Homepage » Mühendis Çantam

xFig ve Latex

19 April 2014 3,192 views 2 Comments

xfigMerhaba,
Latex içerisinde resim çizmek, özellikle diagram çizmek istiyorsanız XFig programını önerebilirim. Ben CentOS 6 işletim sistemim için kurulumu yaptım. Latex içerisinde, Latex formülleri içeren XFig çıktısını kullandım. Bazı siteler anlatma konusunda yetersiz kalmış. Net bir şekilde anlatmış olayım.
Öncelikle XFig’in kurulumu ile başlayalım:
1- Terminali açıyorsunuz, root oluyorsunuz, “yum install xfig” yazıyorsunuz, program yükleniyor.

2- Programı latex komutlarını düzgün gösterecek şekilde açabilmek için, terminale “xfig -specialtext -latesfonts -startlatexFont default” yazıyorsunuz. Programın devamlı bu formatta açılmasını istiyorsanız konfigürasyon dosyasını bulup güncelleyebilirsiniz.

3- XFig programını açtınız. Eğer latex komutu yazacaksanız, T harfine tıklayıp text yazma moduna geçiyorsunuz. Latex kodu içeren yazıyı yazmadan ÖNCE aşağıdaki Text Flag kısmında Special Flag özelliğini Special‘a getiriyorsunuz, (ya da Text Flags Special=on). Sonra yazılarınızı yazabilirsiniz.

4- Şimdi çıktı oluşturup bunu latex içerisinde kullanabilecek hale getirelim. File > Export ‘u tıklayalım. Language’i “Combined PS/PDF/Latex (3 parts)” yapalım. Çıktı alınacak yeri “Directory” kısmında seçelim, Export ‘u tıklayalım.

5- Çıktımızı Latex dosyasının içine gömdüğümüzü görmek için en basit haliyle şu içeriği yazalım:

\documentclass{article}
\usepackage{graphicx, color}
\pagestyle{empty}
\begin{document}
\begin{figure}
\input{ciktininAdi.pspdftex}
%\resizebox{12cm}{!}{\input ciktininAdi.pspdftex}
\end{figure}
\end{document}

“input” komutu ile içeriği latex’e eklemiş olduk. Yorum içinde yazıldığı gibi “resizebox” ile yeniden boyutlandırmak mümkün.

Ayrıca bir tane Latex programı olan TexStudio’nun kurulumunu da hemen anlatayım, bilmeyenler yararlanmış olsun.

1-http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el6/i386/ adresine giriyorsunuz ve nux-desktop’ın en güncelini indiriyorsunuz.
2- Terminali açıyorsunuz, yüklediğiniz dosyanın olduğu yere gidiyorsunuz, root oluyorsunuz. Orda “rpm -Uvh nux-dextop-release-…rpm” yazıyorsunuz. Üç noktalı kısımda indirdiğiniz dosyanın isminde, indirdiğiniz sürüme göre değişiklik gösterecektir.
3-Sonra da “yum install texstudio” yazıyorsunuz.
That’s all!

XFig program ile ilgili özel bir şeyler bulursam paylaşırım. Ancak çok eski olan bu program ile tanışalı birkaç gün olduğu için, benden şimdilik bu kadar. Gerisini sizlerin içeriği güzelleştirme hevesinize ve araştırmacı ruhunuza bırakıyorum 🙂

Görüşürüz gençler!

————

Hemen bir dipnot ekleyeyim:

Bu xFig uğraşılacak gibi değil. Tek başına tamam da, latex’leyken oranlamak, yerini tutturmak çook güç. Gerçekten antik çağlardan kaldığını kabul edip bunu kullanmamamız da iyi olabilir:) Şahsen başka yöntemler buldum. Zaman buldukça anlatırım. Görüşürüz! =)

2 Comments »

  • Aybars says:

    Merhaba, öncelikle hakkında az sayıda kaynak bulunan XFig için böyle bir yazı bulduğuma çok sevindim, çok teşekkür ederim. Eklediğiniz dipnota istinaden şunu sormak istiyorum, bulduğunuz daha pratik alternatif yöntemler neler? Çok teşekkür ederim tekrardan

  • Ziynet (admin) says:

    @Aybars: Merhaba Aybars, bu yazinin uzerinden o kadar zaman gecmis ki, o zaman nelerle ugrastigimi hatirlamiyorum. Uzun zamandir hic ihtiyacim olmadi, en fazla yazdigim makalelere resim ekliyorum, onun icin de latex kendi basina yeterli oluyor. Bu konuda maalesef yardimci olamayacagim. Rica ederim, kolayliklar

Comments

Any comments are welcome.

Etiketler: , , , , , , ,