Homepage » Mühendis Çantam

Tübitak Burs Programları

15 October 2012 7,963 views 31 Comments

Blogumu yine ihmal etmişim, ihmal etmeme sebep olan nedenlerden biriyle karşınızdayım: Tübitak. Tübitak hepimizin bildiği bir kurum olmasına rağmen, verdiği burslar hakkında pek bilgimiz yok. En azından benim yoktu. Bir arkadaşımın ‘Tübitak başvurusu yaptın mı, bugün son gün demesiyle’  başvurduğum bu burs hakkında edindiğim bilgileri paylaşayım.

Öncelikle birçok burs çeşidi olduğunu belirteyim, ancak ben 2228 kodlu Son Sınıf Lisans Öğrencileri İçin Lisansüstü Burs Programı‘na başvurdum. En geç dördüncü sınıf ilk dönem ALES sınavına girmenizi tavsiye ederim, hatta ÜDS’yi de aradan çıkarsanız fena olmaz. Tabi yurtdışı düşünenlerin TOEFL ve GRE’leri de var, ama ben yurtiçi kısmından bahsedeceğim.

Başvuru aşamasında ALES puanı ve Lisans Not Ortalamasına bakarak (ve muhakkak başka kriterleri de vardır arkaplanda) bir miktar öğrenciye bu bursu veriyorlar, karşılıksız. Eğer sizi de seçtilerse, mail gönderiyorlar ve bazı belgeler istiyorlar. Bu belgeleri tam olarak isteklerine uygun şekilde göndermek lazım, çünkü dokümantasyona çok önem veriyorlar. Her maddeyi teker teker okumanızda çok fayda var. Sonra bu belgeleri de gönderdikten sonra, belgelerin doğruluğunda sorun yoksa kabul olduğunuza dair bir mail daha alıyorsunuz. Ve sonraki aşama yüksek lisansa başladıktan sonraki aşama.

Ben şuan bu aşamadayım. Yüksek lisans yaptığımı belirten belgeler, diplomamın bir sureti, bankadan kart çıkartma ve noterde kefalet gibi işlemler var, zaman alıcı işlemler, dikkat etmek gerekiyor. Mesela noterde kefalet için bir gün kaybettim. Çünkü yeni bir yasa çıkmış ve kefil olacak kişi evliyse, eşinin de orda olması ve imzalaması gerekiyormuş. Diğer dikkat edilmesi gereken noktalar ise, bursun getirdiği yükümlülükler. Yüksek lisans yapıyorsanız 3 yılda yükseği bitirmeniz gerekiyor. Ancak burs 2 yıl boyunca ödeniyor. Ödenen miktar çalışmayanlar için 1500lira iken, çalışırsanız 400’e düşüyor. Yükseği bitirip, tezinizi hazırladıktan sonra Tübitak’a da göndermeniz gerekiyor. Dediğim gibi bütün maddelerini dikkatli okumak lazım. Hayatınızdaki en ufak değişiklikte o gün Tübitak’ı bilgilendirmeniz gerekiyor, evlendiniz ve soyadınız değişti -> Tübitak; işe başladınız ->Tübitak; işten ayrıldınız ->Tübitak… Böyle gidiyor. Ben şimdi belgeleri tamamlayıp göndereceğim, inşallah bir terslik çıkmaz.

Aslında çok teferruatlı bir konu bu. Şimdilik bu kadarı geldi aklıma, kafanıza takılanlar olursa yorumlarınızı cevaplamaya çalışırım.

Görüşmek üzere:)

Ziynet Nesibe

31 Comments »

 • Eliff says:

  Tekrar merhaba.. Lisans öğrencileri içinde oluyo o zaman anladıgım kadarıyla bu burs degil mi? Ama belli dönemlerdedir başvurusu herhalde,her zaman gidip başvuruluyor mu? Gebze’de de okudugum için Tubitak’ı yakından takip ediyorum ama bunu ilk sitenizden öğrendim.. Yazımdaki soru işaretlerimi ortadan kaldırırsanız minnet duyarım =) Şimdiden teşekkür ettim.

 • Eliff says:

  Ayrıca geçen yıl şubat ayındaydı bu yıl ne zaman oldugunu tam bilmemekle beraber Tubitak’ın siber saldırılara karşı her yıl 50 kişi yetiştirdigini söliyim.Hatta siz daha detaylı öğrenip paylaşabilirsiniz.Öğrenebildiğim kadarıyla önce bir sınava tabi tutuluyosunuz ardından sizi onlar yetiştiriyor hackerlere karşı..Bu yıl yine öğrenci alınıcak ama dedigim gibi tam olarak ne zaman bilmiyorum.. Sizin gibileri orda görmeye ihtiyacımız oldugunu düşünüyorum. Görüşmek üzere =)

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba Eliff, bu bursa yüksek lisans veya doktora yapacak olan son sınıf lisans öğrencileri başvuruyor, yükseğe kabul olursan ve bilgilerinin doğruluğunu ispatlarsan bursu almaya başlıyorsun. Ancak bu bursu kaçırıp başvuramazsan veya yüksek lisansa bir sonraki dönem kabul olmama gibi durumun varsa, yüksek lisans öğrencileri için başka bir program daha mevcut. Ona başvurabilirsin. Başvuru belli dönemlerde oluyor, sanırım ikinci dönem içerisinde oluyordur. Yine de sıksık takip etmekte fayda var.

  İkici yorumda bahsettiğin Tübitak’ın siber saldırı konusunda bilgim yoktu. Onu da araştırıp öğrenmeye çalışacağım. Elle tutulur bir şey öğrenirsem paylaşırım tabii ki:) Görüşürüz Eliff’cim

 • Sevil says:

  Merhaba Admin, 2012-2013 itibariyle ben de son sınıf öğrencileri için yüksek lisans programı bursiyeriyim. Evraklarımı teslim ettim ve bekliyorum. Senin bursun yattı mı acaba? evrakları teslim ettikten sonra epey zaman geçti ben de merak ettim doğrusu. Burda ilgili bir başlık görünce sorayım dedim. Teşekkürler.

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba Sevil, bu ayın sonunda belge kontrollerinin biteceğini ve ödemenin yapılacağını söylediler. Rica ederim.

 • Sevil says:

  Çok teşekkür ederim Admin, ben de iyice tedirgin olmaya başlamıştım acaba belgelerde mi bir sorun oldu diye. İçime su serptin:) güle güle kullanalım inşaallah 🙂

 • Ziynet (admin) says:

  Rica ederim Sevil. Hayırlısıyla kullanalım inşallah:)

 • merve says:

  merhaba.yazınıza şimdi rastladım.son sınıf öğrencisiyim ve dönemin başından beri 2228 burs programını takip ediyorum tubitak’ı da aradım fakat net bi cevap alamadım.kaçırdıysam çok üzülürüm. bi bilginiz var mı bu konuda ne zaman açılır başvurular? teşekkürler

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba, bu seneki başvurular henüz başlamadı sanırım. Daha erken çünkü. Ama devamlı kontrol edin, yarar var. Kesin bir tarih koymuyorlar maalesef. Rica ederim:)

 • Ziynet (admin) says:

  Tübitak bursları aralık ayının ortasında hesap numaralarına yatırılacakmış, merak edenlere duyurulur;)

 • hakkı says:

  Merhaba,siz başvurduğunuzda hangi aydı anımsıyabiliyor musunuz? ve sakıncası yoksa puanlarınızı öğrenebilir miyim?

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba. İkinci dönem ortalarındaydı sanırım, ayı anımsamıyorum maalesef.. ALES puanım 97,5’tu. ÜDS puanım da 72 ama dil sınavı puanına sahip olmak mecburiyetinde değilsin.

 • Kadir Mercan says:

  Merhaba, ALESiniz 97 peki genel not ortalamanız kaçtı acaba? benim alesim 91.2 ortalamam da 3.70 sizce kabul edilir miyim ?

  Teşekkürler

 • Ziynet (admin) says:

  Benim 3,88. Ayrıca başvuran kişilerin ortalamaları da önemli, çünkü belli bir kontenjan var ve ilk sıradakileri alıyorlar. Ve başka kriterleri de olabilir, geçmişteki sınavlarınızın, durumunuzun da önemli olabileceğini düşünüyorum. Puanlarınız güzelmiş, hayırlısı olur hakkınızda inşallah.
  Rica ederim.

 • pınar says:

  merhaba ziynet hanım ben de bu dönem bursa başvuracağım. ales notum 82, ortalamam yüzlük sisteme göre 82. acaba kaç kişiye veriliyor bu burs? kazanma ihtimalim % kaç ? şimdiden teşekkür ederim

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba, ne kadar istikrarlısın hep 82:) bu kazanma şansın tamamen başvuran kişilerin durumuna bağlı. O yüzden bir şey söyleyemem. Eğer olmazsa ALES puanını biraz daha yükseltip yüksek lisansa başladıktan sonraki verilen bursu da deneyebilirsin.
  Rica ederim.

 • aslan says:

  mezuniyet tarihine ne yazıcaz

 • Ziynet (admin) says:

  Mezun olacağın tarihi yazabilirsin, akademik takviminde yazar her üniversitenin

 • aslan says:

  teşekkürler, fakat bizim okulun akademik takviminde mezun olacağımız tarih yazmıyor bahar yarıyılı bitişi, sınavların ilanı ayrıca bütünlemelerin ilanının en son günü yazıyor takvimde hangisini yazmam gerekiyor pek emin olamadım

 • Ziynet (admin) says:

  bütünlemelere de kalma ihtimalin olabileceği için bütünlemelerin en son günü mantıklı gibi geldi, kesin bir tarih sonuçta. Ama benim fikrim bu, yine de bir akademik danışmanına sor istersen.

 • merve says:

  merhaba.son siniflar icin burs programina basvurucam.fakat bizden istenenlerde,mezuniyet belgesi yaziyor.okulum boyle bi belge veremeyiz mezun olmadiginiz icin dedi.dogal olarak:-)peki ben ne yapmaliyim?tesekkurler

 • Ziynet (admin) says:

  “Son sınıf öğrencileri için yüksek lisans bursu”na başvuranlar henüz mezun olmadığı için böyle bir sıkıntı var. Ancak üniversiteler geçici mezuniyet belgesi veriyorlar, şimdilik onu veriyorsun. Gerçeğini aldığın zaman tekrar gönderiyorsun;) Rica ederim.

 • engin says:

  Merhaba,
  Ben de şu an son sınıf öğrencisi olarak bursa başvurdum ve kazandım.
  Bursun yüksek lisansa başlayınca(Ekim’de)hemen verilmediğini duydum. Size acaba ne kadar süre sonra ödeme yaptılar ve bu ödeme geçmiş ayların totali şeklindemi oldu. Şimdiden teşekkürler.

 • Ziynet says:

  Merhaba,
  Hayırlı olsun. Evet 3 ay gecikmişti. Toplu ödeme yapmışlardı.
  Güle güle harca;)

 • BURCU says:

  Merhaba Ziynet, bu burs programı başvuruları bahar döneminde de oluyor mu? Ben bu sene son sınıf olacağım fakat henüz ALES’e girmedim. Kasım ayındaki sınava girmeyi düşünüyorum. Bu yüzden sanırım güz dönemindekine başvuramam.

 • Ziynet says:

  Merhaba, başvurular senenin sonuna doğru oluyor. Başvurulara kadar ALES’e girersin sonucun bile belli olur. Bu seneden Son sınıflar için olan bursa başvurmuş olursun. Olmazsa seneye mezun olduktan sonra yüksek lisans bursu için tekrar başvurursun. Ama ALES’e girip son sınıflar için olan bursu da denemeni kesinlikle tavsiye ederim. Kaybetcek bir şeyin yok sonuçta;)

 • Taner says:

  Hocam merhaba 2228-B Yüksek lisans öğrencileri için doktora bursuna başvurmayı düşünüyorum. Bazı sorularım var?
  1-Hocam burs başvurusu mart ayında başlayacak. Eğer bursiyer olursam benden güz dönemi içerisinde doktoraya girmemi talep ediyorlar. Ben de eylül gibi aklımdaki bir üniversitenin doktora programına girebilirim diye düşünüyorum. Sorum bu burs programının ödemeleri marttan başlayıp doktoraya girdiğimizi beyan ettiğimiz aya kadar toplu mu yatırılır? Yoksa Diyelim ki ben eylülde doktoraya girdiğimi belirten belgeyi Tübitak’a gönderdim bursun yatma tarihi bir kaç ay daha sarkar mı?
  2-Eğer Bu bursu almayı hakettik ancak güz dönemi içerisinde bir doktora programına yerleşemedik bir daha tübitak bursiyeri olamama gibi bir ihtimal var mıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • Ziynet says:

  Merhaba,
  1-Eylül ya da Ekim ayından itibaren almaya başlıyormuş gibi hesaplanıyor. Ancak ilk sefer alınacak olan burs, 3 ay kadar gecikmeli oluyor ve toplu yatırılıyor. (Benim zamanımda öyle olmuştu ve bu sene de alan arkadaşlarım aynı durumdan bahsetmişti, bu yüzden genelleme yaptım, değişebilir.)
  2-Ancak sen doktoraya başlamadıysan o zaman burs yatırmayabilirler veya başladığın dönemden itibaren yatırabilirler, tam prosedürünü bilmiyorum bunun. Verdikleri belgeleri detaylı okumak lazım, hepsini içeriyordu sanırım. Umarım yerleşirsin ve böyle bir sıkıntın olmaz.

  Rica ederim.

 • nalan says:

  Merhaba, ben bir ay kadar önce bu bahsettiğiniz burs programı için kesin bursiyer seçildim. 1. dönem transkriptimizi istemişlerdi başvuru için ve o not ortalamamla seçilmiş oldum. Ekim ayında tekrar belge istenecekmiş yüklenme senedi falan gibi, peki son dönem transkriptimizi de isteyecekler mi? Mezun olduğumuz notumuzla tekrar bir hesaplanma yapılması söz konusu oluyor mu? Umarım olmuyordur 🙂 Teşekkürler şimdiden.

 • Ziynet (admin) says:

  Merhaba,
  Her dönem öğrenci belgesi istiyorlar, mezun olurken de bazı şartlar vardı. Mesela tezinin acknowledgement kısmında Tübitak burs programından da bahsetmen gerekiyordu, hatırladığım bir tanesi. Bunun gibi şartları vardı, mezuniyetinin belli bir gpa’de olmasını da istiyor olabilir. Şartnamesini okumanı tavsiye ederim:)

  Rica ederim.

 • gozde says:

  Yüksek lisanstan mezun olalı 2 dönem geçti. 2228-b programına başvuramıyor muyum? 2. dönem doktoraya başlayacağım. 2228-b programında “yüksek lisans mezunu olmak”da geçiyor bir türlü emin olamadım. Cevaplandırırsanız sevinirim.

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , ,