerisini kopyala yapıştır yapabilirsin.
  Kolay gelsin.

 • Muhammed says:

  Arkadaşım çok teşekkür ederim. Hepi topu siteye bi müzik ekleyeceksin, çok kolay gibi görünüyor başta fakat tıpkı senin gibi birçok şekilde müzik ekledim ve aynı sorunla yani müziğin diğer linklere geçince kesilmesi,baştan başlaması vb gibi problemlerle karşılaştım.
  Verdiğin kodu henüz denemedim ancak şimdiden teşekkür etmek istedim. Bi sorun olmadan bende hallederim inşallah.
  Sade ve gayet açık şekilde anlatmışsın. Teşekkürler.

 • Ziynet says:

  Rica ederim. Umarım işini görür, kolay gelsin:)

 • Serkan says:

  Öncelikle, Verdiğiniz kod çalışıyor evet. Lakin şöyle bir problem yaşıyorum; Site açılıyor, müzik başlıyor, herşey iyi hoş güzel. Yeni bir linke tıkladığımda da şarkı çalmaya devam ediyor, Sorun tamda burada başlıyor; Şarkı çalmaya devam ediyor ama yeniden başlayan 2. bir ses daha geliyor. 10 tane linke tıklandığında aynı müzik 10 kere üst üste ve tıklama aralığına göre farklı senkronizasyonda çalıyor. Yani üst üste bindirme yapıyor. Bir noktadan sonra müzik yerine gürültü oluyor sadece. Yeni bir linke tıkladığında şarkı kesilmiyor ama yenisi başlıyor anlayacağın.

 • Ziynet says:

  Doğrudur, bu konuyu yazalı çok oldu. HTML versiyonu da güncellendikçe artık yeni sürüm ile uyumlu çalışmamaya başlamış olabilir. Kodu güncelleyim desem, html’le uğraşmayalı çok oldu. Belki okuyan arkadaşlardan ilgilenen birisi günceller ve paylaşır. Yine de yorum için teşekkür ederim.

 • burak says:

  merhaba kod ıcın teskkur ederım. bende bı sorun var muzıgı eklıyorm ama sıteyı acıyorum ama sıte gözukmuyor muzık calısyr nasıl oldu anlamıyorm

 • Ziynet says:

  Browser’lar güncelleniyor, belki burdaki kodun modifiye edilmesi gerekiyordur. Belki de senin kodunda bir sorun vardır. Tam bilemeyeceğim. Rica ederim.

 • asli says:

  selam bende sitemin geneline müzik koymak istiyorum bu yazınızı bulunca cok sevindim ama kopyalayıp code bölümüne yapıştırdım ama hata verdi nasıl halledebilirim lütfen yardım edin 🙁 final ödevim

 • Ziynet (admin) says:

  Bu kodu çalıştırmayalı o kadar zaman oldu ki, artık güncelleme istiyordur. Tez yazdığım için hiç vaktim yok maalesef. Ama madem final ödevinmiş, çözünce bizimle paylaşırsan seviniriz. Bu aralar hata alıp yardım isteyen çok kişi oldu çünkü:)

 • Doğukan Arı says:

  merhabalar hocam benimle aynı derdi yaşamıssını fakat günlerdir böyle bişeyi aradım ve buldum bu çok açıklayıcı oldu bunu denemem lazım çok teşekkürler….

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , ,